ModaSağlık

Ev Dekorasyonunda Feng Shui Havası. Muhteşem Dekorlar.

Ev Dekorasyonunda Feng Shui havası esmeye başladı. Günümüzün çoğunu yatakta geçirdiğimizi göz önünde bulundurursak burası bizim için en huzurlu ve rahatlatıcı ortam olmalı, değil mi? Son zamanlarda grubumuzda sıkça karşılaştığımız dekorasyon tavsiyelerine bir ekleme de biz yapalım istedik. İşte karşınızda huzur dolu yatak odası için Feng Shui tavsiyeleri.

Ev Dekorasyonunda Feng Shui Havası

Gelin önce Feng Shui’nin ne olduğuna kısaca bir göz atalım. Temel prensibi enerjiye dayanan bir yaşam biçimi olan, renklerin, yönlerin, canlı ve cansız varlıkların tümünün ‘chi’ enerjisini yaydığı inancını taşıyan bu prensip, ‘chi’nin akışını günlük hayatta doğru kullanmak üzerine şekilleniyor. Feng Shui bir ev dekorasyon modası değil, ancak evinizde yapacağınız değişikliklerin enerjinin olumlu akışını sağlayarak kötü enerjileri uzak tuttuğuna ve hayata denge getirdiğine inanılıyor.

Size huzur vereceğine inandığınız renkler tercih edin.

Genelde bu renkler açık tonlarda olan kırık beyaz, krem, toz pembe gibi sade ve huzur verici renklerdir. Benim ruhum rengarenk diyorsanız da karışık renkleri ve desenleri minimumda tutmaya özen gösterin. Mesela yastık kılıflarınız yada abajurlarınızda. Feng Shui uzmanları dümdüz beyaz renkten kaçınmanız gerektiğini düşünüyor. Çünkü bu renkler zihni uyandırdığında dinlenmenizin önüne geçiyor.

ev dekorasyonunda feng shui
ev dekorasyonunda feng shui

Yatağınızın konumu çok önemli bir detay.

Tüm odayı görebileceğiniz bir konum seçmelisiniz, yattığınızda kapı yada pencereye arkanız dönük olmamalı. Güneşin doğuşunu direkt olarak hissetmeniz hem sağlıklı hem de zinde uyanmanız için önemli bir etken. Aynı zamanda bu konum uyku esnasında tehdit edilme hissini de ortadan kaldıracaktır. Bu inanışa göre ayaklarınız kapı ile aynı hizada olması kötü enerji yayılmasına sebep oluyor.
Yatak başlığınız sağlam olmalı, ancak yumuşak hatları olan yada kumaş detaylı başlık seçmelisiniz. Çünkü Feng Shui’ye göre metal çubuklu modeller enerji akışını kesintiye uğratıyor. Son bir detaya gelecek olursak; kullanmadığımız eşyaların yatağımızın altında yığın olarak kalması. Bu inanışa sahip uzmanlar bunun baş ağrısı ve yorgunluk getirdiğine inanıyor.

ev dekorasyonu ve feng shui
ev dekorasyonu ve feng shui

Dengeyi koruyun.

Feng Shui bir denge inancından gelir. Bunu en güzel simetrik şekilde sağlayabiliriz.  Birbirinin aynısı komodinler, gece ışıkları, aynı yastık ve koltuk gibi basit detaylar ile dengeyi yakalayabiliriz.

feng shui nedir
feng shui

Duyularınızı harekete geçirin.

Saten, pamuk, kadife gibi yumuşak dokulu doğal kumaşlar hem yatağınızda hem de perde gibi aksesuarlarda tercih edilmeli. Bunun yanı sıra koku alma duyularınızı geliştirmek için tütsü, doğal yağların kullanımından da kaçınmayın. Lavanta ve yasemin dinlendirici bir etki yaratırken; tarçın ve ylang-ylang yağı cinsel isteklerinizi arttırmada yardımcı olacaktır. Görme duyunuzu harekete geçirmek için ekstra bir çabaya ihtiyacınız olmayacak çünkü bu adıma kadar yaptığınız her şey bu duyuya hitap ediyor.

Feng shui ile duygularınızı harekete geçirin
Feng shui ile duygularınızı harekete geçirin

Teknolojinin yatak odanızda yeri yok!

Teknolojinin hayatımıza sağladığı kolaylıklara sözümüz yok. Ancak huzurlu bir uyku için yoğun radyasyon alımından kaçınmalı, teknolojik aletlerimizi odamızdan uzak tutmalıyız. Bu aletler yaydıkları enerji ile ”Chi” enerjisini de yok ediyor. Uykuya dalma evremizde bir şeylere odaklanma ihtiyacı duyuyorsak eğer dişliler vasıtası ile hareket eden objeler, yada küçük uyku kitaplarını tercih edebiliriz.

ev dekorasyonunda feng shui
Teknolojiyi odanızdan çıkartın.

Bitkiler ve Suyla Aranızdaki Bağı Salonunuzda Bırakın.

Hepimiz bitki severiz. Evimizi renklendirmek için en çokta çiçeklerin renkli dünyasından yararlanıyoruz. Ancak hepimizin de bildiği gibi bitkiler gece oksijenimizi etkiliyor. Bunun yanı sıra Feng Shui inancına göre bitkiler ”yang” enerjisini çok yoğun şekilde yayarlar ve bu nedenle ortamın dengesini bozarlar.
Feng Shui’de yatak odasında enerji bozan diğer bir faktör ise su elementi! Suya dair hiçbir şeyin, bir tablonun bile odada bulunmaması gerektiğine inanılıyor. Aksi taktirde maddi kayıplar yaşatacağı düşünülüyor.

Bitkiyi ve Suyu Odanızdan Uzak Tutun.

Yeni Trend Nakış Görünümlü Dövmeler! İşte Birbirinden Güzel Modeller.

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. En önemli olan sey aslinda, minimalizm. Bu sayede insan kendine yük edecek bisi bulamıyor ve enerji akışında sorun yaşamıyor ✌

  2. Ben bu dekorasyon tarzına bayılıyorum. Sadece insanı yormayan bir havası var. Zaten ev öyle olmalı insan orada dinlenebilmeli

  3. Ben koala gibi bulduğum her yerde yatıyorum ama kendi evim olursa neden düşünmeyeyim böyle birşey :)

  4. Sadelik huzur getirir hayatın karmaşlası yeterince kalabalık yaratırken beynimizde evimizi rahatlatmalı

  5. Bence ne kadar az eşya o kadar iyi bazen koltukta otururken yerdeki halı fazla geliyor. O derece. :) bir de renk çok önemli tabi renklerin anlamı ve verdiği hisler. Bilgi veren yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu