Seyahat

Filibe Gezi Rehberi – Filibe’de Neler Yapılır?

Gelişen teknolojinin güzel nimetlerinden olan trenler, hızlı trenler hayatımıza epey bir kolaylık sağlıyor. Bu kolaylıklardan biri ise Avrupa’ya günü birlik gidebilecek olmamız. Nasıl mı? Bulgaristan’ın Filibe şehrine 4 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşmak çok kolay. Hadi gelin Filibe gezi rehberi yazımıza hep birlikte göz atalım…

Filibe Gezi Rehberi, Filibe’de Neler Yapılır?

Balkanlar, Türklerin sıkça uğradığı bir cazibe merkezi oldu. Bunun neticesinde ise Bulgaristan hükümeti ve Türkiye hükümeti arasında hem ticari ilişkileri pekiştirmek hem de turist açısından bir tren anlaşması yapıldı. Trenler Edrine’den kalkıyor. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından cennet Bulgaristan’a ulaşmış oluyoruz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Avrupa’da Gezilecek En Ucuz Şehirler

Üç vagonlu Filibe trenlerinin, kuşetli vagon ve düz oturma yerli vagonu ile tek seferde 226 yolcu taşıması planlanıyor. Komşumuz Bulgaristan’ı ve Filibe şehrini ziyaret etmek isteyen turistler ve gezi severler için bu yazın başında başlayacak olan yeni tren hattı, tren severler için harika bir fırsat olacak. Yani bu yazın başlangıcında 4 saatlik bir tren yolculuğu ile Avrupa’ya gitmek mümkün olacak.

Filibe şehrinde neler yapılır?

Bulgaristan, Balkan ülkeleri arasında belki de en sevdiğimiz komşu ülke. Kültürü, yemekler ve iklimi ile Türkiye’ye oldukça benzeyen birçok ortak noktası bulunmakta. Öyle ki İstanbul’un en ünlü lokantalarından birisi Filibe Lokantası. Ayrıca Plovdiv yani Filibe, Balkan kültürünü en derinlerde hissedebileceğiniz bir şehirdir.

Yaklaşık 700 bin nüfusu ile Sofya’dan sonraki en büyük şehirlerden biri olan Filibe Bulgaristan’ın orta bölgelerinde yer almaktadır. İklimi ile bize çok benzeyen şehir, özellikle 9 günlük bayram tatilinde harika bir tatil lokasyonu olacaktır. Bulgaristan ve özellikle Rumeli mutfağı tarzı yemeklerin olduğu lokantalar bulabilirsiniz. Size tavsiyemiz normal alışkanlıklarımızı bir kenara bırakarak, bölgenin kendi kültüründe olan yemekleri yemeniz.

Filibe gezilecek yerler

Roma Amfitiyatrosu Filibe’ye gittiğinizde ilk görmeniz gereken yerlerden biri. Tarihi yapısı ile sizi büyüleyeceğine eminiz. Bir sonraki durağınız Roma Forumu olursa Eski Roma kültürünü iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz.

Etnografya Müzesi, Eumolpias Harabeleri, Sveti Konstantin & Elena Kilisesi, Roma Stadyumu, Dhuzmaya Camii ve Plovdiv Güzel Sanatlar Galerisi Filibe’ye gittiğinizde görmeniz gereken yerler arasında. 9 günlük bayram tatili ise buraları keşfetmek için harika bir fırsat olacaktır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kosova Gezi Rehberi

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bir bulgar göçmeni olarak gerçekten oraların yeşili ve temiz havasını dünyada çok az yerde bulabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu