Seyahat

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler bu gün ki durağımız Eskişehir. Adı eski ama yenilenmiş, restore edilmiş bir Eskişehir turu yapacağız sizinle. Odunpazarı evleri, Lüle taşı Müzesi , Porsuk çayı ve daha bir çok yere hep beraber bir göz atalım o zaman.

Eskişehir gezilecek yerler bu gün ki durağımız Eskişehir. Adı eski ama yenilenmiş, restore edilmiş bir Eskişehir turu yapacağız sizinle…

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alır ismini… Osmanlı’nın izlerini taşıyan evler eski ve dar sokak üzerinde sıralanmış ihtişamlı ve renkli görünümüyle bizleri karşılıyor. Çevresinde camiler, şadırvanlar bulunuyor. 300 yıllık evler Eskişehir’in en köklü yerlerinden biridir. Hatta evlerden biri Çağdaş Cam Sanat Müzesi’dir. Odunpazarı Evleri UNESCO Dünya Mirasları listesine de girmiştir.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Evleri

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir gezilecek yerlerde sıra Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde. 1 Aralık 2007 tarihinde hizmete açılan müze, Odunpazarı Evlerinin içindedir ve Türkiye’nin ilk Cam Sanatları Müzesi’dir. İçinde 58 yerli ve 10 yabancı sanatçının eserlerini bir arada görme şansına sahipsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi

Balmumu Heykel Müzesi, Odunpazarı’nda yol kenarında yer alan bir konağın restore edilmesinden sonra 18 Mayıs 2013’de müze olarak hizmete girmiştir. İçinde 164 adet balmumu heykeli bulunan müzedeki en belirgin heykeller arasında tabi ki Atatürk bulunuyor. Onun dışında Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Gandhi  gibi birçok yerli ve yabancı siyasetçiler ünlüler de bulunmakta.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir Balmumu Müzesi

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir’in en turistik noktalarından biri de hiç şüphesiz Atlıhan El Sanatları Çarşısı’dır. 1850’li yıllarda Takattin Bey tarafından inşa ettirilen mekan çevre illerden gelenlerin konaklamaları için yaptırılmış. iki kattan oluşan han günümüzde el sanatları çarşısı olarak hizmet veriyor. Özellikle lüle taşı ile ilgili en geniş hediyelik eşya seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir Büyük Park

Eskişehir’in önemli parklarından biri Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı içinde gölet, masal şatosu, bilim merkezi, uzay evi, anfitiyatro, oyun grupları ve gezi alanları bulunuyor. Bu eğlenceli devasa park sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap ediyor.

 

Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir Büyük Park

Diğer Gezilecek Yerler Yazılarımız İçin Tıklayın!

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu