içinde

Frank McCourt-Angela’nın Külleri- Malahay

Frank McCourt-Angela'nın Külleri

Frank McCourt-Angela’nın Külleri adlı hatıra türündeki eseri incelediğimiz yazı dizisine hepiniz hoş geldiniz kıymetli ShallWe takipçileri.

Frank McCourt-Angela’nın Külleri Ne Anlatıyor?

Sevgili takipçiler, yazarımız bu eserinde çocukluk yıllarını, ailesinin geçirdiği zor dönemleri, hayatta kalma çabalarını anlatmakta. Fakat korkmayın, öyle gereksiz ve abartılmış bir drama boğmaz okuyucuyu. Hatta ve hatta arada mizahi olsa da anılarını da incitmeyecek derecede bir üslup bile kullanır. İşte aslında budur okuyucuyu kitaba bağlayan sır. Sanırım yazarın bu eseri için kullanılabilecek en doğru kelimedir “abartılmamış.”

İrlanda-Amerika ve Yeniden İrlanda

Sevgili okurlar, 1929 ekonomik buhranında Amerika’ya giden İrlandalı göçmen bir ailenin çocuğudur küçük Francis (yazarın kendisi). Ancak “yasak bir aşkın meyvesidir” ve bu nedenle hem anne-babası hem de kendisi hor görülür daha küçük yaşlarda. Bununla beraber gelen ekonomik sıkıntılar nedeniyle İrlanda’ya dönme kararı alır aile ve küçük Francis ilk göçünü yaşar böylece.

Alkolik Bir Baba

Francis’in çilesi yalnızca etraftan gelen tepkiler değildir. Ailenin babası Malachy McCourt çalışmayan, çalıştığında da aldığı parayı içkiye yatıran bir alkoliktir. Kitaba ismini veren anne Angela ise bir yandan yokluk, bir yandan alkolik koca ve bir yandan da çok küçük yaştaki çocuk yetiştirmenin derdiyle yaşamak zorunda kalmıştır. Bununla da sınırlı değildir mesele, art arda doğan çocuklar nedeniyle aile birden kalabalıklaşmış, maddi sıkıntı hat safhaya çıkmıştır.

Limerick Sokakları

Amerika’dan İrlanda’ya dönen ailenin oturduğu yer, Limerick şehrinin yoksul kesimidir. Yoksulluğun derecesi o kadar büyüktür ki, ortasından lağım sularının aktığı bir sokakta yaşama mecbur kalmıştır aile. Üstelik bir de yakınlardaki Shannon Nehri’nin getirdiği nem ve pislik de cabası… Fakat bunlara rağmen baba hala çalışmaz, çalıştığı zaman da parasını içkiye yatırır.

angelanın külleri

Yoksulluk ve Ölüm

Kocası serkeşliğe devam ededursun Angela, çocuklarına yiyecek bulma uğruna her yolu denemektedir. Gerek kilisede yardım fişi kuyruğuna girer gerekse; çocuklarına pişirebilmek için domuz başı dilenir kasaplardan. Ancak sadece yoksulluk değildir Angela’nın belini büken. Yeni doğan çocuklarının ölümüyle de yüzleştiriyor hayat onları. Hatta ailenin tek kız bebeği alkolik babanın tavırlarında bile etki yaratsa da onun ölümüyle baba Malachy tekrar ve bu kez daha ağır bir şekilde içkiye döner.

Ana Vatanda Dışlanış

Küçük Francis, dışlanmanın acı tecrübesini bu kez de kendi topraklarında yaşamaya başlar. Amerika’da doğup ilk yıllarını orada geçirmesinden dolayı lehçesi farklılaşmıştır. Bu da dönemin İrlanda’sında hor görülen bir durum olmuş hatta bazen yardım fişi alamamalarına da sebebiyet vermiştir. Okulda bile bazı öğretmenleri tarafından dışlanmıştır bu nedenle.

Bu Eseri Elinizden Düşüremeyeceksiniz!

Sevgili takipçiler. Frank McCourt bu eserinde yoksulluk-kardeş acısı-dışlanma-hor görülme gibi olumsuzlukların pençesindeki çocukluğunu anlatsa da öyle bir dil kullanır ki, asla sıkılmaz ve bunaltıcı bir dram havası solumazsınız. Kitabı okurken, sanki bir çocuk yanınızda beliriverir ve o gün başından geçenleri saflıkla anlatmaya başlar. O nedenle aslında bu kitabı okumazsınız, dinlersiniz. Dinlerken de bazen göz yaşları içinde sarılasınız, bazen de kucağınıza alıp oynayasınız gelir o çocuğu. Aslında o çocuk sizsinizdir çünkü…

En Prestijli Ödülün Sahibi

Kıymetli okurlar benim gibi kitap seçerken ince eleyip sık dokuyanlardansanız hiç merak etmeyin. Zira Frank McCourt’un bu eseri, edebiyat alanındaki en prestijli ödüllerden olan Pulitzer’i almış ve sinemaya da uyarlanmış bir yapıt. Bence şu an ihtiyacınız olan şey bir fincan sıcak içecek, bir battaniye ve Angela’nın Külleri…

 

Mısır Tarihi Treniyle Yolculuk Yazısına da Göz Atın!https://www.shallwe.com.tr/misir-tarihi-treniyle-yolculuk/

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. Kitaplar da, filmi de harika. İnsanın içine işleyen bir anlatım ve başarılı bir film uyarlamasi. Mutlaka tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

Emekliye Zam Yolda. 140 ile 674 TL Arasında Zam Yapılacak

Galatasaray Spor Kulübü’ne Yeni Bir Sponsor!