Hayata Dair

Evde Vakit Geçirmek

Evde Vakit Geçirmek başlıklı yazımda bazılarını deneyimlediğim metotlarla evde kaldığımız sürede yapılabileceklerden bahsetmeye çalıştım. Şimdiden söyleyeyim belki fırsat olmaz, liste tamamen kendi görüşlerim ve deneyimlerim doğrultusunda hazırlanmıştır. Yani sizler de bir şeyler bir şeyler ekleyebilir veya buradaki fikirleri geliştirip daha değişik şeyler üretebilirsiniz.

Evde Vakit Geçirmek

Son günlerde neredeyse tüm dünya karantina altındayken haberlerde hemen her gün evde vakit geçirme yollarından bahsediliyor. Merak etmeyin aileyle vakit geçirin gibi klişe şeyler söylemeyeceğim çünkü onlar zaten sadece bu gibi durumlarda değil her zaman yapılması gereken şeyler. Ben birkaç tane metot daha sıralamak istiyorum buraya. Bazıları benim de yaptığım, bazıları yapmayı istediğim şeyler. Sizler de yorumlarınızla fikir önerebilirseniz çok çok mutlu olurum.

Kitaplar Kitaplar

Kitap okumak oldukça yaygın bir hobi. Hatta hobiler arasında en ucuzu, en maliyetsizi diyebilirim çünkü satın alamasanız bile gerek bir arkadaşınızdan gerekse kütüphaneden alabilirsiniz. Veya kitap fuarlarından cüzi bir bedel karşılığında pek çok kitap satın alabilirsiniz. Ancak gelin bu hobiyi daha da güzel bir hale getirelim ne dersiniz? Bir defteriniz olsun mesela. Okuduğunuz bir kitabın önce özetini yazın. Sonra da o kitap hakkında fikirlerinizi… Olur ya, mesela bir karakteri kendinize yakın hissedebilirsiniz. Veya nefret edebilirsiniz ondan. Kitabın geçtiği çevreleri, ülkeleri, ortamları yazabilirsiniz. Bilmediğiniz kelimeleri not alıp sözlükten anlamlarına bakabilirsiniz. Böylelikle muhteşem bir kelime hazneniz olacaktır ve diksiyonunuzun düzgün olmasına da katkı sağlayacaktır.

Kaleminizin Ucunda Bir Evren

Okumaktan sonra sıra geldi yazmaya. Evde vakit geçirmek denince akla gelen ilk şeylerden birisi de budur belki. Malzemeleri veriyorum: Bir defter, bir veya birkaç kalem (farklı renklerde olabilir) ve hayal gücünüz… Gözlerinizi kapatın ve bilinen evreni tamamen silin aklınızdan. Bunu yaptıktan sonra da tamamen kendi hayal gücünüze bağlı olarak yeni bir evren düşleyin. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Tek bir gezegen olabilir ve bu gezegen kıymalı pide tarafından yönetiliyor olabilir mesela. Yani saçma olabilir boşverin. Şimdi yazı kısmına geçelim. Önce düşlediğiniz evrenin nasıl bir yer olduğunu en ince detayına kadar yazın. Sonra da kendinizi bu evrende nereye koyduğunuzu, neyle uğraştığınızı, var ise diğer canlıların ne yaptığını yazın. Göreceksiniz, hayal dünyanızın zenginliği karşısında siz bile hayrete düşeceksiniz.

Hayat Öyküsü

Yine yazma işi ama bu sefer daha farklı. Hatırlayabildiğiniz en eski şeylerden başlayarak kendinizle veya hayali bir arkadaşınızla dertleşiyormuşsunuz gibi anlatmaya başlayın hayatınızı. Mutluluklarınızı, çektiğiniz sıkıntıları, keşkelerinizi, iyikilerinizi, yapmak istediklerinizi… Kimseye anlatamadığınız veya anlatmayı tercih etmediğiniz şeyleri yazabilirsiniz. Ancak bunu kendinizle veya geçmişinizle bir hesaplaşma olarak yazmayın. Yargılamayın sakın. Sadece olayları yazın gitsin. Bu, sizi rahatlatacaktır.

Toprak İnsanı Yanıltmaz

Toprak, anadır… Hangi ana evladının kötülüğünü ister? Değil mi ki bağrındaki bereket önümüze cömertçe dökülmüştür… Bahçeli evi olanlar zaten bir şekilde toprakla ilgilenmeyi biliyor kıymetli takipçiler. Ancak şehrin göbeğinde betondan ve demirden mürekkep kafeslerde tıkılı kaldığınızı hissediyorsanız bir leğen, bir kova, bir saksı vb şeyler ile birkaç tohum ve birazcık da toprak işinizi görecektir. Bir çiçek olabilir veya ufak tefek soğan vb sebzeler yetiştirebilirsiniz. Yediğiniz bir limonun veya portakalın veya elmanın tohumlarını ekebilir, onlarla ilgilenip yetiştirebilirsiniz. Göreceksiniz ki o taş kafesin sizi boğmaya çalışan o kasvetli gri dünyasında bambaşka bir habitat oluşmaya başlayacak ve siz de tam ortasında olacaksınız. O griliğe inat rengarenk ve yenilenmiş olarak…

Maketlerin Dünyası

Yıllar önce model tren yapımına merak sardım. Epeyce de araştırdım. Biliyorsunuz, maket yapımı pek çok kişi tarafından tercih edilen bir hobidir. Ancak sıkıntısı şu ki pahalı bir uğraş kendisi. Fakat bir o kadar da muhteşem diyebilirim. Çünkü aslında epeyce vakit de alan bir uğraş. Mesela bazı model tren çalışmaları gördüm, bir yıl boyunca uğraşılmış üzerinde. Eğer maddi durumunuz yeterliyse model uçak, model tren gibi şeylerle uğraşabilirsiniz. Öte yandan legolarla da yine büyük çalışmalar yapabilirsiniz. Mutlaka göreniniz olmuştur on binlerce lego parçası kullanarak Yüzüklerin Efendisi’ndeki Miğfer Dibi Savaşı’nı yapanlar olmuştu.

Evde Vakit Geçirmek Yazısına Bir Not

Yukarıda verdiğim tavsiyelerin büyük çoğunluğu yıllardır kendi uyguladığım şeyler. Geri kalan ise yapmak istediğim uğraşlar. Sizler de farklı fikirler ekleyebilir veya benim verdiğim fikre katkı sağlayabilirsiniz. Bu fikirlerinizi lütfen yorumda belirtin ki fikir alışverişimiz olsun. Bir de unutmadan, salgın hastalıkla boğuştuğumuz şu günlerde kendinize dikkat edin ve tedbirinizi en üst düzeyde tutun. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın, sağlıkla kalın…

 

Kadınlar İçin Tatil Rotaları

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sanırım bu süreç ister istemez daha fazla kitap okuma alıskanlıgı kazandıricak ve cokta iyi olucak kitap severlere zlatanın günlüğünü önerebilirim Bosna savasına dair gercek bir günlük

  2. Saksılarımı çıkardım kömürlükten ben bu arada biber, domates ekmek için havanın bi tık yumuşamasını bekliyorum. Malum Ankara havası… :)

  3. Benim de her zaman yapmaktan mutluluk duydugum seyler bunlar daha farklı olarak puzzle yapmayı ve boya yapmayı öğrenmek istiyorum umarım sıra gelir

  4. Scent of a woman deyip geçiyorum.
    Gördüğüm en mükemmel oyunculuklardan birisi. İsim vermeye gerek yok zaten biliyorsunuz.

  5. evde sıkılmaya vaktım olmuyor benim çünkü benden önce çocuklar sıkılmasın diye bol bol etkinlik yapıyoruz ve önerilerini kullanıyoruz.Balkonda beraber çiçek ekiyoruz masal okuyoruz, çocuk sarkılarında dans ediyoruz.Çocukları olanlar da bu şekilde yapabilirler..

  6. Öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ederim.
    Ben son aylarda uzak kaldığım kitaplarım ile tekrar haşır neşir olmaya başladım.Daha önce okuduğum ama içime sinmeyen birkaç kitabı yeniden okumaya başladım.Bol bol film izliyorum.Özellikle izlemediğim seri filmleri.Ayrıca 2 senedir elime almadığım boya defterimi ve kalemlerimi tekrar elime aldım.Zihnimi boşaltmak ve kafamı dağıtmak için bol bol boya yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu