Hayata Dair

Evinizi Botanik Bir Ormana Çevirmenin Püf Noktaları

Dekorasyon meraklılar buraya… Evinizi botanik bir ormana çevirmek ister misiniz? Bu haberimizde evde bitki yetiştirme, evde bitki bakımı, bitkileri nasıl yerleştirmeniz gerektiği gibi sorularınıza cevaplar arayacağız…

Evinizi Botanik Bir Ormana Çevirmenin Püf Noktaları

Bitkilerinizi gözlemlemeyi ihmal etmeyin

Evinizde bitki yetiştirmek keyifli ve bir o kadar da sorumluluk isteyen bir iştir. Bitkilerin bakımları, mevsimsel ihtiyaçlar, çiçeklenme zamanları ve bitkilerle ilgili sorunlarla ilgilenmek kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacak. Bu bitkilerin gelişim süreçlerine tanıklık etmek de cabası…

Bitkilerinizle ilk tanışma süreci

Şehir hayatında bitkiler satın alınır ya da hediye edilir. Bitkilerle ilk tanışmamızda ise adeta büyülenir, onu nereye koyacağımızı düşünmeye başlarız. Aslında düşünmeye de pek gerek yok. İşi ona bırakın, o nerede güzel duracağını size fısıldayacak…

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Bitkileri nasıl yerleştirmeli?

Evinizdeki bitkilerin bakımını sağlamak için işin kökenine inmek gerekir. Bu köken de bitkinin anavatanıdır. Yaşam alanlarımızı bizimle paylaşan bitkiler kaktüs, sukulent ve tropik olmak üzere 3’e ayrılırlar. Öncelikle yaşam alanınızda sizlere eşlik eden bitkilerinizin hangi kökene ait olduklarını küçük bir araştırma yardımıyla keşfetmeniz gerek. Araştırmaya başladığınızda karşınıza çıkacak ilk şey; bu bitkilerin latince isimleri. Bu latince isimler sayesinde aynı türden bitkiyi sınıflayabilecek, bakımları hakkında neler yapmanız gerektiğini kolaylıkla öğrenebileceksiniz.

Bitkileri türlerine göre gruplandırın

Örneğin; evinizde Ficus lyrata türünde bir bitki var. Bu bitkiyi yine Ficus ailesinden diğer türlerle, yine örnek vermek gerekirse Ficus elastica gibi uzun bir bitki ile birlikte yetiştirebilirsiniz.

Işığın miktarının önemi

Yaşam alanınızdaki bitkilerin latince isimlerini öğrendiyseniz ilk adımı başarı ile geçtiniz demektir. Şimdi sıra geldi bu bitkilerin anavatanının neresi olduğunu öğrenmeye. İşte bu noktadan sonra keşif başlayacak… Işık, bitkilerin hayatlarını devam ettirebilmesi için gerek duyduğu enerjiyi üretmesi için gereklidir. Bitkilerinizin ihtiyacı olan doğru ışık, onların hayatlarındaki diğer süreçleri de otomatik olarak kolaylaştıracaktır.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Yaz Sofraları İçin Dekorasyon Önerileri

Tropik bitkilere tropik iklim koşulları

Tropik bitkilerin olduğu yerler nemli, ılıman, yumuşak kış koşullarının olduğunu belirtelim. Buradaki ışık bitkilere doğrudan temas etmez. Bitki örtüsünün yoğunluğu, ışığın filtrelenmesine sebep olur ve bu şekilde bitkilere ulaşır. İşte tropikal bitkileriniz varsa sizlere muhteşem bir ipucu! Tropikal bitkiler gereken sulama, ısı ve ışık olduğu müddetçe mutfak ve banyolarınızda bile yaşamlarını devam ettirebilirler.

Tropik bitkiler için saksı seçimi nasıl olmalıdır?

Tropik bitkilerin bir arada gruplandırılması, bu bitkiler arasındaki nemi daha uzun süre korur. Bu sayede bakım konusunda kolaylık sağlamış olursunuz. Tropik bitkiler için doğal malzemelerden yapılmış, altı delikli saksılar kullanmaya özen göstermelisiniz. Tropikal bitkiler nemi severler. Bu sebeple içi sırlı saksıları da tercih edebilirsiniz.

Sukulent ve kaktüs yetiştirenler için yol haritası

Sukulent ve kaktüs yetiştiriyorsanız işiniz tropikal bitkilere göre biraz daha kolay. Aşırı yoğunsanız ya da evinizde çok vakit geçiremiyorsanız sukulent ve kaktüsler tam size göre diyebiliriz! Sukulent ve kaktüsler gövdelerinde, dal ve yapraklarında suyu depolama özelliklerine sahiptirler. Bu sebeple tropikal bitkilere nazaran daha uzun süre susuz yaşayabilirler. Sukulent ve kaktüslerin anavatanlarında uzun süreli güneş ışığı vardır. Ve bu ışık doğrudan bitkilere gelir. Uzun süre sulanmayan bitkinin toprağının kuru olması sıkıntı yaratacak bir durum değildir.

Sukulent ve kaktüslerde saksı seçimi nasıl olmalıdır?

Sığ kok yapıları gereği, sukulent ve kaktüsler için yine sığ ve küçük saksılar tercih etmelisiniz. Bu bitkiler aşırı sulamaya karşı hassastırlar. Doğal ortamlarındaki gibi bir bakım yöntemi uygulamalısınız. Yani; doğrudan güneş ışığı almalarını sağlamalısınız.

Dekorlarınızda bitkininizin coğrafyasından ilham alın

Yaşam alanınızda yepyeni bir görünüm elde etmek istiyorsanız bitkiler en büyük yardımcınız olacaktır. Bitkilerinizin anavatanına uygun seçeceğiniz aksesuarlar ve mobilyalarla birbiriyle uyumlu ve dengeli bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: 2019 Dekorasyon Trendleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çok güzel bir atmosfer yaratsa da cidden bakımları zor ve ilgi istiyor. Ama kaktüs çeşitlerini ve bir miktar tropik bitkiyi tercih edebilirim. :D Bilgiler çok yararlı olmuş. Eline emeğine sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu