Sinema

Game of Thrones Sevenleri İle Buluştu

Game of Thrones sevenleri ile buluştu! Tüm dünyanın merakla beklediği televizyon serisi olan Game of Thrones’un 14 Nisan’da 8. Sezonunun ilk bölümü yayınlandı. Tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de gösterime giren dizi, Blu Tv ve Dijiturk Bein’de yayınlandı. Bizler de sizler için izledik. İzlemeyenler için bu yazı spoiler niteliğindedir.

Game of Thrones Sevenleri İle Buluştu

Game of Thrones, David Benioff ile D. B. Weiss tarafından televizyon dizisidir. Asıl seri George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından, HBO tarafından uyarlanmıştır. Tüm dünyayı etkisi altına alan dizi 8 sezondur hayatımızın içinde. Yapımcılar tarafından bu sezonun final sezonu olacağı açıklandı.

Dizi Neler Anlatıyor?

İlk sezonu Nisan 2011’de yayınlanan Game of Thrones, tüm dünyada seyircileri etkisi altına almıştır. Dizinin konusuna gelecek olursak, yazların sadece onlarca yıl ama kışların yüzyıllarca sürdüğü bir diyarda hayatta kalmak ve demir tahtta yerini alabilecek kadar cesur olan insanları anlatmakta. İlk sezonda Kuzey’in Muhafızı, Kral Baratheon’un en yakın arkadaşı ve El’i olan Eddard Stark ya da bilinen adı ile Ned Stark’ın hain bir komploya kurban giderek idam edilmesi ile başlıyor. Dizide bilinen 9 aile, hanedanlık bulunmakta. Bunlar, Arryn Hanedanlığı, Baratheon Hanedanlığı, Greyjoy Hanedanlığı, Lannister Hanedanlığı, Martell Hanedanlığı, Stark Hanedanlığı, Targaryen Hanedanlığı, Tully Hanedanlığı ve Tyrell Hanedanlığı.

Yıllar boyunca Baratheon Hanedanlığına ait olan Demir Taht, Kral Robert’in vefatı sonrasında eşi Cersei Lannister vasıtası ile Lannisterlara geçmiştir. Peki ya hanedanlık hiç Baratheonların hakkı olmadıysa? Peki ya Lannisterlar da Baratheonlar gibi işgalcilerse?

7 Sezon Boyunca Neler Gördük?

Game of Thrones’u daha önce izlememişler için spoiler uyarısı vererek başlayalım.

Kral Robert, Baratheon hanesine mensup olan ilk kraldır. Nişanlısı Lyanna Stark’ın Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılması Demir Taht’ı kazanmasına sebebiyet veren isyanı başlatmıştır. Bu isyan sonucunda Targaryenleri tamamen yok ettiğini düşünen kral, tahtın sahibi olmuştur. Ancak çıktığı av sırasında bir domuz tarafından yaralanır ve ölür. Bu sırada kendine El olarak atadığı Stark hanedanlığından Ned Stark, Westeros’ta işlerin karışacğını hisseder. Ancak kralın eşi tarafından halkın önünde kellesi vurulur. Bu da büyük savaşın en büyük etkenlerinden olmuştur.

Tüm Westeros halkının bittiğini düşündüğü Targaryen Hanedanlığı ise bilinen 2 varisi ile Doğu’da yükselmeyi ve hakkı olan tahtı almayı planlamaktadır. Son kalan Targaryenlardan olan Rhaegar ve Daenerys Targaryen, hayatlarını bir sığıntı gibi yaşamaktadılar. Bu süreçte Büyük abinin kardeşini taht uğruna Khal Drago’ya sattığında kendi sonunu hazırlamıştı. Bu hareketi kafasından aşağı erişimiş altın taç dökülmesine sebebiyet vermiştir.

Sansa Stark Ölecek mi? Ünlü Oyuncu Bu Paylaşımla Ne Demek İstedi?

Ejderha yumurtaları…

Daenerys Targaryen, düğününde çok özel 3 yumurtaya sahip olmuştur. Bunlar ejderha yumurtlarıydı. Kocasının ölümü sırasında kabuğundan çıkan ejderhalar ile yolunda sağlam müttefikler kazanmıştır.

Kuzey’in koruyucusu Eddard’ın ölümünden sonra yerine büyük oğlu Robb Stark geçmiştir. Genç yaşta Tywin Lannister’i defalarca mağlup ederek büyük bir saygınlık kazanmıştır. Eddard Stark’ın bir diğer oğlu, bilinen hali ile Piç Jon Snow, babasının ölümünden sonra Duvar’a Gece Bekçisi olmaya gitmiştir. Robb Stark’ın kendi düğününde öldürülmesinden sonra Kuzey iyice yetim hale gelmiştir. Bu süreçte Jon Snow Gece Bekçiliği yaptığı surda Lord Kumandan rütbesine geçmiştir. Yabaniler ile iş birliği içerisinde olduğu için kardeşleri olan Gece Bekçileri tarafından hançerlenmiştir.

Game of Thrones’un Merak ile Beklenen 8. Sezonu

55 dakikalık olan 1. Bölüm 14 Nisan’da gösterime girdi. 7. Sezonda öğrenmiş olduğumuz Jon Snow ve Targaryen bağı güçlenmiş bir şekilde karşımıza geldi. Burayı az spoiler vererek geçmek isterdik ancak pek mümkün olmayacaktır. Gözler kapansın, yorum bölümüne seri geçiş yapılsın, teşekkürler!

Bilindiği üzere Jon Snow ve Daenerys Targaryen akraba. Daenerys, Jon Snow’un halası. Tarafları bunu bilmeden bir beraberlik içerisinde. Bunu zaten 7. Sezon sonunda görmüştük. 8. Sezonun başlarında da bunu görüyoruz. İkili ve ejderhaları Kuzey’e gelmişti. Ailesine kavuşan Jon Snow büyük kararlar vermeliydi. Kardeşleri Sansa, Arya ve Bran’in fikrinde mi kalacaktı onları mı ikna edecekti? Bilemiyoruz. Tek bildiğimiz ise bu sezonun efsanevi bir giriş yapacak olması!

Dev Anket: Game Of Thrones Oyuncularını Oyluyoruz. Seçimini Yap!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. İzlediğim en güzel dizilerden biri.. Uzun zamandır bekliyorduk.. Henüz izleyemedim biraz daha bölüm biriksin diye bekleyeceğim, ard arda izleyince daha keyifli oluyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu