in ,

Fildişi Sahili Gezi Rehberi

Fildişi sahili gezi rehberi

Derya Küçükşahin bizler için Fildişi Sahili gezi rehberi hazırladı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Bugün sizlere gitmeyi çok istediğim Fildişi Sahili resmi adı ile Fildişi Sahili Cumhuriyetinden bahsetmek istiyorum. 

FİLDİŞİ SAHİLİ GEZİ REHBERİ

Afrika kıtasının batı kısmında yer alan ülkenin başkenti Yamoussoukro’dur. Ülkenin güneyinde Atlas Okyanus’u yer almaktadır. Ülkenin kurulu olduğu bölgelerde sahip olduğu çok sayıda fil nedeniyle 16.yüzyılda Portekizliler tarafından fildişi elde edebilmek ve ticaretini gerçekleştirebilmek adına fil avı gerçekleştirilmiş ve birçok fil avcılar tarafından öldürülmüştür. Bu olay nedeniyle ülkenin ismi Fransızca Fildişi Sahili anlamına gelen Côte d’Ivoire olarak belirlenmiş, fildişi uzun yıllar ülkenin en önemli ihracat kaynaklarından birini oluşturmuştur.

Fildişi

Uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi altında olan ülke 7 Ağustos 1960 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ülkenin resmi anadilinin Fransızca olmasından da anlaşılacağı gibi bağımsızlığını ilan etmiş bir ülke olsa da hala Fransa’nın etkisinden kurtulamamış durumdadır. Resmi dilleri Fransızca olmasına rağmen ülkede 77 farklı dil ve yerel lehçe konuşulmaktadır. Dioulaca ve Baoulece Fildişi Sahilinde en çok konuşulan dillerdir. Fildişi Sahili’nde İslamiyet en yaygın din konumunda olup, nüfusun %40,2’si İslami inanca göre yaşamlarını sürdürmektedir. En yaygın ikinci din ise %38,7 ile Hristiyanlıktır.

Fildişi sahili gezi

Fildişi Sahili’ne gittiğinizde günün her saatinde buram buram kakao kokusu ile karşılaşabilirsiniz.

Ülke Kakao üretiminde dünya lideri konumundadır. Bunun dışından birbirinden güzel tropikal meyveleri tüketebilirsiniz.Okyanus kıyısında olmasından dolayı lezzetli deniz ürünlerini de atlamamak lazım tabii ki…

Ülkede üç mevsim yaşanmaktadır. Kasım – Mart ılıman ve kuru, Mart – Mayıs sıcak ve kuru, Haziran – Ekim sıcak ve nemlidir. Ülke genç bir nüfusa sahip olup, 2018 tahmini verilerine göre nüfusun %59,50’si 0-24 yaş aralığındaki kişilerden oluşmaktadır. Ayrıca Fildişi Sahili genelinde yaklaşık 60 etnik grup yaşamaktadır.

Fildişi Sahilinin en büyük şehri Abidjan’dır.

Bölge’nin kültürel ve ekonomik durumuna bakıldığında Abidjan şehri sanayileşme ve şehirleşme alanlarınının oldukça yüksek olduğu bir şehirdir. Lagün üzerine kurulmuş bir şehir olan Abidjan sıradışı bir atmosfer yaratan gökdelenleri ile ünlüdür. Şehir Batı Afrika’nın Paris’i olarak anılmaktadır. Ve Assinie okyanus şeridinde lagünlerin birleştiği bir kasabadır. Bir tarafı okyanus diğer tarafı lagün. Doğası paha biçilemez. Lagün kıyısında vakit geçirdikten sonra küçük bir tekne ile karşı kıyıya, yani okyanus tarafına geçebiliyorsunuz. Oteller genelde iki kıyıya da sahip durumda.

Fildişi sahili

Fildişi Sahilinde gezebileceğiniz başlıca yerleri sizler için aşağıda sıraladım.

  • Comoé Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan park ülkenin en popüler ve etkileyici doğal güzelliklerinden biri. Bu milli park, aynı zamanda Afrika’daki en büyük koruma alanı unvanına sahip.

  • Musée des Civilisations de Côte d’Ivoire

Abidjan’da yer alan yer alan bir ulusal müze. Ülkenin geleneksel yapısını, kültürel dokusunu ve el sanatlarını yakından tanıma imkanı bulacağınız bir yer.

  • Parc National de Tai

Afrika’nın doğal yaşamını ve zengin bitki örtüsünü görebileceğiniz şahane bir doğa alanı. Doğa yürüyüşleri ve safari turları yapmak isteyenler için oldukça elverişli olan bu park şehir merkezine yakın olması nedeniyle birçok turist tarafından tercih sebebi.

  • Banco National Park

Abidjan’da görülmesi gereken doğa alanlarından biri.Şehir merkezinden fazla uzaklaşmak istemeyenler için keyifli bir ziyaret noktası olan bu parkta doğanın güzellikleri arasında dolaşıp, huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Fildişi Sahili’nde gezilecek yerler tabii ki bunlarla sınırlı değil. Gezilip görülecek ve anlatılacak birçok şey var. Sizler için genel hatlarıyla Fildişi Sahili’nden bahsettim. Umarım ilginizi çekebilmişimdir 🙂

DERYA KÜÇÜKŞAHİN 

Fildişi sahili gezi rehberi yazımızdan sonra Ukrayna’ya gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Vize Yok Pasaport Yok Ukrayna’ya Gidiyoruz!

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

balık burcunun komik yönleri

Balık Burcunun Komik Yönleri

FIFA 21 Duyuruldu!