Gündem

Espor Nedir? Türkiye’de Espor Nasıl Yapılıyor?

Espor Nedir? Espor Nasıl Yapılıyor? Türkiye’de Espor oyuncusu nasıl olunur? Bu soru son günlerde sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle Türkiye’ye yeni giriş yapan bu kavram aslında oldukça kazançlı birşey. Lol yani League of Legends ile birlikte ülkemizde önem kazanan Espor oyuncuları bu yıl ortalama 644 bin lira kazandı.

Espor Nedir? Türkiye’de Espor Nasıl Yapılıyor?

Espor yakın zamanda hayatımıza giren bir terim. İnternet üzerinden oynanan multiplayer online oyunlarda profesyonelleşen bazı kişiler tıpkı diğer sporlar gibi kulüpler kurdular ve lisans çıkarmaya başladılar. Böylece bilgisayar başında sadece oyun oynayarak para kazanmaya başladılar.

Elektronik Sporlar

Elbette spor deyince aklımıza basketbol, voleybol, futbol geliyor. Ancak Elektronik spor artık hayatımızın içinde. Üstelik oldukça iyi paralar kazandırabiliyor. Ülkemizde Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı olarak açılan federasyon, başvuran oyunculara lisans veriyor. Oyuncular sadece oyun oynayarak geçimini sağlıyor. Bu da demek oluyor ki Elektronik spor oyunculuğu diye bir iş dalı oluştu.

PUBG ve Fortnite Oyunları Çin’de yasaklandı!

En Popüler Espor Oyunları

Bu dalda aslında yüzlerce oyun var ancak günümüzün en popüler oyunlar League of Legends, Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch ve Hearthstone olarak görünüyor. Dile kolay aslında milyonlar dağıtıyor. Dünya kupası adı altında onbinlerce seyircisi olan alanlarda online canlı oyunlar oynanıyor ve muhteşem paralar kazanan genç sporcular birbirleriyle kıyasıya yarışıyor. Sizler için bir kaç espor mücadelesinin videosunu hazırladık.

League of Legends Turnuvası

Dota Turnuvası

En Çok İzlenen Filmler. 2018 Yılının En İyi Filmleri Listesi

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Dijital platformlar artık yeni sosyalleşme sahası ve buna ek olarakta e spor kendini ön plana çıkardı dahada ileriye doğru gideceği şüphe götürmez

  2. Ülkemizde Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı olarak açılan federasyon, başvuran oyunculara lisans veriyor. Oyuncular sadece oyun oynayarak geçimini sağlıyor. Bu da demek oluyor ki Elektronik spor oyunculuğu diye bir iş dalı oluştu.

    waouwwwww Türkiye bayağı ilerlemiş yahu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu