Hayata Dair

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Hayatımızın çoğu ev, okul, iş yeri gibi kapalı alanlarda geçiyor. Peki sizce bu kapalı alanlarda yeterince oksijen alabiliyor muyuz? Sorunun cevabı gerçekten de büyük bir önem arz ediyor. Çünkü, soluduğumuz havanın kirlilik oranı ne kadar artarsa, savaşmamız gereken hastalıklar da bir o kadar artıyor. Üstüne bir de son yıllarda hayatımızın başrolü olan teknolojik aletlerin kullanımının yoğunluğu sebebiyle, soluduğumuz kötü havaya ek olarak bir de elektromanyetik dalgalar da eklendi. Peki bu kötü havadan, elektromanyetik dalgalardan en pratik nasıl korunabiliriz? Sizler için derlediğimiz “Evin Havasını Temizleyen Bitkiler” haberimizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz!

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

NASA, uzun zamandır soluduğumuz bu kötü havadan ve elektromanyetik dalgalardan nasıl korunabileceğimizi araştırıyordu. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda evin havasını temizleyen bitkiler açıklandı.

İşte NASA garantili, evin havasını temizleyen bitkiler listesi!

 • Cüce Hurma Palmiyesi: Cüce hurma palmiyesi, sadece güneş gören ya da az gölgeli yerlerde yetiştirilir. Havadaki Formaldehiti ve kliseni maddelerine karşı savaş açan ilk bitkimiz!
 • Aşk Merdiveni: Bir hayli sık ve minik yapraklara sahip olan aşk merdiveni bitkisinin bu yaprakları sayesinde, formaldehiti ve kliseni evinizden uzaklaşıyor. Aşk merdiveni aydınlık yerleri sever. Direk güneş ışığına maruz kalmasına gerek yok. Aydınlık bir yere koymanız yeterli.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Feng Shui Mücevher Bitkisi Nedir?

 • Kurdele Çiceği: Kurdele çiçeği, yoğun bir iş temposuna sahip olan ve evde az vakit geçirebilenler için uygun bir bitki. Çünkü özenli bir bakıma ihtiyaç duymaz. Havadaki formaldehiti, ksileni ve karbonmonoksiti temizleyen kurdele çiçeği, uzadıkça aşağıya doğru sarkan yapraklarıyla evinize şirin bir hava katacak.
 • Çin Herdemyeşili: Havada bulunan formaldehiti ve benzeni isimli maddelere karşı savaş açmıştır. Bu bitkinin sizden isteyebileceği tek şey, Nem!
 • Flamingo Çiçeği: Vakitlice sulamanız gereken ve gün ışığına ihtiyaç duyan bu bitki hem havadaki amonyağı hem formaldehiti hem de ksileni maddesini temizler.
 • Paşa Kılıcı: Bakımı aşırı derecede kolay olan paşa kılıcı bitkisi, susuzluğa dayanıklı bitkilerden biridir. Serin ve ışık alan bir yerde mutlu mesut yaşayan bitki, tüm gece boyunca bulunduğu ortama oksijen sağlar.
 • Salon Sarmaşığı: Salon sarmaşığı, yüksek yerlere koyulduğunda daha hızlı büyür. Yaşam alanınızda bahçe atmosferi yaratmak isterseniz tercih edebileceğiniz bu bitki, havada bulunan kirli gazları kolayca yok eder.
 • Barış Çiçeği: Havadaki benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen ve amonyağı temizleme konusunda oldukça başarılı olan bu bitki, dekoratif anlamda da dikkat çeken bir bitki.
 • Çim Zambağı: Trikloretilen, amonyak ve ksileni gibi maddeleri yok etme özelliğine sahip olan çim zambağı, gölge seven bir bitkidir.
 • Dracaena – Marginata: Her mevsimde oda sıcaklığında kolayla yetişebilen bu bitki benzen, trikloretilen ve ksilenden maddelerine savaş açıyor. Bu noktada küçük bir uyarı yapalım; bu bitki evdeki kedi ve köpekler için zehirli olabilir. Almadan önce bir uzmana danışmanızı öneririz.
 • Kasımpatı: Kasımpatı çiçeğini diğer saydıklarımıza nazaran daha çok duymuşsunuzdur. Ortamda bulunan amonyak, benzen, formaldehit ve ksilen gibi kimyasalları yok etme özelliğindeki kasımpatı, uygun fiyatlı ve evinize renk katacak bir bitki.

Yatak Odasında Hangi Bitkiler Tercih Edilmeli?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. guzel yazi ancak her cicegin ozelligi altinda sembolik birde fotografi olsaydi daha verimli bir yazi ve sonuc odakli olurdu zanlimca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu