in

Fud ve Fudster Nedir?

fud ve fudster

FUD, İngilizce’de Fear, Uncertainity ve Doubt sözcüklerinin ilk harfleri ile oluşturulan bir kısaltmadır. Fear, uncertainity ve doubt sırayla korku, belirsizlik ve şüphe manalarına gelir. FUD terimi, sık sık FUD yaymak olarak yaygın bir şekilde kullanılır. FUD, bir kripto para birimi değerinin Facebook ve Twitter gibi sosyal platformlarda çıkan olumlu veya olumsuz haberlere göre çıkmasını veya düşmesini ifade eder. FUD, kripto paraların temel yapı taşlarına veya grafiklerine göre yaratılmaz. Sosyal medya platformlarında FUD denilen etkiyi yaratan olumsuz yazıların bir çoğu yalan ve gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan haberlerdir. Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin birer finansal balondan ibaret olması örneği Fud’un ön belirgin örneğidir. Sosyal medya platformlarında kripto paralarla ilgili oluşan korku, belirsizlik ve şüphe FUD olarak anılmaktadır. Bu yazımızda Fud ve Fudster nedir adlı soruya bir cevap arayacağız.

Fud ve Fudster Nedir?

FUD’un korku, belirsizlik ve şüphe manalarına geldiğinden daha önce söz etmiştik. FUD’lar, bazı bireyler aracılığıyla yalan ve uydurma yazılar yazılarak yayılır. FUD’ların kitlelere ulaşmasını sağlayan kişilere ise Fudster denir. Fudster; Facebook ve Youtube gibi birçok farklı sosyal medya platformunda sıkça görülebilirler.

Fud ve Fudster Nasıl Saptanır?

Tıpkı diğer spam ve scam sosyal medya hesapları gibi Fudsterlara ait sosyal medya hesaplarını da saptamak doğru ve etkili yöntemleri biliyorsanız oldukça çok kolaydır. Gelin Twitter hesaplarını bir ele alalım. Hesabın takip ettikleri ile  hesabı takip edenler arasında çok büyük bir uçurum varsa o hesabın büyük ihtimalle Fudster hesabı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür yalancı hesaplar, takipçi satın alarak bireyleri kandırmak için yanlış ve uydurma haberler yaymak amacıyla kullanılır. Reddit ve Youtube gibi diğer sosyal medya platformunda da birçok Fudster’ın olduğunu söyleyebiliriz ve bu tarz platformlar Fudster kullanıcılar ile nasıl başa çıkacağını da çok iyi bilmektedir. Kısacası söz konusu hesabın detaylarına bakmak, bir kullanıcının Fudster amaçlı olup olmadığını anlamak için size yardım edecektir.

Fudların Etkileri Nelerdir?

Fudlar; insanlarda korku, endişe ve heyecan gibi birçok olumsuz duyguya neden olurlar. Ayrıca, FUD kavramı başta Bitcoin olmak üzere belli bir kripto para biriminin fiyatını da önemli ölçülerde etkileyici güce sahiptir. Özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi bir kripto para birimi hakkındaki yalan yanlış bilgilerin internet ortamında ve sosyal medyada yayılması, bahsi geçen kripto para biriminin değerinde önemli azalmalara neden olabilir. Fudlardan korunmanın birçok farklı yolu olsa da kişiler, FUD denilen kavram ile karşı karşıya olduklarını genellikle bilmezler.

 

Bitcoin Cash, NEO, Cardano – Kripto Para Çeşitleri – 3

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İyi Uyku Ortamı Nasıl Yaratılır?

İyi Uyku Ortamı Nasıl Yaratılır?

akbabalar hakkında tüm bilgiler

Akbabalar Hakkında Tüm Bilgiler. Onlar Herşeyi Yiyebilirler.