Gündem

Fatih Portakal İçin Cumhurbaşkanından Suç Duyurusu

Fatih Portakal için Cumhurbaşkanı suç duyurusunda bulundu! Fatih Portakalın attığı o tweetin tüm detayları.. Cumhurbaşkanı, avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

Fatih Portakal, Cumhurbaşkanının ‘Tekalifi Milliye hatırlatmasına karşı attığı tweetle olay oldu. Fatih Portakal’ın “Zor günlerden geçiyoruz denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de” tweeti yargıya intikal etti.

Fatih Portakal İçin Cumhurbaşkanından Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı, Fox Tv Ana Haber sunucusu hakkında avukatı aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanın ne için suç duyurusunda bulunduğu herkes tarafından merak ediliyordu. Bu soruların ardından Erdoğan’ın avukatı tarafından açıklama yapıldı. Av. Ahmet Özel, Cumhurbaşkanın, “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. Portakal’ı mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de” şeklinde atılan tweeti ile ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. Fatih Portakal’ın Erdoğan’ın kastetmediği ve söylemediği birtakım iddialarla ilgili tweet attığını bu tweette tasarruf ve mevduat sahiplerinden zorla para isteneceği yönünde beyanlarda bulunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, yazılı açıklamasında şunları söyledi.  Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, milli dayanışmanın önemini vurguladı. Gönüllülük esasına dayalı kampanyaya gösterilen teveccühten bahsetti. Alınan tüm tedbirleri açıkladı. Bunun üzerinede tarihsel bir örneklik olarak Tekalif-i Milliye Kanunu’ndan bahsetti.

 Suç Duyurusunun Nedeni

Fatih Portakal’ın attığı tweet olay oldu. Erdoğan’ın kastetmediği ve söylemediği birtakım iddialar dile getirildiği ifade edildi. Portakal’ın Tasarruf ve mevduat sahiplerinden zorla para isteneceği yönünde beyanlarda bulunduğu belirtildi. Avukat Özel, “Bunlar tamamen yalandır. Halkı manipüle etmeye yönelik ifadelerdir.  Avukat Özel, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında tarafımızca gereken yapılmıştır”dedi.

Kamu Davası Açılması İstendi!

Fatih Portakal hakkında, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı iletinin suçlama kasıtlı yapıldığı belirtildi. Yayın yoluyla müvekkil Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hakaret suçu işlenmiştir. Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesine göre Cumhurbaşkanına hakaret suçu vardır. Resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istendi.

Dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan her yeni tedbir kararını canlı yayında kamuoyuyla paylaştığı ifade edilmiştir. Erdoğan’ın dünde milli dayanışma kavramını vurguladığı kamuoyu duyurusu kötüye çekilmiştir. Kullandığı ifadelerin şüpheli tarafından kasten çarpıtıldığı belirtildi.

Zorla Para İstenmesi Söz Konusu Dahi Olamaz!

Fatih Portakal’ın, kendisine ait Twitter hesabından yaptığı suçlamanın bir dayanağı yoktur.  “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilmiştir. Mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” şeklinde paylaşımda bulunduğu ifade edilen dilekçede, şunlar yazıldı:

“Fatih Portakal’ın atmış olduğu ileti Cumhurbaşkanının konuşması ile alakası yoktur. Yaptığı paylaşım ile gerçek manasından uzaklaştırdı. Amacı kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmaktır. Şüpheli niyet okuyuculuğu yapmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız tarihsel bir olaydan örnek vermiştir. O olayın özünde milli dayanışma ruhundan bahsetmiştir. Farklı bir bağlamda manipülasyon amacıyla kullanmıştır. Fatih Portakal’ın paylaşmış olduğu tweet, Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suçtur. Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı olarak milli dayanışmanın önemini vurgulamıştır. Yaptığı konuşma gayet açıktır. Şüphelinin ifade ettiği gibi kesinlikle böyle bir olay yoktur. Vatandaştan zorla para istenmesi gibi bir olay mümkün değildir.

Cumhurbaşkanımızın gönüllülük esasına dayalı başlattığı yardım kampanyası olmuştur. Bu kampanyaya halkımızın teveccühü de ortadadır. Sadece bu dayanışmaya gölge düşürmek istiyorlar. Bu şekilde akla ziyan iddialar ortaya atılıyor. Bu şekilde halkımız tedirgin edilmek istenmektedir. Bu zihniyetin tek amacı kaos ve karmaşa çıkarmaktır. Şüphelinin suç konusu paylaşımı da sadece uydurmadır”

 Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Milli Dayanışma Kampanyası’na tepki gösterenlere bir örnek göstermişti. Bu örnek Mustafa Kemal Atatürk’ün kanundan aldığı yetkilere dayanarak Tekalif-i Milliye emirlerini yayımlamasıydı.

Fatih Portakal, Erdoğan’ın sözlerine Twitter hesabından yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Fatih Portakal’ın attığı tweet şöyledir. “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denildi. Mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” cümlelerini kullanmıştı.

Dünya Geneli Koronalı Sayısı Bakın Kaç Oldu. Rakamlara İnanamayacaksınız.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Beton yetmez fatih beton sözde yakalar bir izlesinde adam görsün.. mahallenin delisi zaten hep konuşuyoor ldkeke

 2. Her zaman yaşanılan durumlardan biri. Bakalım davadan ne sonuç çıkacak. Merak konusu.

 3. Bu dönemde bu tarz şeylerle uğraşılması kadar saçma birşey göremiyorum ben…

 4. Düşünsene sövmek istiyorsun sövemiyorsun. Ulan bu durumda bile milletlr dalga geçer gibi yardim toplayan, toplamaya çalişan kaç C. B VAR çivdiriyorum

 5. Çok şey sölerim siyaset olur kendimi tutamam günahkar olurum.
  reis reis diye başımıza çıkardılar YAZIK…

  #FATİHPORTAKALCANDIR

 6. Komik geliyor sadece başka birşey demiyorum bu tür zamanlardada böyle düşünenin aklından şüphe ederim

 7. Yine nokta atışı yaptığı ince güzel göndermelerinden biri.. Adam haklı dağılın desek bizi de yargıya taşırlarmı.. :)))

 8. Fatih portakal ı sevmediğini zaten herkes biliyor bu duygular karşılıklıdır herkes düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanabilmeli. Bu bağlamda daha fazla konusmak istemiyorum malum Silivri soguktur şimdi CB ye sevdiler saygılar

 9. Yersiz bir olay ülkemizde daha ciddi konular varken bunun gündeme gelmesi de bir hayli saçmalık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu