in ,

Fobi Nasıl Oluşur?

Fobi

Fobi Nasıl Oluşur?

Günlük hayatta korkuya sebep olmayan ya da düşük seviyede korku yaratan durumlara, canlı-cansız varlıklara veya olaylara duyulan ileri düzeydeki korku hali “fobi” olarak tanımlanır. Fobiler her yaş aralığında görülebilir. Özellikle kadınlarda erkeklere göre daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Fobiler oluşma nedenlerine göre dört başlık altında incelenir;

  • Genetik Temelli Fobi

Aile bireylerinden bir sonraki nesle aktarılan fobi türüdür. Birincil dereceden akrabalarda görülme olasılığı daha yüksektir.

  • Travmatik Deneyimler

Yaşanan travmatik olay sonucunda kişide o olaya sebep olan nesne veya durumlara ilişkin oluşan fobi türüdür. Bazı durumlarda genelleme söz konusudur.

  • Model Alma/ Kurbanla Özdeşleşme

Kişiye korku vermeyen bir durumun, örnek aldığı (anne, baba, arkadaş gibi) herhangi bir kişide fobi oluşturması durumunda korkan kişiyle kendisini özdeşleştirmesi sonucu ortaya çıkar.

  • Atfedilen Anlamlar

Herhangi bir travmatik olayda bulunan nesnelerin, kişilerin bakış ve duruşlarının ya da mekanların başka bir canlıya, nesneye, mekana atfedilerek ortaya çıkan fobi çeşididir.

Fobilerin Belirtileri Nelerdir?

Soğuk terleme, bulanık görme, mide bulantısı, yutkunamama, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, bilinç kaybı, tansiyonda ani düşüş, el ve ayakların boşalması, sinir krizi, ağız kuruluğu, bunalım, titreme, kaşınma, baş dönmesi, baş ağrısı gibi durumlar.

Fobi Tanısı Nasıl Konulur?

Kişiler genellikle kendi sahip oldukları fobilerin farkına varırlar. Fobileri; kendilerini, yaşamlarını, sosyal hayatlarını etkilemeye başladığında bir hekime başvurmaları en ideal yoldur. Bunun sonucunda kişinin, başvurduğu hekim kişinin fobisinin çeşidine ve düzeyine göre tedaviye başlar.

Fobiler Nasıl Tedavi Edilir?

Fobilerde kullanılan tedavi yöntemleri fobinin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Özgül fobilerin tedavisinde bilişsel davranışçı terapi veya sanal gerçeklik tekniği ilaç tedavisine göre daha çok sonuç alınan tedavilerdir. Özgül fobilere müdahalede esas amaç, kişinin kaçındığı fobik nesne/duruma maruz bırakarak kaçınmasını engellemektir. Fobilerin tedavisinde psikoterapinin yanı sıra kaygı belirtilerini azaltan betabloker (hızlı kalp atışına yol açabilen sinirleri bloke eden) tarzı ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanımı sırasında takibinin yapılması ve istikrarlı bir şekilde kullanılması tedavi süresince oldukça önemli bir durumdur.

Agorafobi Nedir? Agorafobinin Bir Tedavisi Var Mıdır?

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

android cihazlarda dns ayarları nasıl yapılır

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

araç hasar kaydı nedir?

Araç Hasar Kaydı Nedir? Nasıl Sorgulanır?