Hayata Dair

Gastroseksüel misiniz?

Gastroseksüel misiniz başlıklı yazı dizisine hepiniz hoş geldiniz kıymetli ShallWe sakinleri şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Gastroseksüel Nedir?

Son zamanlarda, insanlara ilgi alanlarına göre lakap takmak bir “title” bulmak çok moda oldu! Metroseksüel, Retroseksüel derken geldik Gastroseksüel kavramına. Asya menşeili bir firmanın yıllar önce bu isimle açtığı internet sitesi ve buna yoğun ilgi gösterilip, dünyaca hit olması üzerine, bu kavram da günlük hayata katıldı. Bakalım Gastroseksüel kime deniyor? Siz de kendi özelliklerinizi bulursunuz belki.

Yeme-İçme Gastroseksüel İçin Bir Yaşam Tarzıdır.

Tanım olarak Gurme kavramıyla karıştırılsa da, aslında onlardan çok daha üstün bir yemek tutkuları vardır. Sadece keyif alabildikleri yemekleri yiyebilmek için kilometrelerce yol tepebilir, iyi yemek yapabilmek uğruna dünyanın dört bir yanından en kaliteli malzemeleri temin etmeye çalışabilirler.

Mutfak dili konusunda bir şef kadar bilgilidir.

Slow food, raw food, ugly food, füzyon mutfağı, moleküler gastronomi gibi tabirlere aşinadır. Gastronomik haberleri ve mutfak modasını yakından takip eder.  Bazı terimlerin anlamlarını bilmesi de yeterli kalmaz ve bunu mutlaka sohbetlerinin arasına sıkıştırır. Yemek yemek ve pişirmekten olduğu kadar, yemek konuşmaktan da büyük zevk alırlar.

Pahalı ile Kaliteli arasındaki farkı çok iyi bilir.

Yemek konusunda, nerede ne yenilir onlardan sorulur. Aynı zamanda lüks, salaş, seyyar, esnaf lokantası demeden, herhangi bir yerde aradıkları tadı bulabilirler. Ve bu da onların en lezzetli yemeklerin her zaman pahalıya mal olmadığı konusunda bilinçlendiklerini gösterir.

Mutfak konusunda bitmeyen bir merakları vardır.

Bir restoranda yediği yemeğin içindeki malzemeleri çoğu zaman keşfedebilir. Ancak ayrım yapamadıkları konularda mutlaka yemeği yapan şefe danışır, not alırlar. Aynı şekilde, televizyondaki yemek programlarını, internetteki yemek tarifleri videolarını hatmederler. Bitmek tükenmeyen bir merakla, her gün yeni bir yemek öğrenmek esaslarıdır.

Mutlaka bir imza yemekleri vardır.

Belki bir makarna, belki de iyi çırpılmış bir omlette olabilir bu. Ancak mutlaka, tarifi kendilerine özgü ve çevresinde dilen dile dolaşan bir imza yemekleri vardır. Eşe dosta “Bu yemeği bir de o yapsın da, parmaklarınızı yiyin.” dedirtirler.

İyi yemek yapmak yetmez, paylaşmakta mühim!

Yemek konusundaki tecrübelerini geliştirmek için günün her anı onları mutfakta bulmanız mümkün. Ama aynı zamanda, yaptıkları yemekleri başkalarına ikram etmek, yemek odaklı davetler-partiler düzenlemekte en büyük keyifleri arasındadır. Bazıları bunu sadece karşı cinsi etkilemek için yapsa da, çoğu arkadaşlarıyla hoş vakit geçirmek için de kullanır.

Son rötuşlar olmadan olmaz!

İyi malzemeleri buldular, en iyi tarifle en iyi yemeği yaptılar, süslemeden olmaz! Bir “Yeni Gelinlerin Tatlı Telaşı” kadar olmasa da, her yaptıkları yemeğe bir sunum katmayı, tabağı resim gibi süslemeyi, ikram ettikleri kişilerin gözlerine de hitap etmeyi severler. Tabi ki, bu sunumu da fotoğraflayarak sosyal medyada paylaşmakta görevleridir.

Eğer özelliklerin çoğunluğu siz de varsa, tebrikler, siz de Gastroseksüelsiniz.. Ve aradığınız tarif belki de Shall We? Mutfak kategorisindedir. Bir göz atın deriz :)

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı-1 Okumadan Geçmeyin!

 

Dervents

Okur-yazar

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Yemek konusunda, nerede ne yenilir onlardan sorulur. Aynı zamanda lüks, salaş, seyyar, esnaf lokantası demeden, herhangi bir yerde aradıkları tadı bulabilirler. Ve bu da onların en lezzetli yemeklerin her zaman pahalıya mal olmadığı konusunda bilinçlendiklerini gösterir…. bu benim işte :D

  2. Eheh bence ben değilimdir ya. Ben pek anlamam damak tadım da pek yoktur yemeğimi yer geçerim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu