Sağlık

Gece Körlüğü Nedir?

Bugün, halk dilinde tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü nedir? sorusuna cevap bulacağınız bir yazı hazırladım sizler için. Gece körlüğünün bilimsel adı ise ‘retinitis pigmentosa’ dır.

GECE KÖRLÜĞÜ (TAVUK KARASI) NEDİR?

Gece körlüğü, kişinin önce görüş alanını daraltır, daha sonra zamanla renkler ve ışık derken görme yetisinin kaybolmasına kadar giden bir süreç yaratan rahatsızlıktır. Gece körlüğü bir göz kusurudur. Kalıtsal göz hastalıkları arasında en sık rastlananı budur.

Son yıllarda kalıtımsal retina hastalıklarına karşı yapılan araştırmalar sayesinde bir çok gelişme kaydedildi. Bu hastalıklar arasında gece körlüğü ve sarı nokta hastalığı gibi rahatsızlıklar da var. Tavuk karası tedavisinde kullanılmaya başlanan yöntemler arasında “okuvizyon” yöntemi ve kök hücre ve gen tedavileri bulunuyor.

GECE KÖRLÜĞÜ TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

  • TES- OKUVİZYON TEDAVİSİ

Bu tedavi şekli gece körlüğü ve buna benzer retina hastalıklarında uygulanıyor. Retina hücrelerine düşük dozda elektriksel uyarılar gönderilerek retina hücrelerinden nöron koruyucu büyüme faktörlerinin salınımı arttırılıyor. Salınan bu faktörler retinadaki hücreleri koruyor ve hastada görme kaybı durmuş oluyor. Okuvizyon tedavisindeki bu uygulama sırasında başın iki tarafına ve damla anestezisi ardından gözlere elektrotlar yerleştiriliyor. Gözlere yerleştirilen bu elektrotlar kişinin yüzüne ve gözüne göre ayarlanarak elektriksel uyarı dozu belirleniyor ve kaydediliyor. Doz ayarlandıktan sonra 30 dakika boyunca işlem gözlere uygulanıyor ve haftada bir tekrarlanıyor. Tedavinin bilinen bir yan etkisi yok. Okuvizyon seansından sonraki bir kaç gün gözlerde batma, kızarıklık veya yabancı cisim varmış hissi yaşansa da bu şikayetler kısa bir süre sonra geçiyor.

  • KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök hücreler, insan vücudundaki farklı hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahiptir, kendilerini yenileyebilirler ve vücudun bir yerindeki zedelenmeyi takiben dokuyu onarabilirler. Yakın bir zamanda kalıtımsal retina hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilecekler. Dünyada ve Türkiye’de bu konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Şu anda henüz deneysel aşamada olan kök hücre tedavisi gece körlüğü ve diğer kalıtımsal retina hastalıklarında ve ileri evre kuru tip makula dejenerasyonunda uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Kök hücreler kalıtımsal retina hastalıklarında retinanın altına veya göz içine uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar henüz Faz II aşamasında, faz III aşamasına geçildiğinde artık deneysel olmaktan çıkacak ve rutin bir tedavi şekline dönüşecek ve kalıtımsal retina hastalıklarının tedavisinde kullanılacak. Bu tedavide otolog denilen kişinin kendi kök hücresi ya da allojenik denilen bir diğer kişiden elde edilen kök hücreler kullanılabiliyor.

  • GEN TEDAVİSİ

Klinik ve genetik açıdan çok çeşitli kalıtımsal retina hastalığı vardır. Bu hastalıkta 120’de fazla gen sorumlu olabiliyor. Aynı gen için de farklı mutasyonların olması mümkün ve bu mutasyonlar farklı hastalık görünümlerine sebep olabiliyor. Ve bu durum hastalıkların genetik çeşitliliğini de daha karmaşık hale getiriyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve gelişmeler genetik problemlerin daha iyi anlaşılmasına ve gen tedavilerinin uygulanabilmesine olanak sağlıyor. Kalıtsal retina hastalıklarının iyileşmesinde alınan sonuçlar oldukça başarılı. Gen tedavisi ile ilaçlar geliştiriliyor ve yakın bir zamanda tedavide de kullanılmaya başlanacak.

Gece körlüğü nedir yazımdan sonra renk körlüğü ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Renk Körlüğü Nedir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu