Ekonomi - Finans

Evde Soba Kullanmadan Isınma Rehberi

Eğer üniversite öğrencisiyseniz veya yetersiz bir bütçeye sahipseniz, ısınma için fazla masraf yapmak istemeyebilirsiniz. İşte bu nedenle evde soba kullanmadan ısınma rehberini sizler için yazıyoruz. Evde soba kullanmadan ısınabilmek için birçok farklı yol bulunur. Üstelik bu yollar ya çok az masraflıdır ya da hiç masraflı değildir.

Evde Soba Kullanmadan Isınmak İçin Camları Kapatın

Camlarınızı dışarının sıcak olduğu gündüz vakitlerinde açarsanız, eviniz daha sıcak olacaktır. Üstelik mandallı camlar tercih ederseniz, ısı kaybınız da minimuma iner. Eğer pencerelerinizin hava sızdırdığını düşünüyorsanız, camların kenarına bir adet havlu veya t-shirt sıkıştırabilirsiniz. Böylelikle sızıntının da önüne geçebilirsiniz. Öte yandan ısıyı daha rahat çekebilecek duş perdelerini, evinizde camın önüne çekerseniz, daha çok ısınabilirsiniz.

Evde Soba Kullanmadan Isınmak İçin Evinizin Güneş Almasını Sağlayın

Evinizin güneş almasını engelleyecek objelere dikkat edin. Bu objeler pencerenin önüne konmuş koltuk veya saksı gibi eşyalar olabilir. Evinizin güneş alan bölgelerinden bu eşyaları uzaklaştırarak evinizin daha rahat bir şekilde ısıtabilirsiniz. Unutmayınız ki güneş, bir ışık kaynağı olduğu kadar bir ısı kaynağıdır. Öte yandan gündüzleri perdeleri açın ve ışık evinize girsin. Gece olduğunda ise ısı izolasyonu için perdeleri kapatın.

Kullanılmayan Odaların Kapılarını Kapatın

Kapalı bir kapı, sizle soğuk dış mekanlar arasında bir engel daha demektir. Kapının kapalı olması, hava sirkülasyonunu düşürür ve böylelikle ısı kaybının önüne geçilir. Öte yandan odalarda bulunan kilim ve halılar, ısı kaybının düşmesine olanak tanır. Üstelik taş ve ahşap zeminlerden daha sıcak olan bu kilimlerin üzerinde de rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Sıcak bir zeminde yürümek gayet de keyiflidir.

İzolasyon Yaptırmayı Unutmayın

Çatılar, en çok ısı kaybının yaşandığı bölgeler olarak bilinir. Isınan havanın yükselmesi ve soğuyan havanın alçalması, bu durumun en önemli nedenidir. İşte bu nedenle iyi bir çatı izolasyonu yaptırmak, evinizi daha kolay ısıtmanıza olanak tanıyacak. Şömine veya benzeri bir ateş kaynağını evinizde kullanarak rahatlıkla ısınabilirsiniz. Üstelik fırında veya ocakta yemek yaparak oldukça rahat bir şekilde ısınabilme şansınız da bulunmaktadır. Aynı şekilde pişirdiğiniz yiyeceği yemek de sizi sıcak tutar.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Her şey düşünülerek tüm önlemler hakkında bilgilendirilmiş bir yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık (:

  2. okuduğum en yararlı paylaşımlardan biri :) Bu yöntemleri denemek lazım emek için teşekkürler.

  3. okuduğum en yararlı paylaşımlardan biri :) Bu yöntemleri denemek lazım emek için teşekkürler.

  4. İzolasyon özellikle işe yarıyor. Geçen seneye kadar donuoduk evde. Bu sene rahatız

  5. Sıcağı hiç sevmem soğuk olsun isterim o yüzden benlik bir yazı değil ama faydalı olabileceğini düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu