Hayata Dair

Fala İnanma Falsız da Kalma!

Türk kahvesinin Türk tarihindeki yeri tartışılmaz. Turan Cevdet Ekinoğlu “Falların Tarihçesi” başlıklı makalesinde geniş kapsamlı olarak falın tarihçesinden bahsetti. Türk kahvesini diğerlerinden ayıran özelliklerden biri Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş en eski kahve hazırlama şekillerinden biri olmasıdır. Bir diğer ve en önemli özelliği ise fal bakma kısmıdır. “Fala inanma falsız da kalma” yazımızda sizin için kahve falı repliklerinden, en çok duyduğunuz, aşina olduklarınızı bir araya getirdik.  Keyifli okumalar…

Fala inanma falsız da kalma!

Fala inanma

Hayal gücünün sınır tanımaz benzetmeleri

İnsan beyni gördüğü anlamsız şekilleri bile daima bir şeylere benzetmeye çalışmaktadır. Şu ana kadar rastladığınız en iyi örneklerden birkaçını ise şöyle sıralayabiliriz.

Bulutların bir takım şekillere benzetilmesi, aynı şekilde mısır patlaklarının ve konumuz ile ilgili olan fal bakılmasında yardımcı şekillerde tamamen bizim benzetmemize yani hayal gücümüze bağlıdır.

Fal bakan kişiler fincana baktığında kahve telvesini belirli şekillere benzettiği an, bu şekillerin zihninde canlanan birer anlamı vardır. Aşağıdakiler en klasikleri arasında yer almaktadır.

At: Murattır (En bilinen ilk 3 e girer).

Dağ: Seyahat ve zorlukların bizi beklemesi.

Göz: Nazar ve negatif enerji

Yol: Seyahat ve seçim yapma.

Balık: Kısmettir. Büyüklüğüne göre değer verilir.

Yılan: Gizli düşman.

Martı: Yakınınızdan biri sevindirici haber alacak.

Fil: Hayırlı bir iş

Kalp: Kısmet, evli ise mutluluk.

Zarf: Sizden haber bekleyen var

Melek: Maddi manevi sıkıntılardan kurtulma.

Anahtar: Ev alma, kiralama.

Bebek: Fal bakılan kişi evli ise çocuğunun olacağı, evli değil ise çevresinde doğum olacağı söylenir.

Sıfır: Beklentiler ya da  tutulan niyet gerçekleşmeyecek.

On: Şans.

Gibi yüzlerce anlamı kalıplaşmış şekiller bulunmaktadır. Madem bu şekillere göre yorumlanıyor alın fincanı elinize kendi falınıza kendiniz bakın.

Fal

Üç vakte kadar…

Fal baktırmayı seven herkes hayatı boyunca en az bir kez bu kelimeler ile başlayan cümleyi kesinlikle duymuştur. Cümle öyle bir başlıyor ki sonuna ne eklersen tamamlıyor neredeyse. Örnek vermek gerekirse şunları çok rahat sıralayabilirim sizlere.

Üç vakte kadar yol gözüküyor

Üç vakte kadar haber alacaksın

Üç vakte kadar bir yerden para gelecek

İşin ilginç kısmı hangi üç vakitten bahsediyor onu da bilmiyoruz. Üç saat, üç gün, üç ay, üç… Amansız bir bekleyiş sizi bekliyor

Fincana bakılmadan yapılan yorumlar

Fincanı tabaktan ayırırken “kızım/evladım senin için sıkılmış” yahut “Çok dert birikmiş fincan kalkmıyor bak” denmesi de klasikler arasında yer almaktadır.

Profesyonel falcılar tarafından ilk başta etkilemek için kullanılan klasik replikler vardır. Henüz fala bakmadan sizin durumunuzu öğrenmiş olurlar ve ona göre yorum yaparlar.

Fal karikatür

Cinsiyete göre muamele

Kahve sahibi erkek ise muhakkak bir uzun saçlı, kahve sahibi kız ise bir kısa saçlı o telveler arasından el sallar.

Karşı cinsten birinin çıkmadığı bir fal henüz görmedim. Bu yüzden klasik replikler arasına aldım .

Kabaran kabarana

Üzerinde o kadar durulmuş ki kabarmayan bir şey kalmamış neredeyse. Gönlün kabarmış, derdin kabarmış, borcun kabarmış…

Hatta o kabartı yani fazla bırakılan kahve telvesini beş dakika sonra “bak dertlerin nasıl birikmiş” diye farklı bir şeymiş gibi tekrar yorumlanır.

Tabağa yapılan klasik yorumlar

Fincandan sonra bakılır genelde ve eğer destekler nitelikte şekiller belirirse çıkanlar gerçekleşecek, benzerlik görülmez ise gerçekleşmez denir.

Tabakta süzülen kahvenin hızına göre ise;” Dertlerinden en kısa zamanda kurtulacaksın”, “Çok derdin birikmiş” veya “Daha çekilecek dertlerin var” gibi yorumlar da klasikler arasında yerini alır.

Sona yaklaşırken…

Klasik repliklerden ise sadece bir kaçını paylaştım sizlerle tabi siz yüzlercesini duymuşuzdur.

Sizlerinde en çok kullandığı rastladığı kalıplaşmış cümleler varsa lütfen yorumlarda paylaşın.

Başlıkta da yazdığım gibi fala inanmayın. Kendi aranızda arkadaşınıza ya da ticari bir amaç gütmeden başkasına bakın, gülün, eğlenin. Bazen insanlar güzel şeyler duymak ister. Bunu fal ile sağlamanız mümkün. Fakat gerçek olmadığını bilin ve fala kendinizi kaptırmayın.

Fala inanma falsız da kalma yazımızın sonuna geldik. Falların Tarihçesi makalemizi okumak ve fal ve falcılık günümüze kadar nasıl şekillendi bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayınız…

Falların Tarihçesi

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu