Gündem

Fırsatçılar

Fırsatçılar başlıklı yazımızda kıymetli arkadaşımız Şeref ŞİMŞEK tarafından dile getirilen ve hepimizin içini kemiren bir durumu sizlerle paylaşmak istedik. Bu değerli çalışmasından ötürü Şeref ŞİMŞEK’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Fırsatçılar

Merhaba. Son günlerde yaşadığımız felaketlerden faydalanan, faydalanmaya çalışan esnaf ve şahıslar. Bahsettiğim sadece corona virüs yüzünden temizlik ürünleri, kolonya,parfüm vs. gibi ürünlere yapılan ( ANLIK ) zamlar değil. Deprem, sel gibi yaşadığımız her doğal afette ve yayılan hastalıkta yapılan yanlışlar…

Fiyatların Seyri

Bir virüs ortaya çıktı 30- 40 tl olan kolonya 250 tl oldu. Islak mendil 3 tl’den 7.5 tl ye çıktı. Parfümeri fiyatları %35 zamlandı. Deprem oldu çadır sattılar, ev kiralarına %65 civarı zamlar yapıldı. Nakliyeciler %120 civarı zam yaptı. Sel oldu ev eşya fiyatları %27 oranında artış gösterdi. Fırsatçılara göz açtırmamak için çırpınsak da çok yeterli gelmedi bu çabamız. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen en üzücü olaylardan birisi de şu oldu; otobüs bilet fiyatları 3 katı artış göstererek 100 tl olan bilet 300 tl ye, 70 tl olan bilet 250 tl ye satıldı. Ülkemizde bulunan fırsatçı işletme sahipleri son 30 gün içerisinde fahiş zamları uygulamaya geçirdi.

Şikayetler Çoğalınca Denetimler Arttı

Son günlerde çok sık karşılaştığımız için bu konuyla alakalı iki farklı ekip kurularak denetlemeler sıklaştırılıp 6 ilimizde 177 işletme denetlendi. Türkiye genelinde 198 firmanın haksız fiyat uyguladığı tespit edildi ve 10 milyon liradan fazla cezai işlem uygulandı. Toplam denetlenen firma sayısı 6448 olarak açıklandı. HFA Üzerinden 31 bin 817 şikayet gerçekleştirmiştir. CIMER’e ise toplamda 2.074 şikayet başvurusu yapılmış bulunmaktadır.

En Çok Denetlenen Ürünler

Bunun yanı sıra cerrahi maske ve 3M maske çeşitleri, dezenfektan, cerrahi eldiven, el antiseptiği, kolonya, makarna, bakliyat ve diğer gıda ürünlerinin fiyatlarıyla ilgili yapılan araştırmada denetlenmiş olan 6448 firmada denetlenen ürün sayısı 13.280 dir ve bu rakamlar her geçen gün %3 artış göstermektedir.

Merdiven Altı Üretime Dikkat!

Biz tüm bu fahiş fiyatlarla uğraşırken bir çok vatandaşımız markası, üretim yeri, üretim tarihi belli olmayan sırf ucuz diye halk dilinde “merdiven altı” olarak adlandırılan ürünleri tercih etmeye başladı. Bu ürünlerle ilgili yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucu çıkan sonuçlar şöyle:

Ekmek fırınında kaçak yolla üretilen 25 ton dezenfektan ele geçirildi.

Bursa’da 2 milyon tl değerinde sahte dezenfektan ele geçirildi.

Ankara’da 3 ton kaçak dezenfektan ele geçirildi.
Ve bunun gibi bir çok uygun fiyatla piyasaya sürülmek istenen ürün yakalandı.

Değişen Alışveriş Alışkanlıkları

Tüm bu olaylar olurken alışveriş alışkanlıklarımız değişti. Yaptığımız aktiviteler değişti. Pc ve mobil oyunlarda büyük artış sağlandı. Alışveriş saatleri daha önce 19.00 -24.00 arasındaki iken şu an satış saati 14.00 – 24.00 arası güncellendi.

Harcama özetleri:

Pc oyunları %35 den % 55 e yükseldi.
Mobil oyunlar %50 den % 25 e düştü.
Oyun konsol satışları %17 den %25 e yükseldi.

Covid19 virüsü ülkemizde görüldüğü ilk gün, halkımız marketlere akın ederken evinden çıkmak istemeyen vatandaşlar da çevrim içi marketlere akın etti. Çevrimiçi mağazacılık liderlerinden “trendyol” bir ilki gerçekleştirerek fahiş fiyat oluşumunu engelleyecek tedbirler alacağını belirten makale yayınladı.

Fahiş fiyatlar ve fırsatçılar ile ilgili tüm şikayetlerinizi ALO 175 veya HFA-bildirim uygulamasından anlık olarak iletebilirsiniz.

ŞEREF ŞİMŞEK 

Mount & Blade II: Bannerlord Çıktı

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Bunun en cok zararını gören gruplardan biride sağlık çalışanları oldugunu düşünüyorum birçok hastaneye de daha yüksek fiyatlar sunuldugu için maske dezanfektan ve eldiven alımlarını sınırlandırdı. Fırsatçıları şikayet ederek gereken yerlerin önlem almasını sağlayabiliriz.

    1. Valla denetim sart özellikle içerikte yazan ürünlerde su istimal cok oldu ve sadece eldiven maske dezenfektan degil normal market ürünlerinde bile ciddi artıs var.. Her dönem malesef bu fırsatçılar oluyor denetimler ne kadar sonuc getirir bilinmez ama en azından meydan bos degil mesajı gider.. Yönlendirici Bi içerik olmus teşekkürler.

  2. Ülkece birlik ve beraberlik olayını güzel yapıyoruz ama herkes birbirinden çıkar peşinde birşeyi güzel yaparken diğer taraftan mahvediyoruz umarım bunun önüne geçilir

  3. Nasıl olsa almak zorundasın diyerek fiyatları fütursuzca artırıyorlar. Cezaları yese nolacak ki kazandıkları cezayı çok rahat çıkartıyor.

  4. Firsatçılar yüzünden en çok kanser hastaları,kronik hastalar ve bağışıklık sistemi çok düşük olanlar zarar gördü.Maske bulamaz oldularbelki birgün gerçekten danışma kültürünü öğreniriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu