Seyahat

Fethiye Gezilecek Yerler

Günümüzde trekking sevenlerin en beğendiği rotalardan biri, antik dönemlerde de bir ticaret yolu olan Likya Yolu’nun üzerinde yer alan Fethiye, sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleriyle, eğlence mekanlarıyla, tasarım otelleriyle, her türlü tatil sevenleri memnun edecek bir destinasyon. Fethiye Gezilecek Yerler listemize göz atmadan tatilinizi planlamayın.

Fethiye Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nde küçük bir bölümü olan, topraklarının büyük bir bölümü Ege Bölgesi’nde olan Muğla’nın dünyaca ün yapmış Fethiye bugünkü gezilecek yerler önerimiz. Fethiye’nin konumu tam olarak Güney Ege Bölgesi olup, hem Ege hem de Akdeniz’e kıyısı vardır.

Kral Kaya Mezarları

Fethiye merkezde bulunan Kral Kaya Mezarları’na örnek olan Amintas’ın Mezarı, şehrin en önemli simgesi diyebiliriz. Bu tür mezarlar yüksek statüdeki kişiler için yapılırmış. 100 küsur merdivenle çıkılan kaya mezarından Fethiye manzarasını izlemek çok keyifli oluyor. Fethiye gezilecek yerler listenize ekleyin.

Fethiye Gezilecek Yerler

Kayaköy

M.Ö. 3000lere tarihlenen geçmişiyle bilinen Kayaköy’de dönemden kalan lahit ve kaya mezarlar bulunuyor. Şu an kimsenin yaşamadığı, tabiri caizse hayalet şehir olan kentte, çoğunluğu 19. Yy.da yapıldığı bilinen 350 – 400 civarında Rum taş evi bulunuyor.  3. Derece Kentsel ve Arkeolojik Sit Alanı olan kent, 1988 senesinde “Barış ve Dostluk Köyü” ilan edilmiş.

Kelebekler Vadisi

Tek ulaşım yolu tekne olan bölgeye olan hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Özel tekne turlarına katılarak verilecek molada karaya yüzebilir, hoş bir yürüyüşle küçük bir şelaleye ulaşıp çevreyi keşfedebilirsiniz. Kelebekler Vadisi, barındırdığı endemik kelebek türleriyle Babadağ’ın eteklerinde yer alıyor. 1995 senesinde 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiş ve bölgeyi korumak amacıyla yapılaşmanın her türüne kapatılmıştır.

Antik Kentler

Telmessos

Fethiye antik dönemlerde Telmessos ismine sahipti. Kentin M.Ö. 5. Yy.da kurulduğu bilinir. Günümüzde sahip olduğumuz kalıntılar, Hellen ve Roma dönemlerine aittir. Telmessos’a ait en görkemli kalıntılar kale ve tiyatrodur.

Xanthos

M.Ö. 8. Yy.a tarihlenen kent, Likya’nın en büyük ve en eski kentidir. Fethiye’den Kaş’a giderken yol üzerinde bulunan kent, Fethiye’ye 55 km. mesafededir. Xanthos, Likya bölgesinin dini ve idari merkezi idi. M.Ö. 545 senesindeki Pers istilasını önleyemeyeceklerini anladıklarında Xanthos’lu erkekler tüm kadın ve çocuklarını öldürmüş, teslim olmak yerine kenti yakarak topluca intihar etmişlerdir.

Tlos

Fethiye’ye 40 km. mesafede bulunan kent, dağlık arazi üzerine kurulmuş, hamam, tiyatro, stadyum, akropol, Lykia kaya mezarları gibi yapılar günümüze ulaşmış durumdadır. Dik bir tepede bulunan kent, Osmanlı kalesi tarafından korunuyor görünümündedir.

Letoon

M.Ö. 7. Yy.da kurulduğu bilinen kent, M.Ö. 5. yy.da Yunanlaşmıştır. Bunun etkisiyle birlikte, Nymphe (su perisi) kültü, Zeus ile birleşerek Artemis ve Apollon’u doğuran Anadolu’lu Leto kültüne dönmüş, Letoon da Likya Birliği’nin kutsal alanı haline gelmiştir. Kentin merkezinde Leto, Apollon ve Artemis’e ait 3 tapınak bulunur.

Plajlar

İztuzu Plajı

Sadece gün batımını izlemek için bile Çalış Plajı’na gidilir, diye bir söylem vardır. Son dönemlerde nesli tükenme sorunu ile karşı karşıya olan Caretta Caretta cinsi kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı ender plajlardan.

Fethiye Gezilecek Yerler

Belceğiz Plajı, Ölüdeniz

Altın sarısı kumu ve masmavi denizin keyfini çıkarırken üstünüzde uçan yamaç paraşütçülerini izleyebilirsiniz, paraşütçüler plajı iniş olarak kullanırlar. Hakkında farklı efsaneler bulunan plaj, dünyaca ünlüdür ve “Blue Lagoon” olarak isimlendirilir.

Saklıkent Kanyonu

Hayran kalacağınız kanyonda doğa yürüyüşü yapabilir, kanyonun sonunda yer alan restoranlarda dinlenebilir, sportif aktivitelere katılabilirsiniz.

12 Adalar Tekne Turu

Yassıca Adaları, Kızıl Ada, Tersane Adası gibi dünyaca ünlü adalarda mola veren günübirlik tekne turlarına katılabilir, gün boyu koyların tadını çıkarabilirsiniz.

Edirne Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu