in

Evde Yetiştirebileceğiniz Çiçek Türleri

Harika görünen, misler gibi kokan ve renk renk bir sürü çiçek türü var, evde yetiştirilebilecek çiçekler hangileri bakalım.

Harika görünen, misler gibi kokan ve renk renk bir sürü çiçek türü var, evde yetiştirilebilecek çiçekler hangileri bakalım.

Ev dekorasyonunda çiçekler de diğer aksesuarlar gibi önemli bir yer tutmaktadır. Belki sadece pencerelerinizin önüne koyacak, belki de sadece balkonunuzu botanik bahçesine çevireceksiniz. Salonunuzda da güzel bir atmosfer yaratmak için pek tabi çiçekleri kullanabilirsiniz. Evde çiçek yetiştirmek özen ister, her çiçek ev ortamında yetiştirmeye de pek uygun değildir. Bu yazımızda evde yetiştirilebilecek çiçekler hangileri onları inceleyeceğiz.

Bu Çiçekler Evinize Renk Katacak

Menekşe

Menekşe, yılın her ayında yetişebilen, bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığı istemez, çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda bırakılmadıkça herhangi bir şey olmaz. Sularken çiçeğin her kısmına su gelmesine dikkat edilmelidir. Toprağında birikmiş su kalmaması gerekir. Kışın oda sıcaklığında bekletilmiş su ile sulanması gerekmektedir.

Atatürk Çiçeği

Ülkemize Atatürk tarafından getirilmiş ve yetiştirilmesinde bizzat kendisi çaba göstermiştir. Çiçeğin asıl adı Ponsetya’dır fakat Atatürk çiçeği diye anılmaktadır. Atatürk çiçeğinin rengi kırmızıdır. Evde yetiştirmek için oldukça uygun bir bitkidir. Kış mevsiminde sarı sarı çiçekler açar ve ilkbaharın yüzünü göstermesiyle birlikte sadece yeşil bir bitki olarak kalır. Eylül ayında karanlık bir odaya alınır ve her hafta düzenli olarak gübreleme yapılırsa Aralık ayına geldiğimizde çiçek yeniden eski görkemli halini alır. Az sulama yapılmalıdır, çok sulama yapılırsa solar.

evde yetiştirilebilecek çiçekler

Fulya Çiçeği

Sıcakları sevmeyen, çok soğuk ve karlı havalarda dahi çiçek açabilen, çok dayanıklı ve mis kokulu bir çiçektir. Balkonda ve cam kenarında yetiştirmek için oldukça uygundur. Evde yetiştirmek için orta boy ya da büyük boy saksı kullanmanız gerekmektedir. Kış mevsiminde çiçek açtığı için toprağa ekimini ilk bahar ayında yapmanız gerekir. Fazla su istemez o nedenle cam önü ve ya balkonda duruyorsa yağmur suları onun beslenmesi için yeterli olacaktır. Toprağı kurudukça sulama yaparsanız çiçek solmaz.

evde yetiştirilebilecek çiçekler

Barış Çiçeği

Çiçeğin egzotik bir görüntüsü vardır ve salonlarında çiçek yetiştirmeyi sevenler için oldukça iyi bir seçimdir. Yaprakları büyük ve yeşil çiçeği ise beyaz renktedir. Direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yazın gölgeli, kışın ise aydınlık bir ortamda bırakılmalıdır. Toprağını sürekli nemli tutmalısınız. Her yıl ilkbahar ayı geldiğinde toprağı değiştirilirse çiçek daha sağlıklı büyür.

evde yetiştirilebilecek çiçekler

Sümbül Çiçeği

Her mevsim ayakta durabilen, çok hoş kokulu bir bitkidir. Doğrudan ışık istemez, çok soğuk ve çok sıcakta kalmadığı sürece çiçeğe herhangi bir şey olmaz. Kışın 14 derecenin altına düşmeyen bir sıcaklıkta bulunmalıdır. Sulama yaparken, su bitkinin her tarafına ulaşmalıdır. Kışın özellikle vereceğiniz su oda sıcaklığında olmalıdır.

Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sermet yeşil

Çukur Dizisi Meczup Transferi. Sermet Yeşil Çukur’a Giriyor!

Sonbaharda cilt bakımı

Sonbaharda Cilt Bakımı İçin Öneriler