Hayata Dair

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bugünkü sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz konu ev alma ile ilgili. Siz, ev alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda neler biliyorsunuz? Ev almadan önce bu yazımızı mutlaka gözden geçirin!

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev almaya karar verdiyseniz öncelikle yapmanız gereken şey ihtiyaçlarınızı belirlemek. Bunun için kendinize ufak tefek, işinizi kolaylaştırıcı sorular sormanız gerekiyor. Mesela; bu evde kaç kişi yaşayacak? sorusu. Bu soru kaç odalı bir ev almanız gerektiği ile ilgili ilk adımı atmanıza yardımcı olur. Sormanız gereken bir diğer soru da bu evde çalışacak birinin olup olmayacağı… Yani ev alırken ekstra bir çalışma odasına ihtiyacınızın olup olmayacağını belirlemiş olacaksınız. Ya da evinize sıkça misafir kabul ediyorsanız, alacağınız evde misafir odası bulunmalı mı? Bu tip sorular ev arayışınızda ilk adımda sizlere yardımcı olacaktır.

Detaylara iniyoruz…

İhtiyaçlarınızı belirlediniz, bunlara göre tutmanız gereken evi aşağı yukarı belirlediniz ve artık bu konuda daha da bilinçlisiniz. Şimdi sırada biraz daha detaya inmeniz gereken konular var. Örneğin; alacağınız evin konumu bu detaylara ilk örnek. Yaşamayı tercih ettiğiniz mahalle sizin için ne kadar avantajlı bunu düşünmeniz gerekir. Tek yaşayacaksanız bu kararı elbette tek başınıza vereceksinizdir fakat; bu alacağınız evde birden fazla kişi yaşayacaksa herkesin ortak noktası olmasına özen göstermek gerekir.

Yine alacağınız ev ile ilgili önemli bir diğer nokta da o mahallenin, o sokağın güvenilir olup olamadığıdır. Özellikle güvenlik bulunan bir site tercih etmenizi öneririz.

Cephe farkı

Alacağınız evin cephesi de ilerleyen dönemlerde bütçeniz için faydalı olacaktır. Güney cephesinde olan bir ev ile Kuzey cephesinde olan bir evin ısınma ihtiyaçları farklılık gösterir. Bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Krizde 2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evinizin hangi katta yer alacağı konusunda da dikkatli düşünmelisiniz. Giriş katında ya da bahçe katında bir ev sahibi olmanın bahçe kullanma gibi bir artısı olsa da bu katlarda ev sahibi olmanız demek, güvenlik önlemlerini artırmanız gerektiği anlamına gelir.

Isı ve ses yalıtımı

Araştırdığınız evlerde yalıtım konusuna da dikkat etmeniz şart. Genelde zemin kat, en üst kat ve dışa çıkma durumu taşuyan dairelerde yalıtım problemleri yaşanabilir. Bu da ısınma ve küflenme gibi sorunları yaratır ve ilerleyen dönemlerde size ekstra maliyet çıkarabilir. Çözüm; doğru konumda, doğru yalıtımlı evi seçebilmek.

Herkes alacağı evde huzur içerisinde yaşamak ister. Bu konuda araştırmacı yönünüzü biraz daha ön plana çıkarmanız gerekmekte. Eğer alacağınız daire arakatta ise alt ve üst katlarınızda kimlerin yaşadığı hakkında küçük bir araştırma yapmanız yerinde bir davranış olacaktır.

Evi almaya karar vermeden önce özellikle de çatı katında bir daire alıyorsanız daire planlarını görmek istediğinizi satıcıya belirtin. Bu sayede ısı yalıtımı ve su giderleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda bu daire planları doğru metrekare bilgisini de sizlere verecektir.

Odaların şekli

Bazı evlerde odalar yuvarlak formlarda inşa edilebiliyor. Bu durum dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Bu tarz evlere mobilyaların nasıl yerleştirilmesi gerektiği konusunda sıkıntılar çıkabilir, eğer evi bu noktayı düşünmeden aldıysanız yeni ve özel mobilyalar yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da sizin için yine ekstra bir maliyet anlamına gelir.

Konu ile ilgili ilerleyen zamanlarda daha detaylı ve faydalı bilgiler vermeye devam edeceğiz. Sizler de konu hakkında püf noktalarını haber sonunda yer alan yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu haber ilginizi çekebilir: İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Yeni yapılan evleri alırken çok dikkat edin.
    Biz yeni yapı eve taşındık.evin borusundan tut elektrige kadar sorun yaşadık

  2. Şimdilik babacığımız saolsun Bakalım ilerde inşl bizimde kendi üzerimize bi dairemiz olur Bilgi için bu arada teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu