içinde ,

Evde Duygusal Şiddet Görmek

Evde duygusal şiddet görmek

Evde duygusal şiddet bazen önemsemesek bile çok yıpratıcı oluyor. Ortada vurma, kırma, darp olmaması durumunda idare edersiniz. Ama aslında bu olay şiddet olmadığı anlamına gelmiyor. Araştırmalara bakıldığı zaman genellikle çiftler birbirine eşit düzeyde duygusal şiddet uyguluyor. Duygusal şiddetin varlığından bahsetmek için ses yükselmesi gerekmiyor. Hatta ortada tartışma olması da gerekmiyor. Sözlü saldırı, tehdit, taciz, sürekli eleştirilere alışmış olabilirsiniz. Hatta utandırma gayet zarif bir dil ve tavırla da uygulanabiliyor olabilir.

Evde Duygusal Şiddet Görmek

Duygusal şiddetin temelinde genelde iyileştirilmemiş çocukluk yaraları olur. Hatta güvensizlik duygusu yatıyor. Uyum sağlamayı ve pozitif ilişki kurmayı bilmeyen kişiler saldırgan olabilir. Hatta çoğunlukla karşıdakini bastırmak ve kontrol etmek için duygusal olarak saldırganlığa başvuruyor.

Duygusal şiddete maruz kalan “kurban”, çoğunlukla durumu şiddet olarak algılamıyor. Genelliklede bu duruma uyum sağlayarak yaşadığı stresi azaltacağı mekanizmalar geliştiriyor.

Duygusal şiddete maruz kalıp kalmadığını çoğu kişi anlamıyor. Kişinin duygusal şiddeti anlaması önem arz ediyor. Çünkü şiddetin bu türü küçümsenecek bir olay değildir. Uzun vadede ciddi duygusal travmalara sebep olur.

Beraber olduğunuz kişinin size psikolojik şiddet uygulayıp uygulamadığını nasıl  anlarsınız? Tabiki bunun birtakım işaretleri var.. Eğer beraber olduğunuz kişi bunları yapıyorsa mutlaka bir destek almayı unutmayın

1- Başkalarının önünde sizi incitiyorsa… Hatta utandırıcı, aşağılayıcı sözler sarf ediyorsa.. Saçmalıyorsun, sen ne anlarsın gibi sözler gibi..

2- Görüşlerinizi, düşüncelerinizi önemsemiyorsa.. İhtiyaçlarınızı görmezden geliyorsa..

3- Sizi değersiz hissettiriyorsa.. Yeteneksiz beceriksiz gördüğünü ifade eden şakalar yapıyorsa.. Bırak ya, sen ne anlarsın zaten bundan gibi sözler kullanıyorsa..

4- Çocuğu kontrol eder gibi sizi kontrol ediyorsa.. Şuraya varınca beni ara gibi.. Bunu bana söylemeden neden yaptın gibi..

5- Davranışlarınızı beğenmiyorsa.. Sürekli olarak sözlerinizi düzeltiyorsa..

6- Her konuda onun iznini almanızı istiyorsa..  Verdiğiniz kararlarda bile onayını almanızı istiyorsa.. Hatta kapıdan dışarı çıkmak için onun iznini almanız gerektiğini düşünüyorsa.

7- Ne kadar paranız olduğunu merak ediyorsa.. Tüm harcamalarınızı bilmek istiyorsa.. Hesabında kaç para kaldı gibi.. Sakın tüm paranı harcama gibi..

8- Geleceğe dair düşüncelerinizi, hedeflerinizi küçümsüyorsa… Abartma, uçma, kendi kendine hayaller kurma gibi.. 

9- Haklı olanın hep kendisi, haksız olanın ise siz olduğunu düşündürüyor.

10- Ondan çekinmenize sebep olan bir vücut dili kullanıyor.

11- Sık sık hatalarınızı hatırlatıyor. “Geçen sefer de … yapmıştın.”

12- Gerçek olmayan konularda bile sizi suçluyorsa..

13- Kendine asla gülmüyorsa.. Birinin ona güldüğü bir şaka yapmasına katlanamıyorsa..

14- Kendisinin yaptığı hataları başkasına veya size yüklüyorsa.. Hep senin yüzünden gibi..

15- Ne kadar hatalı olursa olsun asla özür dilemiyorsa..

16- Hep kendi problemlerini ön planda tutuyorsa.. Sürekli karşılaştığı zorluklar ve rahatsızlıklarından bahsediyorsa..

17- Size lakaplar takıp, küçültücü isimlerle hitap ediyorsa..

18- Asla şefkat göstermiyor. Duygusal açıdan da size uzak davranıyorsa..

19- Hep dikkat çeken kendisi olsun istiyor.

20- Sizi tehdit ediyorsa.. Bir daha böyle yaparsan sana şöyle yaparım, bunu sana ödetirim gibi.. 

21- Seksi sizi kontrol etmek için kullanıyor.

22- Sizin aranızda özel konular olabilir. Sır kalmasını istediğiniz bilgilerinizi başkalarıyla paylaşıyor.

Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı

Yorumlar

Cevap bırakın
 1. Kadına yönelik şiddetin her türlüsü kötü ancak en kötüsü psikolojik ve duygusal şiddettir. Kadının kendi benliğini reddetmesine yöneliktir. Mücadele edilmesi şarttır. En başta da dilin değişmesiyle başlar…

 2. Ne yazık ki çoğu kişi duygusal şiddetin bedensel şiddet kadar tehlikeli olabileceğinin farkında değil ne yazık ki… Sürekli duygusal şiddete maruz kalan insanlar ne yazık ki bir süre sonra psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Bir ilişkisinde yaşadığı duygusal şiddet yüzünden hayatı boyunca her ilişkisinde karşısındaki kişiye karşı ön yargılı olabiliyor.

 3. Bunu en iyi bilenlerden biriyım desem yanlıs olmaz… Ve şunu hep savundum birinin canını yakarsınız izi acısı bikaç güne gecer ama duygusal siddet cok büyük travma bence.. Ve cok güçlü karakter olmayı gerektiyor inadına yasam adına..Ama insanlar malesef duygusal siddeti pek önemsemiyor .. Her gün yeni ✌️ dilerim kimse gerek fiziksel gerek duygusal siddete maruz kalmadan güzel günler gecirir

 4. şiddettin her türlüsü kötü ve aşağılayıcı buluyorum. İnsanlar bunu çok kullanmaya ve normalleştirmeye çalıssa da asla öyle oldugunu kabul etmiyorum ve insanların da bunları kabul etmemesi normalleştirilmemesi için uyarılarıda bulunuyorum Bireylerin birbirleri üzerinde egemenlik kurmaya çalışmalarını saçma buluyorum

 5. Konuya farkli bi sekilde bakip onceden yine burada okudugum bir yazidan dip not gecmek istiyorum. Ailenin ev icinde çocuguna küsmesi en buyuk siddetmis lutfen cocuklariniza bunu yapmayin tsk.

 6. Dünyanın en kötü olayı olabilir duygusal şiddet. Makalede hepsi detaylıca yazılmış fakat bu durumu yaşayanlar daha iyi bilir bu durumu..

 7. Sık sık hatalarınızı hatırlatıyor. “Geçen sefer de … yapmıştın.”
  Bu tür geri dönüşümlerin aksine,bakış açısını pozitif olarak yansitabilsek….

 8. Eee akşama kadar evde kalıp sıkılınca saracak birilerini arıyoruz. Bazen ben de farketmeden yapıyorum bu hatayı. Sinirimizi azaltacak ev aktiviteleri yapalım. Film ve oyun bu konuda en güzel dost.

 9. Duygusal şiddet farkında olmadan yaşadığımız bir durum anne baba kardeş ya da en yakın arkadaş farketmiyor malesef senin kırmadığın kişi gelip seni öyle bir kırıyor ki farkına bile varamıyorsun fark ettiğinde iş işten geçmiş oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

ebru polatın dansı

Ebru Polat’ın Dansı Yine Olay Yarattı. İşte O Karantina Dansı.

maria limandan takipçilerine davet var

Süper Model Maria Liman Takipçilerine Öyle Bir Teklifte Bulundu ki..