SON DAKİKA

Fayton Devri Bitiyor mu? Bakanlık Atlara Çalışma Sınırı Getiriyor.

furious
Fayton Devri Bitiyor mu? Bakanlık Atlara Çalışma Sınırı Getiriyor.

Faytonlara sınır geliyor. Bakanlık atlara çalışma sınırı getiriyor. Yıllardır tartışılan fayton konusuna sınırlama getiriliyor.

Faytonlara Sınır Geliyor. Maksimum 6 Saat Çalışacaklar ve Doğum İzinleri Olacak

Faytoncular büyük tepkili. Ekmek paralarını kazandıklarını söylüyorlar. 100 yıldır bu işi yaptıklarını ve insanların bu durumdan şikayetçi olmadıklarını söylüyorlar. Vatandaşların faytonlara binmek için sıraya girdiklerini söylüyorlar.

Faytoncular Odası Başkanı Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu iş bitecek” açıklamasından sonra Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal konuştu, “Son durum şudur, dün biz de mitinge katıldık ve Sn. Cumhurbaşkanının bu konuda doğru aydınlatılmadığını düşünüyoruz. Adalarda fayton turizmi oldukça yaygın ve tamamen yasaklanmasının adalar turizmine oldukça kötü etkileri olacağını düşünüyoruz” dedi.

Atlar Herkesin Gözü Önünde Yere Yığılsa da Turlar Devam Ediyor

Hayvan severler konu ile ilgili birçok kez ayaklansa da turlar hala devam ediyor. Dayanabileceklerinden fazla çalıştırılan atlar hem ada sakinlerinin hem de turistlerin gözleri önünde ölüyorlar. Aşırı yük, fazla çalışma saatleri, yanlış bakımlar bu hayvanların katledilmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde bir atın daha yere yığılmış hale görüntüsü ortaya çıktı. Oldukça zayıf gözüken atın yere düştükten sonra üzerine su atılması ne yazık ki bu güzel hayvanı kurtaramadı.

fayton ada

6 Yıldır Görüşmeler Devam Ediyor!

6 yıl önce konuyu görüşen Ukome yetkilileri (İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi) elektrikli faytonlar ile ilgili çalışmalar başlatmıştı. Hazırladıkları raporlarda Atların sağlık durumlarının iyi olmadığını, beslenme ve bakım konusunda eksiklikler tespit edildiğini belgelemişlerdi. Faytonların tarihi değerinin olduğunu fakat günümüz koşullarında turist fazlalılığı düşünüldüğünde mesai saatlerinin çok uzun olduğu tespit edildi.

Elektrikli Fayton

Rapor doğrultusunda Burgazada’da 40 adet elektrikli faytonun başlamasına karar verilmişti ama bu karar ne yazık ki uygulamaya geçmedi. Faytoncular, Elektrikli faytonların aynı şekilde rağbet görmeyeceğini düşünse de hayvan severler bu konuda ısrarlı.

fayton

Ulaşım Aracı Olarak Kullanılıyor

Adalarda 19. yüzyıldan beri ulaşım faytonlarla sağlanıyor. Geçmişte insan sayısının az olması sebebiyle bu bir sorun olmuyordu ancak günümüzde adalara olan turist akını, atların kapasitesinden daha fazla yük çekmelerine sebep oluyor. Özellikle sabah erken ve gece geç saatlerde ulaşım olması sebebiyle, faytonların mesai saatleri oldukça uzadı. Yılda 600-700 arası at ne yazik ki adalarda hayatını kaybediyor.

GameX Fuarı Başlıyor!

Yorumlar

10
Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için Giriş yapınız.
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
kayrahanimErkanseher35arslanNlnOrytatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
gokhanakbas
Üye
gokhanakbas

Hayvanlara işkenceye dönecekse komple kaldırılmalı.

Buğra TEMEL
Üye
Buğra TEMEL

Mükemmel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık :))

Tamer
Üye
Tamer

İnşallah hepsi yasaklanır elektrikli fayton en temizi

Sinem
Editor

:((( yazık o güzelim hayvanlara yaa

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Haziran 2018, 20:42

Babalar Günü Hediyeleri 2018

Her yıl Haziran ayının üçüncü haftası kutlanan babalar günü yaklaşıyor. Kafalarda ise deli sorular! “Babama ne alacağım?” Shallwe.com.tr editörleri olarak sizler için babalar gününde alınabilecek hediyeleri araştırdık. Detaylar haberimizde! Her yıl Haziran ayının üçüncü haftası kutlanan babalar günü yaklaşıyor. Yıl içerisindeki en özel günlerden biri olan babalar günü yaklaşıyor. Evimizin...

Devamını Görüntüle