Gündem

Fransa’da Sokak Olayları

Fransa’da Macron ve hükümetin uygulamaya koyduğu akaryakıt zammı, Fransa sokaklarını adeta savaş alanına döndüren bir karar oldu. Son olarak lise öğrencileri de sokaklara indi.

Fransa’da Sokak Olayları Büyüyor

Fransa’da 17 Kasım 2017’de başlayan ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki niteliği taşıyan gösteriler gün geçtikçe büyüyor. Macron hükümeti, akaryakıt fiyatlarına ek vergi uygulaması yapmış bu da ani ve sert tepkilere neden oldu. Sokaklarda toplanan kalabalık, Macron’un bu uygulamadan vazgeçmesini istiyor.

“Sarı Yelekliler”

Kendilerine “Sarı Yelekliler” adını veren grup, Fransa sokaklarında adeta savaş ilan etti. Sayıları her geçen gün artan kalabalık Macron’un zamları geri çekmesini istiyor. Kalabalığın büyük çoğunluğunu ise şehir merkezlerindeki kiraların yüksek olmasından dolayı kırsal kesime göç eden kişiler oluşturuyor. Ancak talepleri bununla sınırlı değil. Zira yalnızca akaryakıt vergilerinin geri çekilmesini değil genel olarak kötüye giden ekonomik durumlarını düzeltecek reformlar yapılmasını istiyorlar.

Sarı Yelek Sembol Haline Geldi

Fransa’da her araçta bulunması zorunlu olan sarı yelek, gösterilerin sembolü haline gelmiş durumda. Protestoların merkezi araçlar olunca, eylemciler de sarı fosforlu yelekleri giyip hükümete ve ülkenin varlıklı kesimine açıkça bir mesaj verme peşinde.

Ambulans Şoförleri de Protestolara Katıldı

Macron ise protestolara karşı emniyet tedbirlerini arttırma kararı aldı. Ancak müdahaleler yeterli olmayınca protestoların şiddeti de grupların çeşitliliği de arttı. Nitekim; Sarı Yelekliler ile birlikte ülkedeki pek çok ambulans şoförü de protestolara katıldı. Böylece protestolar daha geniş bir alana daha kalabalık kitleler tarafından yayılmış oldu. Başkent Paris’te toplanan gruplar çalışma şartlarının iyileşmesini talep etti. Macron’a istifa çağrısı yapan kalabalık araç lastiklerini ateşe verdi. Bölgede trafik durdu.

Fransa’da Lise Öğrencileri de Sokaklara İndi!

Durdurulamayan sokak olaylarına katılan son grup ise öğrenciler. Binlerce lise öğrencisi, Macron’un yaptığı eğitim reformlarına karşı Sarı Yeleklilerin yanında protestolara katıldı. Çöp kutularını ateşe veren öğrenciler yapılan reformların gelecekleri için felaket olacağını savunuyor. Gösterilere katılan öğrenci sayısı gitgide artış gösterince Fransa Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla yüzlerce lisede eğitime ara verildi.

Müdahaleler Sertleşiyor

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan ve günlerdir devam eden olaylarda güvenlik güçlerinin müdahaleleri giderek sertleşiyor. Göstericilerle karşı karşıya gelen Fransız polisi, göz yaşartıcı bomba, ses bombası ve tazyikli su ile müdahale ediyor. Son haberlere göre çıkan olaylarda 2 öğrenci ve bir polis yaralandı. Böylece yaralananların sayısı toplamda 890 kişiyi buldu. Gösterilerde toplam göz altı sayısı ise 1081. 9 kişi ise 4’er aylık hapis cezasına çarptırıldı.Onlarca polis aracı da zarar görmüş durumda.

Macron’dan “Eylemcilerle Görüşün” Talimatı

Gösterilerin ve istifa çağrılarının hedefinde yer alan Macron ise bir kriz toplantısı düzenleyerek başbakandan muahelefet liderleri ve eylemcilerin belirlediği bir heyetle görüşmesini istedi. Sarı Yelekliler hareketi ise hız kesmeden devam ediyor ve sokaklardaki kalabalığın sayısı her geçen gün artıyor.

Birden bire kitlelerin tepkisine maruz kalan Fransız hükümeti adeta ne yapacağını şaşırmış durumda. Gösterilere yapılan sert müdahale ise tansiyonu düşürmeye yetmiyor. Bu durumun aslında pek çok şeyi tetiklediği de söylenebilir. Çünkü bazı kamu görevlileri de yeterince iyi çalışma şartlarına sahip olmadıklarını belirterek göstericilerle birlikte hareket etmeye başladı. Hükümet ise halkı yatıştırmak için yeni formüler üzerinde duruyor. Ancak şu ana kadar yapılan açıklamalar öfkeli kalabalığı ikna etmiş görünmüyor.

 

Enflasyon Kasım Ayında Geriledi

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu