Seyahat

Fethiye’de Yapılabilecek Extreme Sporlar

Öncelikle tüm Shall We? üyelerine merhabalar. Gezgin Şirine’niz bu defa sizlere Fethiye’de yapılabilecek extreme sporlar neler, onlardan bahsetmek istiyor :) İlk olarak buradan “Doğadayız” ekibi kurucusu Mustafa Kaya beye teşekkür etmek istiyorum. “Doğadayız” aktivite sporları benim Fethiye’yi doyasıya sevmemde en büyük etkendir. “Doğadayız” sayesinde Shall We? gibi çok güzel arkadaş grubumuz ve dostlarım oldu. Bu platformda tanıştığımız arkadaşlarımızla her yıl tekrardan aynı tura katılıp bol bol eğleniyoruz.

Şimdi sırayla aktiviteleri anlatayım. İşte Fethiye’de yapılabilecek extreme sporlar

1) Yamaç paraşütü

Fethiye’de yapılabilecek extreme sporlar arasında ilk anlatacağım tabii ki yamaç paraşütü! Sabah servisle otelden alınıp Babadağ’a çıkmak için yola koyuluyoruz. Serviste, kim hangi pilot ile uçacaksa başta kura çekiliyor. Babadağ’a çıktığımızda (1700 mt) pilot hocamızın bize vereceği kısa bilgiden sonra yanındaki yardımcı asistanı ile birlikte ekipmanlar ayarlanıyor. Ekipmanlar üzerinize takıldıktan hemen sonra o heyecanlı dakikalar eşliğinde bir kaç adım koşup ardından kendinizi havada buluyorsunuz. İşte o an ki haz inanılmaz bir şey.

Sanki kartallar gibi uçtuğunuzu sanıyorsunuz :) Paraşütle atladığınızda çok korkmanıza gerek yok Emin olun ki Babadağ’a servisle çıkarken daha fazla adrenalin yaşayacaksınız. Hayır, yok ben adrenalini çok seviyorum diyorsanız isteğiniz üzere pilotunuzun havada birkaç manevra ile size gayet güzel coşkulu dakikalar yaşatıyor. Ben her yıl Fethiye’de bu aktivitelere katılıyorum.

Fethiyede yapılabilecek extreme sporlar yamaç paraşütü

Burada size tavsiye edeceğim pilot hocam Mustafa Güler. Kendisi 17 yıldır bu işin içinde ve abartmadan söylüyorum ki uçmanın yanı sıra havadayken profesyonel resim çekiyor. O kadar para veriyoruz yılda bir defa atlıyorsak bari fotoğraflarımız, güzel bir anı olarak kalması açısından güzel çıksın dimi :)

Geçen yıl Mustafa hocama denk gelmediğim için resmin ne kadar önemli olduğunu maalesef başka bir pilot hocamız hissettirdi. Ne kadar usta pilotum derlerse de bazıları resim konusunda maalesef iyi değil.

Not: Fotoğrafların daha güzel çıkması için sabah saatlerini tercih edin. Açıkçası bulutlar olduğunda daha güzel kareler yakalayabiliyorsunuz.

2) Tüplü dalış

Fethiye’de size önerebileceğim yer, Dalyan Akvaryum Koyu. Yine otelinizden servisle alınıp tekneye gidiyorsunuz. Yolda dalış hocalarımız teknede brifing verdikten sonra hem sabah hemde öğleden sonra olmak üzere 2 kez dalış hakkına sahipsiniz. İlk etap daha eğlenceli geldi bana.Çünkü suyun altında dalış yaptığımızda hocalarımızın bize verdiği ekmekle balıkları besliyoruz. İkinci etapta da ilk etaptan biraz daha derinlere inip dalışın o muazzam zevkini alıyoruz. Kısacası gün boyu su altı dünyasının gizemli ve huzurlu atmosferini keşfetmek inanılmaz bir duygu.

Fethiyede yapılabilecek extreme sporlar tüplü dalış

3) Rafting

Fethiye’de yapılabilecek extreme sporlar arasında bulunan rafting, suda yapılan ve doğa tutkunlarını etkisi altına alan bir spor dalıdır. Fethiye de rafting dalaman kanyonu arasında derin vadi boyunca akan yerde gerçekleşiyor. O gün bol bol kürek çekme günü :) Gün boyu adeta akarsuyla dalga geçiyoruz. En son ki gidişimde Gamze arkadaşımız, bile bile suya atmıştı kendini.

Onu sudan kurtarma aşamamız çok zevkli geçmişti. Bu arada oldu da bottan düştünüz ve de kimse sizi kurtaramadı :) sakın panik yapmayın. Çünkü raftingin bittiği alandaki akarsu oldukça sığ durumda. O an kendiniz ayağa kalkıp akarsudan rahatlıkla çıkabilirsiniz. Bu aktivite için yüzme bilmenize de gerek yok.

Fethiyede yapılabilecek extreme sporlar rafting

4) Jeep safari

Evet itiraf ediyorum benim Fethiye’de en çok kahkaha attığım ve eğlendiğim aktivitedir. Yani Jeep içerisinde başka jeeplerde olan insanlarla su savaşı yapmaktan inanılmaz zevk alıyorum. Fethiye ye geldiniz, hiç bir aktiviteye katılmayacak olsanız bile kesinlikle su savaşı yapmadan dönmeyin derim. Psikolojiniz mi bozuk moralsiz misiniz? O zaman haydi direk su savaşına :) Yine sabah erken saatlerde jeepler sizi otelinizden alıp yola koyuluyorsunuz.

Bir yerde durup o günkü aktivite jeepleri toplanıp ve ardından hepimize kısa bir bilgi verildikten sonra su tabancaları dağıtıyorlar. Bu yıl tanesi 25 TL idi. Normalde değeri 5 TL olan bu su tabancasını size tavsiyem daha önce merkezden almanız olacak. O gün tamamen sulu bir gün olacağı için yanınıza ek olarak birkaç kıyafet daha alın ve o kıyafet çantasını da çöp poşetlerine bolca sarın ki kıyafetleriniz size lazım olana kadar araç içinde kuru kalsın. Telefon için de normalde jeep içerisinde telefonunuzu sudan korumak oldukça zor olacağından sizi kullanmamanız adına uyarıda bulunuyorlar.

Fakat ben yıllardır bu aktivitelerin içinde olduğum için gitmeden yanıma su geçirmez telefon kabı alarak, gün boyu arkadaşların resimlerini videolarını çeki ardından tek tek otelde dağıtmıştım. O gün ki rotanız Tlos Antik Kent, Yakaköy Gizli Şelale ve son olarak da Çamur banyosu.

Not: Yakaköy’de küçük bir havuzla karşılaşacaksınız. Bu havuzun özelliği de suyu inanılmaz derecede soğuk, buz gibi. 5 dakika bu soğuk suyun içinde kalana bedava içecek ısmarlıyorlar. Her yıl gidip de es geçtiğim bu havuza geçen yaz cesaret edip girdim. Girmesine girdim de o son dakikalarda ne kollarımı ne de ellerimi hissedebiliyordum :) Nihayet dakikalarım bitti ve ben iddiayı zorda olsa kazandım :)

Fethiyede yapılabilecek extreme sporlar jeep safari

5) Bungee Jumping (yükseklik 55 mt)

Fethiye’de yapılabilecek extreme sporlar arasında en cesaret isteyeni diyebilirim. Saklıkent’de yapılıyor. Ben ilk bindiğimde benden önce iki arkadaş yukarıya kadar çıkıp tedirgin olup, atlamadan geri inmişlerdi. Ama ondan sonra 45 yaşındaki arkadaşımın rahatlıkla atladığını görünce biraz olsun rahatlayıp o gazla direk atlamış oldum. Yukarı çıkarken sakın aşağıya bakma deseler de ben özellikle daha çok bakmış ve ardından çokça heyecanlanmıştım. :) Bülent hocamızın atlamadan önce söylediği o meşhur cümlesini de hiç unutmuyorum (Şimdi cesur! Daima cesur!) ve ardından çığlıklar :)

Fethiyede yapılabilecek extreme sporlar bungee jumping

Bana göre bungee jumping bu hayatta yapabilecek en şekilli atraksiyonlardan birisidir.

Not: Bu zamana kadar yazdığım bütün aktiviteleri insanların hayatında bir kez olsa dahi denemelerini isterim. Fakat bungee jumping hariç :) Adrenalin tutkusu yoksa içinizde bu aktiviteyi es geçin :)

2019’da Vizyona Girecek Filmler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu