in

BayıldımBayıldım

Florence Nightingale Kimdir?

florence nightingale kimdir

Modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale kimdir? Neden bu kadar önemli bir mesleğin kurucusu olmuş ve yaşamı nasıl şekillenmiş? Sizler için yazdık. Keyifli okumalar.

Hemşireler sağlığımızı emanet ettiğimiz beyaz önlüklü meleklerdir. Kimi zaman da elindeki şırınga ile korkutsa da biz onları çok seviyoruz. Peki bu meslek hangi sebeple ortaya çıktı ve kim tarafından şekillendi bunu öğrenmek ister misiniz? Meleklerimizin fikir annesi aslında bir hasta olan ve bir çoğumuzun ismine aşina olduğu Florence Nightingale.

Florence Nightingale Kimdir?

Nightingale, 1820 yılında İngiltere’nin Floransa şehrinde doğdu. Babası, İngiltere’de büyük arazilerin sahibiydi. Zengin ve şehrin ileri gelenlerinden biriydi. Ailesi tarafından iyi eğitim alan Florence, İngilizce, Yunanca, İtalyanca, Latince, Almanca, Fransızca biliyordu. Ayrıca matematik ve tarih konularında bilgili aydın, eğitimli bir kadın olarak yetiştirildi.

Florence-Nightingale

Florence, çevresinde bulunan bir hastanede uzun süre tedavi gördü. Hastanelerin kalabalık ve  bakımsız olduğuna ve hastalara kötü muamele yapıldığına şahit oldu. Bu durumu ortadan kaldırmak için hasta bakıcı olmak istediğini ve daha da ileri götürerek bunun bir meslek haline getirilmesi gerektiğini düşündü. Hasta bakıcı olma isteğini zengin babasına söylediğinde ailesinin hasta bakıcılığa, genellikle yalnız ve fakir kızların yapması nedeni ile pis ve aşağı bir meslek olarak baktığını öğrendi. Ve bu isteği ailesi tarafından kabul edilmedi.

Hemşirelik Mesleğinin Öncülerinden

Florence Nightingale, gençlik dönemine geldiğinde ise ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen, inatçı ve idealist karakteri gereği hayallerinin peşinden koşarak hemşire oldu. İlk fırsatta Almanya’ya giderek hasta bakıcılığı ve hastane yönetimi üzerine incelemeler yapmaya başladı.

İşini çok seven Florence, 1853’de Londra’daki hasta kadınların bakımı kurumuna yönetici olarak getirildi. Kırım Savaşı’nda (1853-1856) İngiliz ordusundaki yaralı askerlere bakmak üzere gönüllü hemşire ve rahibelerin başına getirildi. İstanbul Selimiye kışlasında kurulan askeri hastanede görevlendirilen Florance burada yaptığı çalışmalar sonucu yaralı asker ölümlerini en aza indirmeyi başardı. Savaş sonrası döndüğü İngiltere’ de kurulan Ordu Sağlığı Kraliyet Komisyonunda görev aldı.

Tüm Dünya İçin Önemli Bir İsim

1860 yılında halkın verdiği bağışlar ile bir fon oluşturdu ve bu fonu kullanarak ilk Nightingale hemşirelik okulunu kurdu. 12 Mayıs Nightingale’ in doğum günüdür. Bu nedenle her yıl 12 Mayısta başlayan haftalar tüm dünyada hemşirelik haftası olarak kutlanmaktadır. Hayatı boyunca bir çok başarıya imza atan Nightingale, 1910 yılında 90 yaşında vefat etmiştir.

1961 yılında İstanbul, Şişli’de kurulan hemşirelik okuluna adı verilen Florence, dünyaya ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olarak kayda geçmiştir.

Umarım tüm hemşire ve sağlık çalışanları da Florence Nightingale gibi idealist bir ruha sahip olur, işini severek yapar ve hastanenin o soğuk duvarları renklenir.

Albino Hastalığı İle İlgili Önemli Bilgiler

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cengiz Han

Cengiz Han Yasaları

gelecege nefes

Geleceğe Nefes ile Türkiye Yeşilleniyor