in

Film Müzikleri Nedir?

Film Müzikleri Nedir?

Film Müzikleri Nedir? Bazı sahnelerde duymadığımız ya da duyup dikkat etmediğimiz müziklerin temeli hangi tarihlere dayanıyor?

Film Müzikleri Nedir?

 Film müziği, söz konusu film için özel olarak tasarlanır ve dramatik anlatımı yani görselliği, işitsel olarak güçlendirme amacını taşır. İzleyicinin kültürlenme süreci, psiko-akustik etkiyle kontrol altına alınmaya çalışılır.

Film müzikleri, müzik alanında yenilikler yaratmak için kullanılması gereken bir ortam değildir. Büyük oranda daha önce yapılmış müziklerden (klişelerden) yararlanılır.

Film müzikleri filmin görüntülerine eşlik etmek amacıyla ve filmdeki olayların yol açacağı duyguların önceden seyirciye sunulması için özel olarak hazırlanıp besteletilebilir.

Bir film için müzik yapımı söz konusu olduğunda doğru görsel, doğru dilsel kod, doğru metin seçilmeli ve kurguyla eş zamanlı (senkronize) yayınlanmalıdır. Doğru film müziği, film esnasında izleyici tarafından dinlenmez ama ayrıca dinlendiğinde ‘’iyi müzik’’ olarak addedilebilendir.

Film Müziğinin Amacı

İzleyici üzerinde uyandırılması planlanan etkiyi, harekete geçirerek seyirciyi konu içerisine sokmaya çalışma.

Kurgucunun Post – Prodüksiyonda, tempo ve ritim açısından hareket alanını genişletmek. Örneğin Aksiyon sahnelerinde daha hızlı müzik kullanımı vs.

Filmin hikayesinde gerçeklik hissinin arttırılmasını sağlamak.

Görsel kurgudaki aksaklıkları gizlemek.

Başlangıç ve bitiş jeneriklerinin altını doldurmak.

Film Müzikleri’ nin Tarihi

Film endüstrisinin gelişimine paralel olarak ortaya çıktığı söylenebilir. Bilinen ilk film müziği Lumiere Kardeşler tarafından yapılmış Paris’ te bulunan Grand Cafe’ de, 28 Aralık 1895 tarihindeki film gösteriminde filme piyano eşlik etmiştir.  Böylece kısa zaman içerisinde hayatın içerisinde kendine yer bulan film müzikleri Londra’ nın çeşitli tiyatrolarında ve halk gösterilerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Sessiz filmlerde müziğin kullanılmasıyla; rahatsız edici gürültüler ortadan kaldırılmış, sessizlik ve durgunluk yerini müziğe bırakmış, filmin daha çok dikkat çekmesi sağlanmıştır.

Film içerisindeki müziğin doğru seçilmesi halinde izleyici üzerinde etkili olması yapımcıların dikkatinden kaçmamış ve filme özel müzik yapılması konusunda çalışmalar başlamış.

1908- ‘’ L’ Assassinat du Duc de Guise’’ filmi için Camillle Saint – Saens yaptı.

1913-  ‘’Der Students von Prag’’ için Joseph Weiss

1914- ‘’Cabirio’’ için Ildebranda Pizetti

‘’Rapsodra Satanica’’ için Lyda Barelli ve Pietro Mascagni

1915- ‘’The Birth of a Nation ‘’ için Joseph Carl Breil

1916- ‘’Civilisation’’ için Victor Schertzinger özel film skorlarını hazırlamışlardır.

 İlk Ticari Kayıtlar

İlk ticari kayıtların yapılmaya başlanması gramofonun gelişimiyle aynı yıllara rastlamaktadır. İlk diskler 1926/ Bell Laboratuvarında Warner Bros için, John Barrymore’un romantik macere filmi ‘’Don Juan’’ a efektleri ve müzikleri eklendi.

Film şirketleri film içerisinde yer alan müziğin de bir pazarı olabileceği noktasını göz ardı etmediler ve kompozitörleri filmlerin müziklerini yapmaları konusunda ikna çalışmalarına başladılar. Teşvik için ise onlara bir çok imkan sağladılar. Sonrasında ortaya çıkan film müzikleri filme özel tasarlandı ve böylece filmle birlikte promosyonu yapılacak bir meta halini aldı.

Film dünyası ne kadar gelişirse gelişsin 19. Yy klasik müzik temellerine dayanan film müzikleri akademisyenler ve eleştirmenler tarafından ciddiye alınmamış. Ne tamamen klasik müzik ne de tamamen popüler müzik olmayan sadece melodik yapı içerisine giren film müziklerinin satılacağına kimse inanmamış. 9 Oscar ödülüne layık görülen  ‘’Gone With The Wİnd ‘’ eseri içerisinde yer alan müzik dahi 15 yıl sonra müzik marketlerde yerini alabilmiştir.

Rap Müzik Nedir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Boğa burcunun en etkin 10 özelliği

Boğa Burcunun En Etkin 10 Özelliği

solucan-deliği

Solucan Deliği Nedir?