in

Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

evde yanık tedavisi

Bu yazımızda evde yanık tedavisi nasıl gerçekleştirilebilir sorusuna bir cevap arayacağız. Soğuk bir kompres yapın ve güneş yanığınıza uygulayın. Birkaç buz küpünü veya dondurucu paketini ıslak bir beze sarın. Daha sonra bezi günde birkaç kez 15 ila 20 dakika güneş yanığı bölgesine doğru hafifçe bastırın. Buz veya diğer donmuş maddelerin cildinize doğrudan bastırılmaması gerektiğini unutmayın. Aksi halde buz yanmasına neden olabilir ve sadece daha da kötüleşebilir.

Evde Yanık Tedavisi: Yanık Önleyici İlaçlar Alın

İbuprofen (Advil) gibi bir anti-enflamatuar ilaç almayı düşünün. İbuprofen ağrıyı, şişmeyi ve kızarıklığı azaltır ve hatta bazı uzun süreli cilt hasarlarını bile önleyebilir. Başladıktan sonra bu ilacı 48 saat boyunca kullanmaya devam edin. Asetaminofen (Tylenol) güneş yanığının ağrısını hafifletebilir, ancak ibuprofen ile aynı anti-enflamatuar etkilere sahip değildir.

Evde Yanık Tedavisi: Salaş Giysiler Giyin

Salaş elbiseleri tercih edin. Kaba veya kaşıntılı kumaşlardan kaçının. Çoğu insan için hafif pamuk en iyisidir. Dışarı çıkarken güneş yanığınızı kapalı tutarak koruyun. Bir şapka giyin, şemsiye taşıyın ve sıkıca dokunmuş kumaşlar giyin. Ayrıca, SPF’si en az 30 olan geniş spektrumlu güneş koruyucu kullandığınızdan ve iki saat sonra tekrar uyguladığınızdan emin olun.

Evde Yanık Tedavisi: Evin Sıcaklığını Düşürün

Panjurlarınızı kapatın ve evinizin sıcaklığını düşürmeye çalışın. Klimanız varsa açın. Klima olmadan bile fanlar, özellikle doğrudan güneş yanığınıza doğru üflenirken vücut sıcaklığınızı önemli ölçüde azaltabilir. Bodrumlar, genellikle serin ve güneş ışığından korundukları için güneş yanıklarından kurtulmak için bir evde en iyi yerlerdir.

Çay Poşetlerini Deneyin

Birkaç siyah çay poşetini sıcak suya batırın. Suyun soğumasını bekleyin (işlemi hızlandırmak için buz ekleyin). Çay poşetlerini sudan çıkarın ve doğrudan güneş yanığınıza yerleştirin. Çaydaki taneler iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır. Soğuk çayı yanığın tüm alanına da uygulayabilirsiniz. Taneler doğal bir büzücüdür ve çalışmalar yanıkları iyileştirmeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olduklarını göstermektedir.

Güneş Yanıklarına Karşı Yoğurt

Bir kaseye 1 bardak sade yoğurt dökün. 4 su bardağı su ile karıştırın. Yoğurt karışımına ıslak bir bez batırın ve 15 ila 20 dakika güneş yanığınıza uygulayın. Her 2 ila 4 saatte bir tekrarlayın. Sade yoğurt, güneşten yanmış cildi iyileştirmeye yardımcı olacak birçok probiyotik ve enzim içerir. Yoğurdun, istenmeyen şeker ve daha az probiyotik içeren vanilya yerine gerçekten sade olduğundan emin olun.

Güneş Yanıkları ve Kurtulmanın Yolları

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

madımak: insanlığın yakıldıı yer

Madımak Oteli: İnsanlığın Yandığı Yer

Budizm nedir

Budizm Nedir? Temel Budist Öğretiler Nelerdir?