Teknoloji

Facebook Skandalları Bitmiyor!

Facebook Skandalları Bitmiyor! Sosyal medya devinden inanılmaz bir hata daha..2016 yılından sonra yeni üye olan, 1,5 milyon kullanıcısının e-posta kullanıcı bilgilerini, e-posta şifrelerini  haberleri olmadan istekleri dışında yanlışlıkla sisteme yüklediğini duyurdu.

Facebook Skandalları Bitmiyor! Facebook’tan Yine Bir İnanılmaz Hata!

BBC Türkçe’nin verdiği habere göre Facebook’tan yine bir inanılmaz hata geldi. 2016 Mayısından  bu yana Facebook’a  üye olan kullanıcıların yanlışlıkla e-posta şifrelerini, kullanıcı bilgilerini haberleri olmadan sisteme yüklediğini duyurdu.

Kullanıcılar Bilgilendirilecek

Facebook’tan gelen açıklamaya göre, sisteme kayıt ettikleri bu bilgi verilerinin herhangi bir üçüncü taraflarla paylaşılmadığını ve ayrıca silinmeye başladığını bildirdi. Sisteme kayıt ettikleri bu bilgilerin muhattabı olan kullanıcıları bilgilendirilceklerini belirtti.

2016 yılında yapılan teknik bir değişiklik  sonrasında Facebook, yeni üyelik alan yani hesaplara yeni giriş yapıp kullanmaya başlayan kullanıcılarından e-posta şifrelerini de vermesini istedi. Daha sonra da yanlışlıkla bu bilgileri sistemine yüklediklerini açıklamışlardı.

Facebook Doğruladı

2016 Mayıs ayından sonra Facebook’a üye olanların e-posta şifrelerinin sisteme kaydedildiği bir dergide yayınlanmıştı. San Francisco’da bulunan  Business Insider dergisinin yaptığı haberle ortaya çıkan bu olay sonrası Facebook tarafından da açıklama gelmişti. Facebook’tan yine bir inanılmaz hata daha olduğunu kabul etmiş haberi doğrulamışlardı. 

Business Insider dergisinde muhabirlik yapan Rob Price, Facebook’un 2016 Mayıs öncesinde sadece hesabı doğrulamak için şifre istediğini, diğer kişisel bilgilerin de arkadaşlarına daha kolay ulaşmak isteyen kullanıcılardan gönüllü olarak alındığını söylüyor:

Açıklamasına şöyle devam ediyor “ Facebook o güne kadar kullanıcılarına sistemlerinde bu bilgilerin saklanabileceği uyarısını geçiyordu. Fakat yapılan teknik değişiklikler sonrasında kullanıcılarına uyarı mesajını göndermeyi bıraktı. 2016 Mayıs ayından sonra yani yaklaşık 3 yıldır, yaklaşık bir buçuk milyon kadar kullanıcının bilgileri saklanmaya devam etti.”

MART AYINDA E-POSTA ŞİFRESİ SORMA UYGULAMASINA SON VERMİŞTİ

Facebook, hesap doğrulaması için e-posta şifresini sorma uygulamasına bu yıl Mart ayında son verdi.

Ve şifre sorma konusuyla ilgili yaptığı açıklamalarında,sisteme  şifrelerin kaydedildiğini söyledi.  buna yol açan sistemde ki  teknik hatanın da tamamen giderildiği bilgisini verdi.

Kullanıcılarının bilgilerinin gizliliği konusunda son birkaç yıldır Facebook problemler yaşıyor.  Daha önce de yine teknik bir hata nedeniyle çalışanlarına, milyonlarca kullanıcının şifrelerini paylaşmıştı.

Yine geçtiğimiz yıl Cambridge Analytica isimli İngiliz siyasi danışma firmasına, milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini izinleri olmadan almıştı.

Bu Sosyal medya platformu;

Seçim zamanlarında herhangi yanlış bilgi yayma konusuna son vermesi ve siyasi amaçlar için kullanılmamaya dikkat etmesi konusunda da uyarılmıştı.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. markın kafasını kıracam o olacak bak ben amerikanın prezınt prezıntıyım ankara duy beni

  2. Bı ara çok oldu ya şifre sorma hesabınız kilitlendi felan meğerse teknik hatadan kaynaklanıyormuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu