in

Finansal Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

finansal stres

Finansal stres nedeniyle hissediyor musunuz? Harcama alışkanlıklarınızın nasıl strese neden olabileceğini değerlendirin. Alışkanlıklarınızı değiştirmenin ve mali durumunuzun kontrolünü daha iyi hissetmenin yollarını ele alın. Gerçekçi finansal hedefler belirleyerek, beklenmedik masraflara daha hazırlıklı olacak ve günlük hayatınızı daha iyi yönetebileceksiniz. Sahip olmadığınız şeylere ve bunun yerine yaptığınız şeylere daha az odaklanın. Destek ve rehberlikle finansal durumunuzla ilgili kısa ve uzun vadeli endişelerinizle başa çıkabilirsiniz.

Finansal Stres ile Başa Çıkmak İçin Harcama Alışkanlıklarınızı Değerlendirin

Harcamalarınızı değerlendirin. Her ay paranızın nereye gittiğini merak edebilirsiniz. Ne harcadığınıza dair bir harcama listesi oluşturun. Önce konut, kamu hizmetleri, telefon, araba ödemeleri ve diğer düzenli aylık harcamalar gibi temel harcamalara ne harcadığınıza bakın. Ardından, gün veya haftadan haftaya değişiklik gösterebilecek harcamalarınızı değerlendirin. Daha iyi bir resim elde etmek için harcamalarınızı bir ay veya daha uzun süre takip edin. Finansal olarak stres altındaysanız ve bir aileniz varsa, her bireyin harcamalarını daha iyi anlamak için tüm aile üyelerinin harcama alışkanlıklarını izlemeyi deneyin. Borçlu olduğunuz büyük miktarda borç nedeniyle stres altındaysanız, borç ödemelerini kamu hizmetleri ve konut gibi temel bilgilerin bir parçası olarak koymayı unutmayın. Bunları diğer gereksinimlerinize eşit olarak öncelik vermek önemlidir. Starbucks’ta bir sabah fincan kahve, DVD kiralama veya markete hızlı geziler gibi daha küçük alışverişleri bile takip ettiğinizden emin olun.

Finansal Stres ile Başa Çıkmak İçin Aylık Bütçe Oluşturun

Aylık bir bütçe oluşturun. Düzenli ve tutarlı olan tüm gelir kaynaklarınıza bakın. Bir aileniz varsa, evde herkesin gelirini içeren bir hane halkı bütçesi oluşturun. Öğrenci iseniz, öğrenci kredileri veya aile desteği aracılığıyla gelirinize ve / veya paranıza bakın. Her ay ne kadar para harcayabileceğinizi öğrendikten sonra, harcama alışkanlıklarınıza tekrar bakın.

Önemliden Önemsize Doğru Harcamalarınızı Sınıflandırın

Satın alma işlemlerinizi en önemliden en önemsize doğru sıralayın. İhtiyaçlar ve lüksler arasında farklılıklar olduğunu anlayın. Örneğin, öğle yemeğinizi her gün işe alırsanız, işe veya okula öğle yemeği getirmek yerine, bu bir zorunluluk değildir- bu bir harcama seçimidir. Stresinizi azaltmak için, hangi satın alımların sizin için en önemli olduğunu anlamanız gerekir.

Dolar Üzerindeki Kişiler İle İlgili Bilgiler

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pınar Gültekin

Bir Acı Haber Daha; Pınar Gültekin

Cemal Metin AVCI

Cemal Metin Avcı İlk İfadesini Verdi