in

Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kimdir?

Fırat Yılmaz Çakıroğlu

Fırat Yılmaz Çakıroğlu, 1 Ocak 1991 yılında Konya Akşehir’de doğdu. Babası Fuat Mahir Çakıroğlu ve annesi Özlem Çakıroğlu’nun tek oğluydu. Annesinin öğretmen olması sebebiyle ilkokul yıllarını Diyarbakır’da geçirdi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede formasyon dersleri aldı. Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusuydu.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu neden öldü?

2015 yılının 6-7 Ekim ayında Kobani olaylarının yaşandığı günlerde, bölücü terör örgütü PKK üniversitelere hakim olma çabası için çalışıyordu. Silahlı Terör Örgütü PKK, kendilerine karşı çıkan vatanperver gençlere sürekli saldırmaya başlamıştı. Bu sıralarda bir olay da Ege Üniversitesi’nde yaşandı. Sözlü tartışmaya girdiği terör yandaşları ile, Fırat Yılmaz Çakıroğlu, PKK’lı Nurullah Semo tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Aynı olayda 7 kişi de yaralandı. Gözaltına alınan Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nurullah Semo tutuklanarak cezaevine gönderildi. Daha sonra yapılan araştırmalarda Çakıroğlu’nun katili Nurullah Semo PKK sempatizanı çıktı.

Arkadaşlarının ağzından Fırat Yılmaz Çakıroğlu ve yaşananlar 

‘’Karşılarında adam akıllı durabilen sadece Türk milliyetçisi vatanperfer gençler vardı ve tabii ki Fırat Yılmaz Çakıroğlu …

Öğrenciler sürekli tacize uğruyor. Her gün okulda olay çıkartılıyordu. Okul aynı Hitler Almanya’sı gibiydi, PKK’lılar kendilerinden olmayan hiçbir oluşuma, kişiye müsaade etmiyor, hiçbir düşünceye özgürlük tanımıyordu. O kadar ki başka bir terör yandaşı olan Grup Yorum’un Ege’de verdiği konsere bile PKK’lılar saldırı yapmışlardı. Okulun sayısıyla mukayese edildiğinde kesinlikle çok değillerdi ama iyi örgütlenmişlerdi

Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun durumunu sonradan öğrendim. Teröristler onu fişlemişti. Okula girmesi bile problem, her an saldırıya uğrayabilme riski taşıyordu. Bazı sınavlara polis eşliğinde girdiği dahi olmuş. Bu kadar baskının ve saldırının altında adına yakışır şekilde hareket ediyordu: YILMIYORDU!

Başvurulabileceği tüm yasal yola başvuruyordu. Rektörlüğe dilekçe, polise ve güvenliğe ihbar, aklınıza ne gelirse…

Ege Üniversitesinde “Terörist İstemiyoruz” adlı sayfa üzerinden okuldaki öğrenciler bilinçlendirilmeye çalışılıyordu. Rektörlüğün önünde defalarca  basın açıklaması yaptık ama sesimizi kimse duymuyordu.

Mart ayı geldiğinde ise Nevruz bayramı adı altında şov yapacakları tahmin ediliyordu ama gördüklerim inanılmazdı. PKK üniformaları giyip gelmişlerdi, her yerde terörist başı Apo’nun fotoğrafları, PKK bayrakları, yüzlerce PKK’lı halay çekiyor. Kutlama yaptıkları bölgeye dağda ölen bir PKK’lının ismini bile vermişler (Hozan Sehad Alanı). Kanım donmuştu, gözlerim yaşarmıştı, duvarları yumrukluyorum. Sabır çekmekten başka yapacak bir şey yoktu.

Bir grup, 19 Mayıs için bir etkinlik tertipliyor ve bunun tanıtımını yapmak için stant açıp bildiri dağıtıyor ve çok geçmeden PKK’lıların saldırısına uğruyordu. Çoğu yaralanıyor. Atatürklü bildiriler yırtılıyor Türk bayrağı yerlerde çiğneniyordu. Durumdan haberdar olununca, Ege’de birçok öğrencinin de katılımıyla -başını Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun – çektiği “Atatürk ve Bayrak” yürüyüşü tertiplendi. Yürüyüşün sonunda PKK’lılar bize saldırdı  fakat polisin araya girmesiyle olaylar büyümeden durduruldu.

Saymakla bitmeyen bu olayların bir benzeri de, 20 Şubat 2015 tarihinde yaşandı. Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na ise bu olay sonunda şehitlik nasip oldu. Polis, ambulanstan 45 dakika önce geldi. Ambulans geldiğinde Fırat hala uyanıktı. Fırat’ın ağzından tek bir kelime duyuldu.  “Allah, Allah “ O an dünya başıma yıkıldı. 1-2 Saat sonra şehit olduğu  haberi geldi.

Şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu adına bir çok belgesel yapıldı. Daha sonra da filmi, ölümünün 5. yıl dönümünde vizyona girdi. Kayseri Erciyes Üniversitesi öğrencileri, 2015 yılında formasyon eğitimi aldığı sırada Ege Üniversitesi’nde PKK’lılar tarafından kahpece katledilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hatırasını yaşatmak için “SIZI” adıyla film çekimi yapıldığını duyurdular ve 20 Şubat’ta vizyona gireceğini belirttiler. Daha öncede birçok kez belgeseli yapılan Çakıroğlu için ilk kez film yapıldı.

Fırat Yılmaz ÇAKIROĞLU’nun nişanlısının ağabeyinden…

“Sene 2010, kız kardeşimi birisi seviyormuş. Bilmiyorum tabi kim, sadece iri yarı boylu poslu ve boksör birisi olduğunu öğrendim annemden. “Olsun bende boksörüm! “dedim kendi kendime. Öğrendim adını sonradan, Fırat Yılmaz Çakıroğlu imiş. O gün Beyza’yı ilk kez eve bırakacaktı. Duyar duymaz dolmuştan inecekleri yola koştum. Belimde emanet var tabi, laftan anlamazsa vuracağım. Kafama koydum çünkü. Neyse indiler dolmuştan, yanıma doğru geldiler. Boyu mu dersin, gülen yüzümü dersin, korkusuz ve vakur yürüyüşümü dersin… Neyse, uzattı elini; “Ben Fırat, kardeşin buraya kadar bana emanetti, eve girene kadar sana emanet. Daha sonra ikiniz de Allah’a emanetsiniz.”dedi. Ne diyebilirdim ki ben bu yiğit ADAM’a ? Ne söyleyebilirdim ki?

Fırat Yılmaz Çakıroğlu hatırasına yapılanlar

Şehit olduktan sonra Fırat Çakıroğlu’nun adı, Tarsus’ta bir  spor merkezine, Nazilli’de bir parka verilmiştir. Elvankent ilçesinde ismine bir hatıra ormanı oluşturulmuştur. İzmir  Mendereste bir spor tesisine ve Aliağa ilçesinde yapılan bir parka, Manisa’da bir kavşağa adı verilmiştir.

ENGİN KIRMIZI

Hüseyin Nihal Atsız Öyküsüdür

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Azerbaycan gezi rehberi

Azerbaycan Gezi Rehberi

intikam

İntikam Nedir? İntikam Alma Şekilleri Nelerdir?