in

Gazanfer Özcan Öyküsüdür

gazanfer özcan öyküsüdür

Gazanfer Özcan Türk tiyatro sahnelerinin unutulmaz isimlerinden birisi olarak kültür ve sanat hayatımıza damgasını vurmuş bir isim. Evet, bugün onun vefat yıldönümü. Bu nedenle de hayatını ve çalışmalarını konu edinmek istedik.

Gazanfer Özcan Kimdir?

Gazanfer Özcan 1931 yılının 27 Ocak tarihinde İstanbul-Cihangir’de ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Babası Celalettin Bey annesi ise Semiha Hanım. Ailecek maddi durumları oldukça iyiydi ki o devrin Cihangir’i öyle herkesin oturabileceği bir semt değil, elitlerin meskûn bulunduğu bir yermiş efendim. Hatta evleri yedi odalı ve müstakilmiş ki edindiğim bilgilere göre Gazanfer Özcan’ın dedesi bu evin kerestelerini taa Romanya’dan getirtmiş.

Eğitim Hayatı ve Sahneye İlk Adımlar

Özcan, ilkokulu Cihangir’de bulunan Firuzağa İlkokulu’nda, ortaokulu da Kuledibi’ndeki Beyoğlu Ortaokulu’nda bitirdi. Lise öğrenimini ise pek çok kişi tarafından da bilinen Taksim’deki Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında eğitim hayatına devam ederken aynı zamanda da tiyatro ile tanıştı. Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne kaydolan Gazanfer Özcan’ın sahneye ilk adımları da böylece gerçekleşmiş oldu. Oynadığı ilk rol ise Hisse-i Şayia adlı oyunda Bican Efendi rolü oldu.

Şehir Tiyatroları…

1949 yılında Şehir Tiyatroları’na kayıt yaptıran Özcan’ın asıl dönüm noktası 1955 yılı oldu. Mahallenin Romanı adlı oyunda başrol oynayacak olan Reşit Gürzap aniden rahatsızlandı ve oyuna gelemedi. Kısa süreli yaşanan krizde başrol Gazanfer Özcan’a teslim edildi. Özcan, bu rolün hakkını fazlasıyla verdi ve oyunun kadrosunda kendisine yer buldu. Birkaç sene evvel Şehir Tiyatroları’na ilk kayıt yaptırmaya geldiğinde tanıştığı Gönül Ülkü ile 1962 yılında hayatlarını birleştirdiler ve aynı sene Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdular.

Sinemaya Uzanan Yol

Malumunuzdur ki esasen sanat camiamızın en kaliteli oyuncularının çok önemli bir kısmı tiyatro sahnelerinde de devleşmiş kişilerdir. İşte Gazanfer Özcan da bunlardan birisi olmuştur. Tiyatrodaki başarısı ona 1952 yılında sinema perdelerinin yolunu açmış ve bu yılda çekilen İngiliz Kemal Lawrance’a karşı adlı filmle beyaz perdeye uzanmıştır. Öyle ki 1952 ile 1975 arasında pek çok filmde emek veren usta sanatçı, bu yıldan itibaren 2000 yılına kadar sinema ile çok fazla ilgili olmamıştır. 2000 yılında çekilen Komiser Şekspir ile yine önemli bir çalışmaya imza atan Özcan’ın rol aldığı son film ise 2007 yılında gösterime giren Beyaz Melek olmuştur.

Dizilerin Aile Babası

Gazanfer Özcan, tiyatro ve sinema filmi dışında dizi setlerinde de boy gösterdi ve yalan yok, pek çoğumuz da onu dizilerdeki rolleriyle tanıdık. Oynadığı dizilerde genellikle aile babası rolünü üstlenen Özcan, bir neslin aklında bu rolle kaldı diyebiliriz. Mesela TRT’de yayımlanan Kuruntu Ailesi dizisindeki Hüsnü Kuruntu rolü ve hepimizin bildiği Avrupa Yakası’ndaki Tahsin Bey rolü oynadığı aile babası figürlerinin en önemlileridir diyebiliriz. Ancak bu iki rolden en uzun soluklu olanı tabii ki Kuruntu Ailesi’dir. Zira 1983 yılında başlayan bu dizi 2002 yılına kadar tam 19 yıl devam etmiştir.

Vefatı…

1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi Gazanfer Özcan’a. Tarihler 17 Şubat 2009’u gösterdiğinde ise yaklaşık iki aylık bir solunum yetmezliğinin sonucu olarak ebedi âleme intikal etti. Sanat dünyamızın bu eşsiz emektarını bizler de ölüm yıldönümünde saygı, özlem ve rahmetle yâd ediyoruz…

 

İyeler: Tabiat Muhafızları

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sınav sorularını çaldı

Sınav Sorularını Çaldı. Son Dakika! Kamera Kayıtları Ortaya Çıktı.

şifa veren taşlar

Şifa Veren Taşlar