in

BayıldımBayıldım

Evde Tasarruf Yapmanın Yolları

evde tasarruf

Günümüzde insanlar ekonomik sebeplerden ötürü evde tasarruf yapmak isterler. Bunun için türlü türlü yöntemler olduğu gibi uygulanacak ufak ama etkili adımlarla yılda binlerce lira tasarruf etmenizi sağlayacak yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda sizlerle evlerinizde uygulayabileceğiniz basit ve oldukça etkili tasarruf yöntemlerini işleyeceğiz.

Evde Tasarruf – Elektrik Tasarrufu

Öncelikle çamaşırlarınızı peteklerde kurutmak yerine askıda kurutmayı deneyin. Bu evinizde oluşan ısı kaybının önüne geçecektir. Ayrıca kurutma makinelerini kullanmak yerine yine bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Çamaşır makineniz tam olarak dolmadan çalıştırmayın. Çünkü ortalama bir çamaşır makinesi her yıkamada 100 litreye yakın su harcar. Bu sayede sudan tasarruf edebilirsiniz. Gereksiz lamba yakmayın ve oturma odalarınızda bulunan çoklu lambaları aynı anda kullanmayın. Onun yerine tekli bir aydınlatma kullanarak tasarruf edin. Buzdolaplarınızı ocak, fırın gibi ısı üreten ev eşyalarının yanına koymayın. Bu sayede buzdolabınızda ısı kaybının önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca gereksiz yere buzdolabının kapağını açmayın. Ek olarak mevsime göre ısı düzeyini ayarlayın. Bunu kış aylarında düşük ayarlar, yaz aylarında ise yüksek ayarlarda kullanarak yapabilirsiniz. Bilgisayar, televizyon ve decoder gibi elektronik eşyalar kapalı olsalar dahi elektrik tüketmeye devam ederler. Evde olmadığınız zamanlarda veya kullanmadığınız durumlarda fişini çekin. Ayrıca şarj aletlerini prizden çıkararak gereksiz bir elektrik kullanımının da önüne geçebilirsiniz.

Evlerde Tasarruf – Market Alışverişi

Market alışverişi yapmadan önce ihtiyaçlarınızı yazın. Daha sonra sadece bu listede bulunan eksikleri almaya çalışın. Ayrıca aç karnına markete gitmeyin. Bu yüzden gereksiz abur cubur alabilirsiniz. Marketlerin yanında haftalık açılan pazarlara gitmeyi unutmayın. Elinizden geldiğince meyve sebze alışverişinizi pazardan yapmaya çalışın. Ek olarak mevsimi olan ürünleri almaya özen gösterin. Bu sayede daha ucuza sağlıklı ürünler alabilirsiniz. Hazır gıdalar yerine evde yapabileceğiniz pratik ama lezzetli yemekleri tercih edin. Bu sayede hem sağlıklı hem de tasarruf etmiş olursunuz.

Diğer Tasarruf Tedbirleri

Evinize yeni ev eşyaları alırken uzun ömürlü olmasına ve enerji kullanımına bakmayı unutmayın. Bu gibi ürünler diğer ürünlere kıyasla kendilerini 5-10 sene arasında amorti edebilir. Faturalarınızı zamanında ödeyerek gecikme zammı ve açma kapama bedeli ödemekten kurtulun.  Traş olurken veya dişlerinizi fırçalarken musluğu açık bırakmayın. Tüm harcamalarınızı nakit yapmaya çalışın. Bu sayede harcarken bir kez daha düşünürsünüz. Ve paranızı sürekli bütünlemeye çalışın. Böyle onları bozdurmak istemeyeceksiniz. Son olarak burada yazılan her şeyi bildiğinizi biz de biliyoruz. Ama uygulanmadığı sürece tasarruf yapmanıza yardımcı olmayacaklar. Küçük görünebilirler, ama emin olun uygulayınca tasarruf nasıl yapılır görmüş olacaksınız.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

erkeklerin kadınlarda çekici bulduğu şeyler

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu Şeyler

teledondan silinmesi gereken programlar

Telefondan Silinmesi Gereken Programlar! Google Uyardı!