in

Fahrettin Koca İtiraz Etti

fahrettin koca itiraz etti

Koronavirüs tedavisinde kullanılan o ilaç hakkında yazılan makalelere bazı makalelere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca itiraz etti. İtirazın ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden müdahale gecikmedi. Makale yayımlayan araştırmacılar ise çalışmalarını geri çektiler.

Fahrettin Koca İtiraz Etti

Koronavirüs tedavisi kapsamında ülkemizde kullanılan hidroksiklorokin hakkında bazı bilim insanları birbiri ardına makale yayımladı. Bu makaleler, söz konusu ilacın ölümlerin artmasına neden olduğuna yönelik çalışmaları içeriyordu. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca itiraz etti ve bunun  doğru olmadığını dile getirdi. Yazdığı mektupla gündeme gelen bakan Koca, çalışmaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Geçmiş dönemlerde sıtma tedavisi için kullanılan ilaç hakkında çıkan haberlerin doğru olmadığını belirten Koca, hidroksiklorokinin tedavide işe yaradığının altını çizdi.

Dergilerdeki Makaleler Geri Çekildi

New England Journal of Medicine ile Lancent adlı dergilerde yayımlanan ve Türkiye’den toplandığı iddia edilen bir takım verilerin yer aldığı makalelere Bakan Koca’dan itiraz gecikmedi. Yazdığı mektupta Türkiye’den toplandığı iddia edilen verilen gerçeği yansıtmadığının altını çizdi. Buna karşılık Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın verileriyle yanıt verdi. Bunun yanısıra söz konusu dergilerin yayımladığı makalelerin yanlışlıklarına da dikkat çekti ve bunların yanıtlanması gerektiğini söyledi.

Veriler Tutarsız

Söz konusu makalelerde Türkiye’de yer alan 3 hastaneden, Aralık 2019-Mart 2020 arasında 346 hastadan veri alındığı savunulmakta. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mevzu bahis dönemde ülkede yalnızca Bakanlık bünyesinde test yapıldığını, ilk vakanın ise 11 Mart 2020’de tespit edildiğini ayrıca 15 Mart’ta vaka sayısının 18’e ulaştığını ifade etti. Bu veriler ışığında yayımlanan makalelerde kullanılan verilerin tutarsız ve doğruluktan uzak olduğunu dile getirdi.

İtirazın Ardından Makaleler Geri Çekildi

Fahrettin Koca’nın itirazının ardından makaleler derhal geri çekildi. Gazi Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Canan Uluoğlu ise bu duruma dikkat çekti. Uluoğlu makalelerin geri çekilme nedeni olarak yazarlarının verilerden emin olmadığını ifade ettiklerini belirtti. Hidroksiklorokin adlı ilaç hakkında pek çok çalışma yapıldığını, ancak bu konuda ihtilaflar olduğu için Dünya Sağlık Örgütü’nün ilacın kullanımını yasakladığını ifade etti. Ancak gelinen noktada Türkiye’den alınan veriler tutarsız olduğu için makale yazarları da çalışmalarını geri çekti.

DSÖ Geri Adım Attı

25 Mayıs’ta hidroksiklorokin adlı ilacın covid-19 için kullanımını yasaklayan DSÖ, 3 Haziran 2020 tarihinde yaptığı açıklamayla bu kararını geri çekti. Açıklamayı DSÖ Direktörü Tedros Aranom bizzat yaptı.

 

Koronavirüs İlacı Öldürüyor mu?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Havale ve eft

Havale Ve EFT Nedir?

Dünyanın Yeşil Ülkeleri

Dünyanın Yeşil Ülkeleri