Gündem

Full Metal Alchemist Eleştiri Yazısı

 

Aslına bakarsanız FMA, güzel ve oldukça da popüler bir animedir. FMA’nın kalitesi için duyulan saygı FMA’nın kalitesini gölgede bırakmıştır. FMA’yı ideal animelerden biri olarak gören kişiler FMA ile ilgili şu problemleri mutlaka bilmelidir. Bu içerikte Shall We ailesi için Full Metal Alchemist animesini incelemeyi uygun gördük. Keyifli okumalar dileriz.

Full Metal Alchemist: Uzunluk

Sürekli bir hikâye kurgusuna sahip 26 dakikadan uzun animeler, nadiren izlenmeye değer bir yapıdadır. FMA’nın yapımcıları bazı sahneleri keserek kısaltabilir ve animeyi daha izlenebilir hale getirebilirdi.

Full Metal Alchemist: Tonlama

FMA’nın tonlaması, bazı yerlerde ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Bu sorun sadece FMA’da değil diğer manga uyarlamalarında da sık sık görülüyor. FMA, ayrıca tutarlı tonları gereğinden daha uzun süre kullanmaya çalışıyor.

Full Metal Alchemist: Hikayedeki Saçmalıklar

FMA’da ve Brotherhood’da bir sürü olay dönüyor fakat her iki animede bize hangi olayların ve elementlerin daha önemli olduğu konusunda pek bir ipucu vermiyor. Birbirinden bağımsız gibi görünen fakat bağlı olması gereken olayları da birbirine iyi bağlayamıyor.

Sinematografi ve Tonlama Arasındaki Uyumsuzluk

Özellikle dövüş sahnelerinde FMA, ilginç görünüşlü Sakuga’yı gösterirken kendinden geçiyor ve sahnenin hikâyenin geneli ile çatışmasına izin veriyor. Bu problem, shonenleri sevenler için daha az belirgin olabilir çünkü bu tür animelerde bu problem daha yaygın. Aptal karakterlerin sıkça kullanılması da hikâyenin önüne geçebiliyor. FMA; bu tarz problemlerin aşabilecekken, aşmamayı seçiyor.

Hikâyenin İlerleme Hızı

FMA’nın hikayesi ya çok hızlı ilerliyor ya da çok yavaş ilerliyor. Bazıları bu durum için uzun savaşlarını veya çok sevilen bölümlerin uzatılmasını sebep olarak gösterebilir fakat bu sorunun arkasında sadece bu nedenler bulunmuyor. FMA’nın çok hızlı ya da çok yavaş ilerlemesi, animeyi takip etmeyi zorlaştırıyor.

Karakterler

Karakterlerin hikayeleri için harcanan onca zamana rağmen birçok kişi, Ed ve Al için sempati duyamıyor. Diğer karakterlerin güç seviyeleri değişebilir fakat ana karakter olarak zayıf karakterleri seçmek kabul edilemez bir durumdur. Bu problem, animeye mangadan miras kalan bir problemdir. Bu nedenle, tüm suçu animenin üzerine atmak doğru olmayacaktır.

Son Söz

FMA, herşeye rağmen gerçekten iyi bir animedir fakat herkesin sandığının aksine piyasanın en iyi animelerinden biri değildir. Bu durumun sebebinin ise FMA’nın birçok kişinin izlediği ilk kaliteli anime olduğu düşünülüyor. Bu nedenle birçok kişi, bu animeyi yeni yayınlanan kaliteli animelerden daha iyi görüyor. Birçok anime izleyip daha sonra FMA’yı izleyen biri için FMA o kadar da kaliteli bir anime görünümünde değildir.

Gintama Anime İncelemesi

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu