Hayata Dair

Genel Kültür Nasıl Anlaşılır?

Birçok yerde gördüğümüz genel kültür testleri ne yazık ki bize doğru bir veri vermeyebilir. Çünkü bir insanın genel kültürünün yüksek olması demek her şeyi bileceği anlamına gelmez. Öyle ise kültür seviyesinin ölçülmesi bir test ile mümkün olamaz. Bir insanı en iyi anlama yolu onunla vakit geçirmektir. Onu tanımak sorular sormak soracağı sorulara verdiği cevapları analiz etmek ile genel kültürünü anlamak daha gerçekçi olacaktır.

Genel Kültür En son hangi yazarı okudun? En son izlediğin film hangisi?

Genel kültür pek çok kişi tarafından kitap okumak, film izlemek, bir sergiye gitmek ile eşdeğer tutulur. Bir insana sanat, edebiyat ve sinema hakkında soracağımız sorular onun bilgi birikimini bize çok rahat gösterir. Ancak Yaşar Kemal’i hiç okumamış biri Adana hakkında çok geniş bilgiye sahip olabilir.

Çok Gezen Mi Genel Kültür Bilgisine Sahip Çok Gören Mi?

Genel kültürün en önemli göstergesi çeşitli coğrafyaları, şehirleri, insan yaşamlarını doğru bilmektir. Her yıl 1 ay yaz tatili için aynı sahile giden biri hakkında çok gezen bilir diyemeyiz. Çünkü önemli olan daha fazla yer hakkında daha ayrıntılı bilgimizin olmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki aynı sahile giden insan da deniz ve deniz yaşamı hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir. Hem çeşitli şehirleri hem de deniz kültürünü bilen bir insan için genel kültürü yüksek demek anlam taşır.

Genel Kültürü Ne belirliyor?

Genel kültür testlerinde en çok karşılaştığımız sorular, önemli savaşlar dönüm noktaları ve toplumsal olaylardır. Türkiye’de yaşayan bir insan Türk ve Müslüman tarihini çok iyi bildiği için yüksek bir genel kültüre sahip olabilir.

Ancak bir gün farklı bir ülkeye taşınması gerektiğinde oldukça kültürsüz duruma düşmesi de mümkündür. Tarihi faydalı okumak en önemli yol olarak gösterilebilir. Bu yüzden yüksek bir kültür seviyesi yerine doğru bir kültür seviyesi daha mantıklıdır.

Bizim genel kültürümüzü ölçen kişi tam karşımızda bize o testi yapan kişidir. Eğer karşımızdaki insan ile kültür kökenlerimiz aynı kökten geliyorsa şanslıyız demektir. Ancak farklı kültür köklerinden gelen bir insan karşısındaki genel kültürümüzün yüksek olması için dünyayı daha iyi takip etmek ve haberdar olmak gerekir.

Tarihiyle ve Yemek Kültürüyle Meşhur Şanlıurfa

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Genel kültür de tıpkı güzellik gibi göreceli bir kavramdır. Kişinin yaşam şartlarına göre değişkenlik gösterir yazıda da anlatıldığı gibi. Teşekkürler

  2. bence okumakla belli bir yere kadar bilgi sahib olur insan oda geçmişe dair zaten. ancak insan yaparak yaşarak öğrenirse bunu unutmaz. bu yaşıma kadar onlarca kitap okudum ama oradan öğrendiklerimi hatırlamıyorum. gezerek öğrendiklerim aklımda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu