Gündem

Etkili Bir Diyet İçin Bilmeniz Gerekenler

Bilim adamlarına göre, bedenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılan diyetler en etkili olanlarıdır. Bu nedenle bu tarz diyetler en sağlıklı olanlar arasında yer almakta olup insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır. Etkili bir diyet için bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz. Shall We ailesi iyi okumalar diler.

Her insanın beslenme ihtiyacı kişinin yaşına, hareketlilik seviyesine, kilosuna ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Bir diyetin uygulanabilmesi için diyetin o kişi için uygun olması gereklidir. Bu da demek oluyor ki kişi fiziksel, mental ve ruhsal olarak bir diyete uyabiliyor olması şarttır. Bu durumun arkasındaki neden ise gıda maddeleri yakınımızda iken, kokularını çok keskin bir şekilde almamızdır ve gözlerimiz o yana kaymaya başlar.

Etkili Bir Diyet İçin Kahvaltı Öncesi Yapmanız gerekenler

3 ana öğün yemek yiyen insanların genellikle günde 2-3 kez atıştırmalık yemesi tavsiye edilir. İsterseniz sabah öğünü olan kahvaltı ile başlayalım. Bu öğünde detox suyu olarak da bilinen yeşil çay, elma sirkesi, çimen suyu veya çeşitli çay çeşitleri tüketilebilir fakat detox suyu yaklaşık 15-20 günde bir değiştirilmelidir çünkü bedenimizin bu detox çaylarına tepki vermeyi bırakmaması önemlidir.

Etkili Bir Diyet İçin Kahvaltı Sırasında Yapmanız gerekenler

Sabah detox suyunu içtikten sonra bir çoğumuzun atladığı kahvaltı ilk sırada geliyor. Kahvaltıyı atlamak birçok bünye için gerçekten çok olumsuz bir durumdur çünkü kahvaltı bedenin 7-8 saatlik dinlenmeden sonra canlanmasına katkıda bulunmaktadır. Kahvaltı, makro ve mikro besleyici gıdaların toplamından oluşan bir öğün şeklinde olmalıdır. Kahvaltıda yulaf ezmesi veya az yağlı sütten yapılan darı lapası (üzerine bir miktar meyve konularak) tüketilebilir. Bu öğün sayesinde günlük hayat için gerekli enerjiyi kazanmakla kalmayıp, kas gelişimi için gerekli olan proteini de almış olacaksınız. Ayrıca mineral ve vitaminler gibi antioksidan niteliği taşıyan maddeler de bu şekilde vücuda alınabilir.

Öğlen Yemeği Çok Önemli

Öğlen yemeğinde ise bedenimizi ve beynimizi besleyecek maddeler tercih edilmelidir.  Bu tarz gıdalar yorgunluk ve stresin azaltılmasında önemli rol oynar. Öğlen yemeği yemek günün telaşesine bir ara vermek için ideal bir fırsat olmakla kalmayıp size öğleden sonrası için enerji verecek bir öğündür. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırır ve günün geri kalanında daha enerjik olmanızı sağlar. Öğlen yemeği kompleks karbonhidratların ve proteinlerin birleşiminden oluşan bir öğün olmalıdır.

Atıştırmalıkları da Mutlaka Unutmayın

Ana öğünlerin arasında çeşitli atıştırmalıklar tüketilmelidir. Bunlar Hindistan cevizi suyu, limon suyu veya yeşil çay gibi doğal ürünler olabilir. Ayrıca bu gibi ürünlerle fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişleri az miktarda olmak şartıyla tüketebilirsiniz.

Akşam 4 ile 6 arası kendimizi en aç hissettiğimiz zaman dilimidir. Bu zaman diliminde çoğumuz patates kızartması, hamburger ve sosisli sandviç gibi sağlıksız besinleri tüketme eğiliminde olmaktayız fakat bu zaman diliminde yüksek protein içerikli ve yüksek lifli gıdaları tercih etmeliyiz. Çünkü bu gıdalar akşam yemeğine kadar bizi tok tutacaktır. Bu zaman diliminde haşlanmış yumurta, çoban salatası ve tavuk salatası gibi yiyecekler de tüketilebilir.

Etkili Bir Diyet İçin Akşam Yemeğini Unutmayın

Akşam yemeğinde ise hafif fakat sağlıklı yemekleri tüketmek bilhassa önemlidir. Bu yemekler genellikle mercimek, patates, et, esmer pirinç, yumurta ve fasulyeyi kapsamaktadır. Bu yiyecekleri akşam yemeğinde tüketmek glikozun yavaş kana karışmasını sağlar ve daha iyi bir uykuya neden olur.

Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek, sağlıklı bir yaşamın en önemli parçalarından biridir. Fiziksel aktivite ile birleştirildiğinde diyetiniz sağlıklı kalmanızı ve daha uzun bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı beslenmek ayrıca kalp rahatsızlığı ve diğer kronik rahatsızlıklar geçirme riskinizi de önemli miktarda azaltacaktır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Tutulur? Aralıklı Oruçla Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ana ve ara öğünler az az porsiyonlarla dengeli beslenmeli ve tabiki sporu unutmamalıyız :) bilgilendirme için teşekkürler kalemine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu