in

BayıldımBayıldım

Etrafımızda Görmediğimiz Uzaylılar Olabilir mi?

etrafımızda görmediğimiz uzaylılar olabilir mi

Uzaylılar konusu hepimizin içten içe merak ettiği hatta bizleri bu konuda komplo teorilerine sürükleyen derin bir konu aslında. İşte arkadaşımız Yunus Sertaç Yoldaş bu konuyu farklı bir açıdan ele aldı bizler için.

Uzaylılar ve Canlı Tanımı

Canlı tanımı yaptığımızda “gelişir, büyür, beslenir, çoğalır, hareket eder, boşaltım yapar”  gibi birçok özellik sayabiliriz.  Beynimiz böyle özellikler sıralayabilir. Fakat 3 boyutlu bir yazıcı kendini kopyalayabiliyor ama onu canlı olarak sayamıyoruz veya katırlar üreme yeteneklerine sahip değiller ama asla canlı değildir diye sınıflandıramıyoruz. Yaşam ayırt etmesi her ne kadar kolay gibi görünse de aslında insanlık tarihi boyunca tartıştığımız bir tanımlamadır.

Imperial Collage’ta kimyacı ve İngiltere’nin ilk astronotu olan Helen Sharman, uzaylı yaşam normlarının aslında aramızda bir yerlerde olduğunu iddia ediyor ama onları ortaya çıkarmamızın imkânsız olduğunu söylüyor. Her ne kadar bu bilimsel bir tanımlama olmasa da, canlılık tanımlamalarımız üzerinde bizi düşünmeye itebilir.

“Yaşam” Tanımının Belirsizliği

Aslında yaşam ile ilgili uzlaşılmış bir tanımlama bulunmamakta fakat her ne kadar mükemmel olmasa da “tanımlamak istediğimiz birçok vaka için çalışan evrimsel anlamda kendi kendini sürdüren bir kimyasal sistem” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım dünyamız için son derece kullanışlı bir tanım olarak görülebilir.

Uzayda yaşam arayışı söz konusu olduğunda yukarıda bahsedilen tanımın yetersiz olduğunu görüyoruz çünkü bilmiyoruz. “Gördüğümüz zaman bileceğiz” demekten başka da bir açıklaması yok şu an için. Dünya dışı bir akıllı yaşam düşündüğümüz zaman nedense insansı bir yaşam hayal ediyoruz fakat o akıllı yaşamlar insansı olmak zorunda değiller.

İşte İngiliz Sharman’ın bahsettiği dünyada yaşadığını düşündüğü uzaylıların bizim gibi karbon ve azottan oluşmadığını, aramızda olmalarının mümkün olduğunu fakat onları görmemizin mümkün olmadığını düşünüyor.

Al-gı-la-na-ma-yan

Peki böyle bir yaşam mümkün mü? Gizli bir atmosferde olabilir. Hayali veya fizikötesi bir atmosferden bahsetmiyoruz aslında burada. İnsanların da bir algı sınırları var, belirli ses frekanslarının farkındayız, belirli şeyleri görebiliyoruz, belirli sınırlar arasında hissedebiliyoruz. Peki ya bu canlılar bizim algı sınırlarımızın dışında olan bir âlemde hayatlarını sürdürüyorsa? Saptayamadığımız ve yürütemediğimiz bir âlem olduğunu düşünürsek eğer bu muhtemelen mikroskobik bir âlem olacaktır. Laboratuvarlarda neden görülmediğini düşünebilirsiniz fakat laboratuvarlarda kullanılan ekipmanların da bir sınırı mevcut. Ve en küçük fark edilen mikroorganizmalardan bile daha küçük canlılar olabilir henüz keşfedilmemiş ve yaşamlarını sürdürebilen.

Olabiliteler Üzerine

Birçoğumuz evrenin herhangi bir yerinde de yaşam olabileceği inancına sahip olsak da gerçek şu ki; henüz bunu kanıtlayamadık. Bu sebeple miktarı, büyüklüğü veya konumu ne olursa olsun, bütün yaşamları değerli görmek önemlidir. Dünyamız, bildiğimiz evrende yaşamı destekleyen tek gezegendir. Bu sebeple Güneş sisteminde veya evrenin herhangi bir yerinde, bildiğimiz yaşam veya hiç algılayamadığımız yaşam şekli ne olursa olsun bir yaşam formu söz konusu olabilir.

Henüz Kanıt Olmasa da…

Peki, uzaylılar aramızda olabilir mi? Evrenin uzak mesafelerine seyahat edebilecek bir teknolojiye sahip bir yaşam formu tarafından ziyaret edildiğimize dair bir kanıta sahip değiliz fakat meteorlar üzerinden dünyamıza ulaşan ve yaşam oluşturan karbon bazlı molekküller için kanıtlara sahibiz, dolayısı ile tanıdık olmayan yaşam formlarının da dünyamıza ulaşmış olması olasılığını da göz ardı etmemeliyiz.

YUNUS SERTAÇ YOLDAŞ

 

Pentagon UFO Açıklaması Dünyayı Şok Etti

 

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kurum kimliği nedir

 Kurum Kimliği Nedir?

hıv ve aids arasında nasıl bir bağ var

HIV ve AIDS Arasında Nasıl Bir Bağ Var?