Gündem

Yaşamın Olabileceği Dünyaya Benzer 10 Gezegen

Gitgide kötüleşen atmosfer koşulları, küresel ısınma, hava kirliliği, savaşlar ve kötü hayat koşulları sonucunda bilim insanları ilerleyen yıllarda evimiz olan Dünya’dan göçmemiz gerektiğini ön görmeye başladılar ve bu yönde evreni anlamaya çalışmaya ve araştırmalar yapmaya başladılar, aradığımız 2 şey vardı ya üzerinde yaşam olan bir gezegen ya da kolonileşebileceğimiz en azından gerekli şartları sağlayan bir gezegen. Uzay çağının başlamasıyla beraber 100’lerce roket dünyadan atmosfer dışına fırlatıldı bunların arasında Hubble ve Kepler uzay teleskopları da bulunuyor.

Evrende Gerçekten Yalnız mıyız?

Bir diğer arayış nedeni ise koskoca evrende tek olmama isteğiydi, buna istinaden içinde her dilden bir selamlama mesajı barındıran Voyager-1, başka medeniyetleri bulması için uzaya fırlatıldı şuan güneş sistemimizin dışına doğru saatte 42 bin kilometre ile ilerlemekte.

Bugün ki yazımızda sizler için üzerinde kolonileşebileceğimiz ya da yaşamın olma ihtimali olan 10 gezegeni derledik.

İnsanoğlu bir gün bu gezegenlere gidebilecek teknolojiye sahip olabilecek mi bilinmez ama uçsuz bucaksız evreni tanıma heyecanı bile biz ölümlülere yetiyor.

1-MARS(KIZIL GEZEGEN)

kızıl gezegen Mars

 

elbette ki 1. gezegen olarak Mars listemizde ön plana çıkıyor hem bize olan yakınlığı hem de güneşe olan ideal sıcaklığı nedeniyle aklımızı en çok kurcalayan gezegen.

Özellikle NASA, Mars uzay programlarını başlatarak yeni bir dönemin ilk adımını attı.

Fakat Mars sandığımız kadar bizi güleryüzlü bir şekilde karşılamıyor, Özellikle Mars fırtınaları Dünya üzerindeki en büyük fırtınanın bile en az 10 katı büyüklüğünde.

Bir diğer şey ise saf Mars kumu bu kum soluk borumuza kaçması durumunda sonuçları ölümcül olabilir.

Bir diğer nokta ise Mars’ın hiçbir radrasyon ve mor ötesi ışık kalkanı bulunmuyor. Bu direk kolonileşmeye çalışacak ilk insanları en derinden etkileyecek olan şey.

Tüm bunlara sorun bulunabilir, bunlar daha ufak şeyler asıl nokta ise -82 dereceyi bulan soğukluk bu kutuplarda ölçülen ortalama sıcaklığın 2 katı durumunda.

Mars’ın sadece kötü noktaları yok aynı zamanda iyi tarafları da var. Bunlardan biride Atmosferinde oksijen bulundurması fakat solunamayacak kadar zayıf miktar da, aynı zamanda Mars bünyesinde katı su da barındırıyor.

Tüm bunları göz önüne aldığımız da Mars yaşam için elverişsiz fakat, Kolonileşme açısından iyi bir seçenek olabilir.

2-KEPLER 186-F

Listemizde ki en heyecan verici gezegen bu olabilir nedeni ise bu gezegenin tıpkı Dünyamıza benzemesi adeta uzak bir akrabamız gibi.

Kepler-186f, Dünya’dan yaklaşık olarak 500 ışık yılı uzaklıkta bulunan kırmızı cüce yıldız Kepler-186 yörüngesindeki bir ötegezegen.

Gezegen aynı bizim gibi yıldızına ideal mesafede bu da suyun bulunması için ideal bir ortam sağlıyor.Fakat yine de bilim insanları bu gezegende su olup olmadığını tam olarak bilmiyorlar.

Her ne kadar bu gezegen bizde heyecan da yaratsa bu gezegen şimdilik bizden çok ama çok uzaklarda.

Kepler uzay teleskop’u tarafından tespit edilen bu gezegen şimdilik yaşam için bir olasılık barındırsa da bizim için uzak bir seçenek.

3-KEPLER-452b

Bir diğer kepler keşfi de KEPLER-452b olarak karşımıza çıkıyor.

Gezegen tıpkı Dünya gibi yıldızına ideal uzaklıkta bulunuyor ve yıldızı etrafında bir dönüşünü tam 385 günde tamamlıyor bu da yaşam olasılığını artırıyor.

KEPLER-452 Nasa’nın kayalık gezegen listesinde bulunuyor.

Fakat tıpkı Kepler-186f gibi bu gezegende bize bir hayli uzak hem de 2 Kepler-186f’ten 2 katından daha fazla tam 1400 ışık yılı uzakta bulunuyor.

4-KEPLER-62 KARDEŞLER

Kepler-62f’in çapı yerkürenin çapının 1.4 katı büyüklüğünde. Bu gezegen, güneş sisteminde, Dünyamızın 1.61 katı büyüklüğündeki kardeş gezegeni Kepler-62e’den biraz daha uzakta yer alıyor. İkisinin de yaşama elverişli olabileceği sanılıyor. Araştırmacılar burada kaya ve suyun varlığının olası olduğuna inanıyor.

Özellike Kepler-62e dünyaya çok fazla benziyor fakat yine önümüze bir engel çıkıyor 1200 sayısı, 1200 ışık yılı.

Kim bilir belki bir gün torunlarımız, bu ikiz kardeşleri ziyaret edebilir.

5-KEPLER 438-B

Bir diğer Dünya’nın ikizi olarak nitelendirilen, Kepler-438b diğer gezegenlere nispeten Dünyamıza biraz daha yakın, sadece 480 ışık yılı kadar uzaklıkta.

Görünüşü tıpkı dünyayı andıran bir başka gezegen daha, bu gezegenin bir diğer özelliğe ise neredeyse dünya ile aynı boyda olması ve güneşinin, bizim güneşimizle aynı yaşta olması.

Kim bilir belki gelecekteki torunlarımız buraya ayak basabilir ve geçmişteki atalarının meraklarını giderebilirler.

6-KEPLER-22B

Dünyaya 600 ışık yılı uzaklığında olan Kepler-22b, yıldızı etrafındaki 1 turunu ortalama 290 gün civarında atıyor.

7-TAU CETİ

Dünyadan tam 12 bin ışık yılı uzaklıktaki Tau ceti, listemizdeki evrimleşmiş varlık barındırma ihtimali en yüksek olan gezegen, nedeni ise Tau Ceti’nin yıldızı dünyadan 2 kat daha yaşlı, bu yüzden Tau cetide hayat var ise çoktan evrimleşmiş olmalı.

Kim bilir belki de uzaylı dostlarımız bizi burada bekliyorlardır. Ama haberler iyi , ışık hızında bir araca binip buraya gelmeleri en az 12 bin yıl sürecek :)

8-GLİESE- 581G

Belki de ulaşılabilirlik açısından, en heyecan verici gezegen olabilir dünyaya 200 trilyon yıl uzaklıktaki Gliese-581g yaşam olasılığının en yüksek oranlarda bulunduğu bir kaç gezegenden biri.

Dünyadan 3 katı daha büyük bu gezegende ortalama sıcaklık -20 derece civarında.

9-GLİESE-581 C

Tıpkı Gliese 581 g gibi, Gliese 581 c de dünyaya epey benziyor ikizi gibi bu gezegen de yıldızına ideal uzaklıkta ve birkaç derece daha sıcak.

10-GLİESE-667CC

Gliese-667Cc, listemizdeki belki de manzarası en güzel gezegen, Yüzey sıcaklığı 30 derece olan Gliese-667Cc’nin tam olarak 3 yıldızı bulunuyor.

Aynı zamanda bugüne kadar keşfedilen bize en çok benzeyen ve en uzak olan gezegen.

Eğer bu gezegende yaşasaydınız, aynı anda 3 gün batımına ve 3 gün doğumuna şahit olurdunuz.

   Tıpkı bunun gibi

Gliese-667cc gezegeninde gün batımı

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu