Gündem

Geleceğe Nefes ile Türkiye Yeşilleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Geleceğe Nefes adındaki kampanyası ile Türkiye’nin dört bir yanında ağaçlandırma yapmayı planlıyor. 11 Kasıma kadar 11 milyon ağacın bağışlanması planlanan kampanya sayesinde Türkiye’nin her tarafı yemyeşil olacak. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Edirne, Malatya, Mardin ve Eskişehir olmak üzere birçok ilde törenle fidan dikilmesi planlanıyor.

Geleceğe Nefes ile Yemyeşil Bir Gelecek

Kampanya sayesinde Türkiye’nin her ilinin ağaçlandırılması planlanıyor. Böylelikle sağlam bir oksijen kaynağının yanı sıra tüm canlılar için yepyeni bir yaşam alanının da oluşturulması planlanıyor. Yemyeşil bir gelecek için siz de hemen Geleceğe Nefes kampanyasına katılabilir ve fidan bağışında bulunabilirsiniz. Öte yandan bu kampanya aracılığıyla fidan sahiplenme şansınız da bulunuyor. Hedeflenen 11 milyon fidanın yaklaşık 9 milyonunun sahiplenildiği biliniyor.

Geleceğe Nefes Tören Alanları

Kampanya kapsamında yer alan ağaçların ekimi için birçok ilde farklı tören alanları bulunuyor. İstanbul’da bulunan tören alanlarının ise Eyüp ve Pendik’te olduğu biliniyor. Ankara’da yapılacak ağaçlandırma törenin merkezinin ise Yeni Mahalle olması bekleniyor. Bu kampanya kapsamındaki ağaçlandırma törenleri; İzmir’in Karabağlar, Kınık, Ödemiş ve Bayındır ilçelerinde yapılması planlanıyor. Bursa’da yapılacak ağaçlandırmanın ise Nilüfer ilçesinde yapılacağı biliniyor.

Birçok Farklı Noktada Ağaçlandırma

Kampanya kapsamında tam 3 saat içinde 2023 farklı noktanın ağaçlandırılması planlanıyor. Üstelik bu kampanyanın ülkemizi Guiness Rekorlar Kitabı’na da taşıması bekleniyor. Müsait olan tüm vatandaşlarımızı bu ağaçlandırma kampanyasına katılmaya davet ediyoruz. Kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak ve ilinizdeki tören alanının yerini öğrenmek için https://gelecegenefes.com/ adresini gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz.

Ağaçlandırma Neden Önemlidir?

Ağaçlar, ülkenin oksijen kaynağı olarak nitelendirilebilir ve bu nedenle birçok farklı canlıya da ev sahipliği yapar. Zamanla orman yangını veya tarım alanlarına yer açmak amacıyla kesilen ormanların tekrar yerine konması gerekir. Bu nedenle birçok kişi ve kuruluş, dönem dönem ağaçlandırma kampanyaları düzenlemektedir. Ormanların yok olmasına ve bu durumun olumsuz sonuçlarına engel olmak kolaylaşabilir. İşte bu nedenle yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızı 11 Kasım saat 11.11’de fidan dikmeye bekliyoruz.

Salda Gölü Çevre Kirliliği Tehdidi Altında

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Geleceğimiz için bir fidan da bizden olsun. Ellerinize sağlık. Bu duyarlı davranışınız için de ayrıca minnettarım.

    1. Herkes için çok önemli bir proje. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük miras için herkes destek olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu