in

BayıldımBayıldım

Futbolun Öyküsü

Futbolun Öyküsü

Futbolun Öyküsü, çoğumuzun bildiğinin aksine günümüzden binlerce yıl öncesinden başlayarak çeşitli değişimlere uğramış ve günümüze ulaşmıştır. Bu yazımda ise dünyanın en çok ilgi gören spor dalı olan futbolun öyküsü yani tarihi, nereden geldiği konu edilmiştir. Haydi öyleyse başlayalım…

Futbolun Öyküsü: Binlerce Yıl Öncesi…

Yazımın giriş kısmında da söylediğim gibi futbol, günümüzden binlerce sene önce oynanan bir oyun. Elbette günümüzdeki gibi değil o dönemlerde çok daha farklıydı bu durum. Ancak bu farklılık, o dönemde oynanan oyunun günümüz futbolunun atası olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bakın mesela Mısır’da bulunan bazı duvar resimlerinde insanların ayakları ile ketenden veya deriden yapılmış yuvarlak cisimlerle oynadığı anlaşılmaktadır. Üstelik bazı müzelerde 2500 yıl öncesine tarihlenen ketenden ve deriden yapılmış toplar da sergilenmektedir. Öte yandan Türklerde ise yine “tepük” adıyla deriden yapılmış toplar vasıtasıyla oynanan yine binlerce yıllık oyun mevcuttur. Mayalar dahi duvarlara açtıkları deliklere yine topları sokmaya çalışarak müsabakalar düzenlemişlerdir. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere futbolun kökleri sanıldığından çok daha derinlerde.

12. Yüzyıl Dolayları…

Modern futbolun asıl şekli aslında 12. yüzyıl İngiltere’sinde ortaya çıkmıştır. Bu dönemde oynanan oyun halk tarafından oldukça sevilmiştir. Hatta o kadar sevilmiş ve yaygınlaşmış ki bir dönem kral tarafından kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır. Ancak futbola olan ilgi o kadar büyükmüş ki bu yasak yaklaşık 300 sene sonra kaldırılmış. 1583 yılında futbol yasağı kalkmış ve basit kurallar eklenerek daha da sistematik bir hale getirilmeye çalışılmış. İlk getirilen kurallar aşırı sertliği engellemek ve hakem seçimi üzerine olmış ki bunlar da günümüz futbol kurallarının ilk nüveleridir. 1862 yılında ise bu kurallara ofsayt, 11 kişilik takımların olması gibi kurallar da eklenerek daha geniş bir kural silsilesi ortaya çıkartılmıştır.

19. Yüzyıl ve Her Şeyin Başlangıcı…

19. yüzyıl modern futbolun doğuşudur diyebiliriz. Yukarıda da görebileceğiniz gibi 11 kişilik takımların oluşturulmasından tutun da ofsayt kuralına kadar pek çok değişiklik bu asırda yapılmıştır. Yapılan diğer değişikliklere de göz atalım istedim. 1857 yılında ilk futbol takımı kurulmuştur. Dünyanın ilk futbol kulübü Shaffield Club adıyla İngiltere’de doğmuştur böylece. 1871 yılında kalecinin, topu elleriyle tutabileceği kararlaştırılmıştır. 1873’te ise korner atışları başlatılmıştır. 1875’te topa kafa ile müdahale etme serbestliği kabul edilmiş. En sonunda 1888 yılında İngiltere Profesyonel Futbol Ligi kurulmuştur. 1891 yılında ise penaltı atışları kullanılmaya başlamıştır.

Hızla Yayılış…

İngiltere’de profesyonel ligin kurulmasıyla futbolun Avrupa’ya yayılması büyük bir ivme kazanmıştır. Öyle ki uluslararası müsabakaların başlaması da çok zaman almamıştır. 1904 yılına gelindiğinde mevzu bahis uluslararsı futbol karşılaşmalarını düzenlemek amacıyla FİFA kurulmuştur. 1908’de düzenlenen olimyat oyunlarında ise futbol ilk kez boy göstermiştir. İlk Dünya Kupası ise 1930 yılında FİFA tarafından Uruguay’da organize edilmiş ve bu turnuvada Uruguay kupayı almayı başarmıştır.

 

Sonuç…

Kıymetli takipçiler Futbolun Öyküsü adlı yazımda oldukça özet bilgiler aktarmaya çalıştım. Ülkemizde futbolun tarihine ise başka bir bölümde daha detaylı değineceğim için burada bahsetmedim. Diğer bölümde görüşmek dileğiyle hepiniz hoşça kalın…

 

Salgın Dosyası

 

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

atom çayı

Atom Çayı Faydaları Ve Zararları

Porselen Makyaj Nedir?