Hayata Dair

Frida Kahlo Resimleri, Evliliği Ve Engeli

Bugün size uçmak isteyip de uçamayan bir kuşun, Frida Kahlo ‘nun hikayesini anlatacağız… Hayatında büyük iniş çıkışlar yaşayan bu özel kadının yaşamına bir göz atmak istemez misin?

Uçmak İsteyip de Uçamayan Kuş: Frida Kahlo

1925 yılında Frida Kahlo, Mexico City’deki okulundan çıkmış, eve giderken bindiği otobüs bir tramvayla çarpışmıştı. Bu kaza sonucu omurgasında, pelvisinde ve kalçalarında ölümcül yaralanmalar meydana geldi ve aylarca yatalak kaldı. İyileşmesi sırasında, kolaylıkla resim yapabilmesi için yatağına bağlı özel bir şövale vardı.

O’nun gözleriyle dünyayı görün…

Resim işine başladığında ise dünyayı kendi tekil vizyonuna göre boyamaya başladı. Yaşamı boyunca, kendisini olağanüstü bir sanatın yaratıcısı ve ilham kaynağı olarak görecekti. Hem kendisi, hem bizler… Kahlo’nun bakışlarıyla daha önce tanışmış olsanız da, eserleri size dünyayı onun gözleriyle görme fırsatı veriyor. Arkadaşlarını ve ailesini resmetmesine rağmen, Frida’yı Frida yapan onun büyüleyici portreleri oldu. Bu resimlerle dünyanın dikkatini çekti.

İlk çalışmalarında, “Kadife Elbiseli Portresi”ni resmetmiş güçlü kaşları, kılı yüzü, uzun boynu ve müthiş bakışları odak noktası olmuştu. Frida’nın bu tarz resimleri kısa bir süre daha devam etti. Fakat Kahlo, kısa sürede kendini daha alışılmadık şekillerde sunmaya başladı.

kırık sütun kahlo

Kırık Sütun…

Örneğin, “Kırık Sütun” resminde sembolizm etkilerini görürüz. Dini imgelerle birlikte fiziksel ve zihinsel durumunu ortaya çıkardığı parçalanmış bir manzara ile anlatır kendini… Frida’nın çalışmalarında parlak renkleri, ölüm, din ve doğayı içeren bir çok unsur vardır. Bu yaptığı resimlerle de Meksika resim sanatı için her zaman referans kaynağı oldu.

Dev yüzen çiçekler, dalgalı manzaralar, ekilen vücut kısımları ve şeytanların bulanık bulutları ile Kahlo, Sürrealizm ile ilişkilendirildi. Gerçeküstücüler, bilinçdışı zihni keşfetmek için rüya gibi görüntüler kullanırken, Kahlo onları fiziksel bedenini ve yaşam deneyimlerini temsil etmek için kullandı.

Evliliği ve engeli

Kahlo günlük hayatında geleneksel Tehuana elbisesi giyiyordu ve kendisini doğal maneviyatta adadı. 1928’de Kahlo, ressam Diego Rivera ile sevgili oldu. Hayat boyu ortak oldular ve birlikte dünyayı gezip, kendilerini sanata adadılar.

Frida’nın hayatıyla ilgili en çok konuşulan şeylerin ikisi fiziksel engelli ve evliliği idi. Otobüs kazası sonucu hayat boyu sağlık komplikasyonları yaşadı ve birçok kez hastaneye yattı. Sıklıkla yaptığı resimlerde engelliliğin fiziksel ve psikolojik etkilerini resmedip düşünürdü. Bunu yaparken de kendini ıstırap içinde, sırt destekli ya da tekerlekli sandalyede resmetti.

Boşandılar ve tekrar evlendiler…

Bu sırada, Rivera ile olan fırtınalı ilişkisi, her iki taraftan da sadakatsizlikle noktalandı. İki taraf da isteyerek boşandılar fakat bir yıl sonra yeniden evlendiler. Bu süreç içerisinde yaptığı “İkiz Frida” portresi ile çektiği ızdıraba değindi. Solda duran Frida’nın eski moda Victoria elbisesine kan damlatan bir kalbi olduğu görülür. Geçmişin fazlasıyla yaraladığı sanatçının bir versiyonunu sembolize ediyor.

Frida Kahlo Resimleri, Evliliği Ve Engeli

Fakat aynı zamanda bir arterle ikinci bir benliğe de bağlı olduğunu görüyoruz. Diğer Frida’yı ise Tehuana kıyafetleri giymiş ve Diego’yu elindeki küçük bir portre ile hatırlamasına rağmen, kalbinin bozulmadan kaldığını görüyoruz. Kısacası bireysellik ve bağımlılık, geçmiş ile şimdiki zaman arasına sıkışmış bir beden resmedilmiş.

Ve son…

Kahlo 1954’te 47 yaşında öldü. Ölümünden sonraki yıllarda, bu güne kadar süren popülerlikte bir artış yaşadı. Bu artışın yalanmasının asıl sebebi, Kahlo’nun çalışmalarının içinde gizlenmiş olan gerçeklikti…

Bir Portre: Füreya Koral

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Soluksuz okudum. Muhteşem, enfes bir yazı. Frida Kahlo hayranı ve azıcık ucundan da olsa resim okumayı öğrenmeye çalışan bir insan olarak çok keyifli ve faydalı buldum. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu