in

Fiyat Artışı Enflasyon Nedir?

Fiyat artışı enflasyon

Tüketiciler için fiyat artışı yani enflasyon, daha fazla kemer sıkma olarak nitelendirilebilir fakat yatırımcılar ise enflasyon sayesinde emeklilik portföylerini artırarak kar edebilirler. Enflasyon kısaca mal ve hizmetlerin fiyatındaki düzenli artış olarak tanımlanabilir. Enflasyonun bulunduğu bir ortamda bir yıl önce 3 dolar olan bir ürünün fiyatı bir yıl sonra 4 dolar olabilir. Zaman geçtikçe enflasyon, ülke para biriminin değerine önemli oranda zarar verebilir.

Fiyat Artışı Enflasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekonomide enflasyon genel olarak belli bir mal ve hizmet grubunun fiyatlarının belli bir dönem içerisinde gösterdiği fiyat artış hızıdır. Fiyat artışı sayesinde ülke para biriminin satın alma gücü ölçülebilir ve enflasyon genellikle yüzdelik olarak belirtilir. Fiyatların tırmanması ülkedeki tüketiciler için olumsuz bir haberdir çünkü aynı miktarda paranın alabileceği mal ve hizmet miktarı azalmıştır.

Fiyat Artışı Enflasyon Kim Tarafından Kontrol Ediliyor?

Ülkelerin merkez bankaları, enflasyonu kontrol etmek için önemli bir çaba gösterir. Enflasyonu kontrol etmek demek ülke ekonomisinin büyüme hızına da katkıda bulunmak demektir. Üstelik belli seviyede enflasyon, ekonomik büyümeye için de gerçekten önemlidir. Enflasyon kavramı, genellikle tüketici ve üretici fiyat endeksleri ile rahatlıkla ölçülebilir.

  • Tüketici fiyat endeksi, tüketicilerin belli mal ve hizmet grupları için tüketicilerin yaptığı ödeme miktarını ifade eder. Tüketici fiyat endeksi, nihai mallar üzerinden hesaplanır.
  • Üretici fiyat endeksi ise üretim sırasında kullanılan malların toptan fiyatı üzerinden hesaplanır. Üretici fiyat endeksinin hesaplanmasında hammadde, yarı mamul ve nihai mallar kullanılır.

Fiyatlar Neden Artar?

Fiyatların artmasında birçok faktörün etkisi bulunur. Eğer bir mala veya mal grubuna genel olarak yüksek talep varsa, bu durum o malın arz fiyatının da artmasını sağlar. Çünkü ham madde ve işçi maliyetleri de bu artıştan etkilenir. Birçok kişi enflasyonu olumsuz bir durum olarak görür fakat yatırımcılar için bu durumun avantajları da mevcuttur. Gayrimenkul yatırımları ve altın gibi değerli madenlere yapılan yatırımlar, enflasyon artışına karşı son derece güçlü bir koruma sağlar. Öte yandan bazı sektörlere ait hisse senetlerinin fiyatları da enflasyon durumunda artış gösterebilir.

Oligopol Piyasası ve Monopol Piyasası

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En iyi tweetler

En İyi Tweetler 2020. Hepsi Birbirinden Komik Tweetler.

geforce yeni nesil oyunculuk

GeForce Now En Düşük Ayarlar