in

Gece Kralı – Final Sezonu

Game of Thrones - Gece Kralı!

Tüm dünyayı kasıp kavuran Game of Thrones serisi Gece Kralı -final sezonu ile ses getirdi! Nisan 2019’da final sezonu HBO tarafından yayınlanan dizinin 3. bölümü 29 Nisan günü yayınlandı. Yayınlandığı ilk günden beri milyonları kendine hayran bırakan dizinin final sezonu reyting rekorları kırıyor. Biz de sizler için Game of Thrones’un 3. bölümünü inceledik.

Spoiler Alert! – Night King has came!

Game of Thrones - Gece Kralı!

Öncelikle diziyi izlememiş, 8. sezona başlamamış olanlar varsa onları kenara alalım. Çünkü bu incelememizin içeriği tamamen 3. bölümden oluşacak!

İlk iki bölümde artık kışın geldi ve Gece Kralı Kuzey’e vardı. Hatta öyle ki ikinci bölümde gelen bir spoiler bizi 3. bölümün heyecanına sürüklemişti; “Gün doğmadan ölmüş olacağız.”, bu da bizi heyecanlı bir savaşın beklediğinin kanıtı niteliğindeydi.

Surlara Dothrakiler, Lekesizler ve Krallık askerleri siper kurup, ölümün soğuğunu cesurca beklediler. (Şuraya bir saygı duruşu alabiliriz) Bu sezon hiç görmediğimiz, en son görüşümüzde de yaşlı buruş buruş teyze olan Kızıl Kadın, adına yakışır bir dönüş yaptı. Kızıl Kadın’ın dönüşü ile beraber Dothrakiler harekete geçti. Savaşın ilk başlangıcı böyle oldu.

Ölümü Yenemeyiz!

Game of Thrones - Gece Kralı!

Gece Kralı’nın ve askerlerinin sayıca fazla olması, gönüllü askerlerin işini zorlaştırıyordu. Kaldı ki Ak Gezenler zaten ölü. Bu da onların asla yorulmadığı, acıkmadığı anlamına geliyordu. Yani kazanılması imkansız bir savaştan bahsediyoruz. Öyle de olacaktı. Ak Gezenler’in kaleye tırmanma girişiminin başarılı olmasının ardından işler daha da zorlaştı. Hava hiç aydınlanmadı, ateşler sönmedi.

Game of Thrones tarihinde sürekli adını duyduğumuz “Kış” buydu. Şunu söylemek istiyorum ki duyduğunuz tüm hayran teorilerini bir kenara bırakın. Çünkü sevgili yazarımız ve senaristimizin en sevdiği ikinci şey. Birincisini zaten biliyoruz; Sevdiğimiz herkesi öldürmek.

Âdeta Bir Rap Şarkısı! – Ölüler Dirilerden Oluşacak!

Tam savaş bitti derken o da ne! Gece Kralı, tek bir hareketi ile tüm ölüleri diriltip tekrar sura göndermişti! Hem de ölülere karşı savaşan askerler de dahil. Ve arkadaşlar, mavi artık en nefret ettiğim renk, evet!

Ölüm! Hem de Tüm Sevdiklerimizin Ölümü

Game of Thrones - Gece Kralı!

Savaş, tüm dünya için bir yıkımdır. Game of Thrones’da da bu farklı olmayacaktı elbette. Zaten George R. R. Martin sevdiğimiz herkesi çıtır çerez niyetine çat çat öldürdüğü için bunu ön görmememiz elbette imkansızdı. İlk sezonun ölüleri, ikinci sezonun göz yaşı…

Bir süredir sevdiğimiz karakterlerin ölümünü izlememiştik. Tabii konu Game of Thrones olunca bu bizi çok şaşırtmıştı. Ancak sevgili yazarımız bu kadar şaşırmamıza kıyamamış olsa gerek bu bölümde de çatır çatır üzmüştü bizi. Yabanilerin ölümü (ah turuncu sakallı dev adam ah!) surdaki Gece Bekçi’lerinin ölümü. Elbette bizim canımızı oldukça yaktı. Ancak hepimizin ortak üzüntüsü, Jorah Mormont. Ölümünde bile kraliçesine sadık olan bir kaçakçı, kendini kraliçe için feda eden bir babayiğit!

Dünya’nın Hafızası – Brandon Stark

İkinci bölümde Gece Kralı’nın niyetini oldukça açık bir şekilde anlamıştık. Daha doğrusu üç gözlü kuzgunumuz Brandon Stark anlatmıştı. Eğer Brandon ölürse savaş biter, dünyaya ölüm hakim olurdu. Tabii ki savaş esnasında en değerli, en korunması gereken kişi olan Brandon Stark, kutsal ağaç etrafında kendi ölümünü bekledi. Tabii ki korunması gerekiyordu.

Gece Kral’ı savaşı kazandığını düşünerek (ki yanılmış sayılmaz bir bakıma) Brandon’a doğru hamlesini yapmıştı. Theon Greyjoy önderliğinde oluşan koruma askerleri yayları gergin halde beklemeye başlamıştı. Ancak Gece Kralı’nın önünde ejderhalar bile duramamışken Theon sosis niyetine ezilirdi. Öyle de oldu zaten!

Siz Starklar Öldürülmesi Zor İnsanlarsınız!

Game of Thrones - Gece Kralı!

Birinci sezonu hatırlarsak Jon Snow ağabeyimizin bu sözü de kulaklarımızda çınlayacaktır. Eh tabii koskoca Stark hanedanlığından birkaç kişi kalınca bu söz ile dalga geçmiştik. Ancak biz daha Arya Stark’ı tanımamışız. Saygılar abla!

Bildiğiniz üzere küçük Arya’mız ablası Sansa Stark’ın aksine inatçı, savaşçı ruhlu bir Stark’tı. Ailesinin dağılmasının ardından kendi ölüm listesini oluşturacak kadar kendine inançlı, hiç tanımadığı birinden savaş eğitimi alacak kadar da inatçı tavır sergileyerek gönüllerimizde taht kurmuştur.

3. bölümün başlarında onu kale surlarında cesur duruşu ile gördük. Hatta öyle ki ablası mahzendeyken o tek başına sonuna kadar cesurca savaştı. Biz ölmesini beklerken (ÖLMEDİ) o güzel bir hamle ile Gece’nin Kralı’nı öldürerek savaşı bitirdi. Çünkü Ölüm Tanrısı ne demişti? “Bugün değil!”

Peki Savaş Bitti Mi?

Yabancı Dizi Önerileri

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin İlk Çocuk Kültür Festivali Yaratıcı Çocuk Festivali Mayıs'ta!

Türkiye’nin İlk Çocuk Kültür Festivali “Yaratıcı Çocuk Festivali” Mayıs’ta!

Dünya Motokros Şampiyonası 2019 Eylül’de Türkiye’de!

Dünya Motokros Şampiyonası 2019 Eylül’de Türkiye’de!