in ,

YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Gelincik Hakkında Tüm Bilgiler

gelincik hakkında tüm bilgiler

Gelincik, ince ve uzun gövdeleriyle en dar aralıklardan bile girebilir. Oldukça hırçın, merhametsiz ve saldırgan yapıda hayvanlardır. Özellikle kırsal kesimlerde yaşarlar. Tavşanları, tavukları ve fareleri öldürürler. Bu hayvanların çoğunu avladıktan sonra, kendilerine ait bir alanda saklayıp stok yaparlar.

Gelincik Hakkında Tüm Bilgiler

Sansargiller familyasından, yaşam alanları Avrupa ve Kuzey Asya’dır. Gelinciklerin boyları yaklaşık 15-20 santimetredir. Genellikle merhametsiz ve saldırgan olan bu hayvanlar ufak yapılıdır. Gelincik hayvanı tavşan ve tavuk gibi kümes hayvanlarını avlar. Özellikle kümeslerde bulunan yumurtaları çalması ile ünlüdür. Bu hayvanların ortalama yaşam süreleri 10 yıldır.

Gelinciklerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Uzun kuyruklu, kısa kuyruklu, kokulu ve avcı gelinciği gibi türleri bulunmaktadır. Etçil beslenen hayvanların en küçük bireyi olarak bilinir. Gelinciklerin karınların alt kısmı beyazdır. Sırt tüyleri ise esmer ve kahverengi yapıdadır. Küçük yapılı olmasından dolayı en küçük alanlara dahi girebilir. Tarla faresi ve sıçan gibi hayvanlara karşı merhameti yoktur. Oldukça fazla saldırgan bir tutum sergileyen hayvanlardır.

Tırmanma ve yüzme yetenekleri oldukça kuvvetlidir. Ağaç tepelerine rahatlıkla tırmanır. Tavşan, fare gibi kuş ve sincapları da avlar. En çok Avrupa ve Amerika’da yaşadığı bilinir. Gelincikler oldukça atik ve cesur hayvanlardır. Bundan dolayı pek çok hayvanı avlayarak açlığını gidermektedir.

Gelincik Nedir?

Kümes hayvanlarının yumurtalarını çalması ile bilinir. Bu nedenle halk arasında hırsız gelincik olarak bilinir. Gelincikler Asya ve Avrupa ülkelerine nazaran ülkemizde de sıkça karşılaşılır. Etçil özellikteki, memeli hayvanlardan biridir. Avlarını boğazlarından ısırarak öldürürler. Bu hayvanlar genellikle kırsal kesimlerde çokça görülmektedir. İnce ve uzun vücut yapısı sayesinde birçok dar alana çok rahat girebilmektedir. Köstebek ve fare yuvalarındaki hayvanları telef edebilmektedir.

Gelincikler, yaz aylarında kahverengi bir posta sahiptir. Kış aylarında ise iyi bir şekilde kamufle olabilmek için tüyleri tamamen beyaza bürünmektedir. Genellikle kendinden küçük hayvanlara saldırırlar. Bunun yanı sıra kendinden cüsse olarak oldukça büyük olan hayvanlara da saldırarak alt ettiği görülmüştür. Gelincikler avladıkları hayvanları daha sonra yemek için, bir yerde saklayıp stoklar.  Av konusunda sıkıntı çektikleri zamanlarda eldeki yiyeceklerini değerlendirir. Çiftleşme dönemi Mart ayıdır. Dişi gelincik tek bir gebelik sırasında 6 veya 7 yavru dünyaya getirir.

Gelinciğin Özellikleri Nelerdir?

Dünya genelindeki fare nüfusunun aşırı şekilde artışının engellenmesinde önemli bir role sahiptir.  Gelincik hayvanı bu özellikleri nedeniyle doğa için faydalı bir hayvan niteliğindedir. Ancak pek çok insan, tavuk ve tavşanlarına zarar verdiği için  gelincikleri katleder. Ayrıca gelinciklerin karakter olarak da kinci olduğu bilinir. Gelincikler eşine ya da yavrularına zarar verenleri asla unutmazlar.

Gelinciklerin, tavuk ve güvercin yumurtalarına zaafı vardır. Kümeslerden çaldığı yumurtaları ağzında ya da boynuna kıstırarak taşır. Kemirgen ve sürüngen hayvanların baş düşmanı olarak bilinir. Dünya genelinde görülme sıklığı oldukça fazladır. Gelincikler zaman zaman insanlar için de tehlikeli birer canlıdır. Özellikle yavrularına ve kendisine zarar verme eğiliminde olan kişilere karşı oldukça saldırgan ve kincidir.  Gelincikler duydukları insan kokusunu hafızasına kazıma konusunda oldukça başarılıdırlar.

Bu nedenle intikamını daha sonra da alabilir. Bu  ihtimale karşı hazırlıklı olmak gerekir. Oldukça atik bir hayvan olduklarını unutmayın. Gelincik ile karşı karşıya gelen insanların bir an önce bulundukları alanı terk etmeleri iyi olur.

Gelinciğin Türleri Nelerdir?

Sansargiller ailesindendir. (Mustelidae) Gelinciklerin kendi içinde pek çok çeşidi bulunmaktadır. En sık rastlanılan çeşitleri uzun ve kısa kuyruklu olanlarıdır. Afrika, Kolombiya, Sibirya, Endonezya, sarı karınlı, bozkır, kara ayaklı, dağ gelinciği gibi gelincik çeşitleri de bulunmaktadır. Dünyanın  birçok yerinde yaşamakta olan hayvanlardır. Yine Sansargiller ailesine mensup hayvanlardan kakım hayvanına benzerliği vardır. Gelincik hayvanı hızlı olması ve zekiliği ile bilinmektedir.

Birçok hayvanın kanını emerek beslenir. Gelinciklerin merhamet duygusundan yoksun oldukları ve son derece saldırgan oldukları söylenmektedir. İnsanlar tarafından köşeye sıkıştırıldıkları zaman oldukça saldırgan olurlar. Cüssesi iri olan gelincikler tavşan avlama konusunda ustadırlar. Telef ettiği hayvanların in ve yuvalarını kendine kiler edinir. Avladığı hayvanların postları ile döşediği yerlerde avlarını saklamaktadır.

Gelincik Hayvanına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Gelincikler, kırsal kesimlerde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin en büyük sorunları arasında yer alır. Başta kümes hayvanlarını avlaması ile sorun teşkil eder.  Küçük bir bedene sahip olduğundan kümeslerdeki en küçük deliklerden bile içeri girerler. Kümeslerde en küçük bir delik dahi olmamasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca kokuya duyarlı bir hayvandır. Gelincikleri kümeslerden uzak tutmak için yakınında lastik yakmak kısa süreli de olsa iş gören bir yöntemdir.

Köstebek Hakkında Tüm Bilgiler

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

çin dünyayı tehdit etmeye devam ediyor

Çin Dünyayı Tehdit Etmeye Devam Ediyor. Yine Büyük Bir Olay.

ikizler burcunun 10 etkin özelliği

İkizler Burcunun En Etkin 10 Özelliği