Gündem

Fayton Devri Bitiyor mu? Bakanlık Atlara Çalışma Sınırı Getiriyor.

Faytonlara sınır geliyor. Bakanlık atlara çalışma sınırı getiriyor. Yıllardır tartışılan fayton konusuna sınırlama getiriliyor.

Faytonlara Sınır Geliyor. Maksimum 6 Saat Çalışacaklar ve Doğum İzinleri Olacak

Faytoncular büyük tepkili. Ekmek paralarını kazandıklarını söylüyorlar. 100 yıldır bu işi yaptıklarını ve insanların bu durumdan şikayetçi olmadıklarını söylüyorlar. Vatandaşların faytonlara binmek için sıraya girdiklerini söylüyorlar.

Faytoncular Odası Başkanı Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu iş bitecek” açıklamasından sonra Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal konuştu, “Son durum şudur, dün biz de mitinge katıldık ve Sn. Cumhurbaşkanının bu konuda doğru aydınlatılmadığını düşünüyoruz. Adalarda fayton turizmi oldukça yaygın ve tamamen yasaklanmasının adalar turizmine oldukça kötü etkileri olacağını düşünüyoruz” dedi.

Atlar Herkesin Gözü Önünde Yere Yığılsa da Turlar Devam Ediyor

Hayvan severler konu ile ilgili birçok kez ayaklansa da turlar hala devam ediyor. Dayanabileceklerinden fazla çalıştırılan atlar hem ada sakinlerinin hem de turistlerin gözleri önünde ölüyorlar. Aşırı yük, fazla çalışma saatleri, yanlış bakımlar bu hayvanların katledilmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde bir atın daha yere yığılmış hale görüntüsü ortaya çıktı. Oldukça zayıf gözüken atın yere düştükten sonra üzerine su atılması ne yazık ki bu güzel hayvanı kurtaramadı.

fayton ada

6 Yıldır Görüşmeler Devam Ediyor!

6 yıl önce konuyu görüşen Ukome yetkilileri (İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi) elektrikli faytonlar ile ilgili çalışmalar başlatmıştı. Hazırladıkları raporlarda Atların sağlık durumlarının iyi olmadığını, beslenme ve bakım konusunda eksiklikler tespit edildiğini belgelemişlerdi. Faytonların tarihi değerinin olduğunu fakat günümüz koşullarında turist fazlalılığı düşünüldüğünde mesai saatlerinin çok uzun olduğu tespit edildi.

Elektrikli Fayton

Rapor doğrultusunda Burgazada’da 40 adet elektrikli faytonun başlamasına karar verilmişti ama bu karar ne yazık ki uygulamaya geçmedi. Faytoncular, Elektrikli faytonların aynı şekilde rağbet görmeyeceğini düşünse de hayvan severler bu konuda ısrarlı.

fayton

Ulaşım Aracı Olarak Kullanılıyor

Adalarda 19. yüzyıldan beri ulaşım faytonlarla sağlanıyor. Geçmişte insan sayısının az olması sebebiyle bu bir sorun olmuyordu ancak günümüzde adalara olan turist akını, atların kapasitesinden daha fazla yük çekmelerine sebep oluyor. Özellikle sabah erken ve gece geç saatlerde ulaşım olması sebebiyle, faytonların mesai saatleri oldukça uzadı. Yılda 600-700 arası at ne yazik ki adalarda hayatını kaybediyor.

GameX Fuarı Başlıyor!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Tamamen kaldırılması taraftarıyımm yada sahiplerini bağlayıp iki tur attırmak daha mantıklı geliyor bana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu