in ,

BayıldımBayıldım

Falların Tarihçesi

fala inanma falsız da kalma

Falların Tarihçesi adlı yazımda eskilere mistik bir yolculuk yapacak olsak da bazı fal çeşitleri dışında kesin tarihler veremeyeceğim.Çünkü fal, aslında neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Yine de fal nedir, çeşitleri nelerdir, amacı nedir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Haydi bakalım mistik bir yolculuğa çıkalım…

Falların Tarihçesi

Öncelikle fal kelimesi nedir ne değildir irdeleyelim. Daha doğrusu ben irdeledim zaten de size aktaracağım bulduklarımı. Efendim fal kelimesi dilimize Arapçadan geçmiş bir kelime. Arapçada “fe’l” kökünden gelmekte olup “şans ve uğur getiren şeyleri belirtmek, göstermek” anlamı taşımakta. Burada hemen bir açıklama yapalım. Bizim zihnimizdeki fal kavramı, batı literatüründeki “gelecekten haber verme” şeklindedir. Yani biz, Arapça bir kelimeyi alıp ona batı literatüründeki manayı yüklemişiz. Ancak tabi bu bizim suçumuz değil dostlar. Çünkü bu karmaşa temelde falcılık, bakıcılık ve kahin gibi kavramların birbirine çok yakın olmasından kaynaklanan bir durum. Bunlara da bakalım. Kıymetli takipçilerimiz  falcılıkta genellikle çeşitli nesneler yardımıyla ya içinde bulunulan an ya da gelecek hakkında tahmin yürütme veya yorumlama vardır. Kahinlik ve bakıcılıkta ise kutsal ruhlar, cinler veya bunlar gibi soyut varlıklar ile iletişim kurulup gelecekten haberler alındığı iddia edilir. Falların kahinikle farkı bu yani.

İnsanların Fal Merakı Nereden Geliyor

Tabiî ki insanın yapısından kaynaklanıyor. İnsanların tamamına yakını ama büyük ama küçük çapta gaipten haber alma merakındadır. Bilinmeyeni bilmek, sezilmeyeni sezmek gibi merak hep vardı. Günümüzden binlerce yıl önce dahi coğrafya fark etmeksizin insanlar bu gibi uğraşlar içerisinde hep olmuştur. Yaşantı tarzı, konar-göçerlik ve ya yerleşiklik bunu değiştirmemiş sadece bu işlemlerin şeklinde ve türünde değişiklik yapmıştır. Yani toplumların yaşam tarzı değiştikçe gelecekten ve ya gaipten haber alma yöntemlerinde de değişiklik olmuştur. Birazdan bir kaç tanesine değineceğim tabii. Bunlardan bir kaçını zaten biliyorsunuz bazılarını da ilk defa duyabilirsiniz o nedenle büyük şaşkınlık ünlemleri gösterip kendinizi kaybetmeyin lütfen.

Kahve Falı

Biiiir fincaaan kahveee olsaaaam kırk yıl hatııırım vaaaardı… Yahu ne güzel bir şarkıdır bu! Gerçi böyle yazınca çok şey olmadı ama siz melodisiyle okursunuz zaten. Öhm neyse… Günümüz Etiyopya’sında ortaya çıkan kahve, 14. asırda Yemen’de bizim bildiğimiz yöntemle yani çekirdekleri kavrularak yapılmaya başlanmış ve Yavuz Sultan Selim Han devrinde coğrafyamıza girmiş ve kısa sürede popülarite yakalamış. Sarayın en itibarlı içeceği olması hasebiyle sarayda kahvecibaşı adı altında bir rütbe de oluşturulmuştur. Sarayda başlayan yolculuğu yüksek dereceli konaklara oradan da hemen tüm hanelere kadar kısa zamanda uzanmış, 30 yıl gibi kısa sürede (şimdi 30 yıl kısa mı demeyin tarih için kısa işte) İstanbul’da ilk kahvehanenin açılmasına kadar gitmiştir. Kahve falı ise saraydaki cariyelerin kahve içtikten sonra çoğunluğunu dedikoduların oluşturduğu ve söylemeye çekindikleri şeyleri kahve fincanına bakarak söylemesiyle ortaya çıkmıştır.

Yıldız Falı

Kahve falından sonra en bilindik fallardan birine daha geçelim. Yıldız falı. Yıldız falı dünyada oldukça meşhur bir fal. Sanırım bunda en önemli etki pek çok topluluğun gök olaylarıyla bir şekilde ilgilenmesi. Efenim yıldız falı, insanın doğduğu günü hatta saati merkez alarak o tarihteki yıldızların ve gezegenlerin konumunu çıkartıp kader hakkında yorum yapma işidir. Yalnız ben şimdi bunu böyle bir kaç satırla izah ettim ama aslında bu konuda uzman olanlar bayağı uğraşıyor ve detaylı işlemler yapıyorlar bunun için ( o kendini biliyor). Burçlar murçlar yükselenler alçalanlar falan hep bununla ilgili. Öte yandan yıldız falı, özellikle Mısır gibi tarımla o dönemde bile profesyonel bir şekilde uğraşan ve daha sağlıklı tarım yapabilmek için gök hareketlerine bakıp en iyi ekim zamanı ve ya nehrin taşma zamanını tahmin eden topluluklarda da ister istemez kendisini göstermiştir. Sonuçta gelecek hakkında bir şekilde tahmin yürütme olayı var yani. Asıl çıkış yeri olarak ise Mezopotamya olarak biliniyor. Tarihi ise günümüzden yaklaşık 3000 yıl öncesine kadar dayanıyor. O da şimdilik. Yarın bir gün ortaya bir belge falan çıkar bu tarih daha da eskiye götürülebilir tabi.

Tarot Falı

Gelelim yine tüm dünya genelinde meşhur olan fal çeşidimize. Tarot falı, tarot kartı adı verilen ve üzerinde çeşitli anlamlar ihtiva eden şekillerin olduğu kartlar vasıtasıyla fal bakma işlemidir. Falı baktıran kişi, falcının direktifleri doğrultusunda belirli sayıda kart seçer ve falcı, bu kartları açarak kişinin karakter yapısı ve geleceği hakkında çeşitli yorumlamalar yapar. Bu da ciddi bir uzmanlık haline gelmiş durumda dünyada.  Ancak bu fal türünün diğerlerinden ayrılan bir özelliği var. Kökeni, kendisi kadar gizemlidir ve hakkında çok değişik iddiaların olduğu bir fal çeşididir. Ortaya çıkış zamanı ise Orta Çağ’ın sonları. Avrupa’da ortaya çıktığı bilinen tarot falının ilk olarak Romanlar tarafından getirildiği de söylenmektedir İspanya’da devlet kuran Emeviler tarafından Avrupa’ya getirildiği de… Muhtemelen bu konuyla ilgili daha sonra daha detaylı bir yazı yazacağım için burada noktalıyorum.

Diğer Fal Çeşitleri

Yukarılarda bir yerlerde de belirttiğim üzere pek çok fal çeşidi mevcut. Bunlardan bazıları şunlar: El falı, kafa falı, vücut falı, kuş falı, su falı, numeroloji, ağaç falı, kum falı… Ama az bilinen ama çok bilinen zibilyar tane fal çeşidi var olmakla birlikte bu falların buraya hepsini yazamıyorum malumunuz. Belki ileride bazıları hakkında yazı yazabilirim tabi orası ayrı. Efendim yazımı burada noktalarken o klişe cümleyi de söylemezsem çatım çatım çatlarım. Fala inanmayın falsız da kalmayın. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

 

Makyajın Öyküsü

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

hostesler-hangi-ucuslari-tercih-ediyor

Hostesler Hangi Uçuşları Tercih Ediyor?

yunan mitolojisinde insanlığın 5 devri

Yunan Mitolojisinde İnsanlığın 5 Devri