in

Eski Sevgili İle Dost Kalınır mı?

Eski sevgili ile dost kalınır mı?

İlişkiler ve aşk hepimiz için çok önemli. Tek başına yaşamanın zor olduğu bu dünyada hepimiz bir sevgilimiz olsun istiyoruz. Hayatı paylaşmak, anlarımızı güzelleştirmek, hüzünleri azaltmak ve mutlulukları arttırmak için birinin desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Kimi zaman ilişkilerimiz güzel gidiyor uzun soluklu oluyor ve bazen de sonu mutlu bir evlilikle bitiyor. Kimi zamansa anlaşamıyoruz, ortak noktalarda buluşamıyoruz ve ayrılıyoruz. Ayrılık sonrası eski sevgili ile dost kalınır mı? sorusu karşımıza çıkıyor.

Eski sevgilileri ile dost kalabilenler olduğu gibi, birbirinin yüzüne bakmayan eski sevgililer de var. Bu sanırım ilişkinin boyutuna göre değişen bir durum. İllaki dost kalmak zorunda da değiliz ancak arkadaş da olabiliriz. Ya da en azından yaşananların hatırına bir merhaba diyebilmek de zor olmamalı aslında.

Eski sevgili ile dost kalınır mı?

Bunun gerçekleşebilmesi için iki taraf arasındaki aşkın bitmiş olması şart ve duygusal anlamda iki tarafın birbirinden bir beklentisi kalmamış olması gerekiyor. Eğer ilişki tek taraflı bitmişse ve bir taraf hala seviyorsa o ilişkinin arkadaşlığa ya da dostluğa dönüşme olasılığı çok zor. Çünkü eski alışkanlıklar devam edebilir ve kıskançlıklar hat safhaya çıkabilir. Arkadaş bile kalınmış olsa eskisinden daha çok bir takip ve sık boğaz etme durumu yaşanabilir. Seven taraf arkadaş kalmaya çalışarak kendini yıpratabilir. Diğer tarafta bunun altında ezilebilir.

Peki ya cinsel çekim?

Sonuçta iki sevgili bir aradaysa illaki cinsel çekim de o ilişkinin olmazsa olmazıdır. İlişki bittiğinde bu çekime dur diyebilmek de çok önemli. İki kişi artık birbirini çekici bulmuyorsa ilişkiyi arkadaşlığa çevirmek biraz daha kolay olabilir. Sonuçta asgari müşterekte anlaşamayınca bir yerden sonra cinsel anlamda da soğuma gerçekleşiyor zaten. Ancak iki kişi anlaşamamalarına rağmen bu çekime dur diyemiyorsa  işler karışabilir demektir.

Ayrıldıktan sonra taraflar birbirine biraz zaman tanımalı

Dün ayrılıp bugün arkadaş olarak devam etmek neredeyse imkansız. Ne kadar kangren olursa olsun önce ayrılığı sebep ve sonuçları ile anlamak ve sindirmek gerekir. Bir süre hem kendine hem de eski sevgiline zaman tanımalısın ki kendinize gelebilin.

İlişkiyi yaşarken aradaki saygıyı tüketmemiş olmak lazım

Günümüzde çoğu ilişki saygısızca yaşanıyor ve aradaki saygı bitmeden ilişki de bitmiyor. Eğer ilişkiniz düzgün gitsin istiyorsanız ve ilişki sona erse bile o kişinin hayatınızda kalmasını  istiyorsanız her ne olursa olsun aranızdaki saygıyı korumalısınız.

Arkadaş kalabilecek kadar olgunlaşmak gerekir

Bu olgunluk çok önemli bir kıstastır. Yeteri kadar olgun düşünemeyip olgun davranamayan kişiler sevgililikten arkadaşlığa geçiş yapamazlar.

Arkadaş olarak belki de daha iyi bir iletişim kurulabilir

Bir zamanlar deliler gibi aşık olduğunuz kişiyle, çok iyi arkadaş olabilmek büyük başarıdır. Unutmayın aşk geçicidir, arkadaşlık kalıcı.

Ayrıldıktan sonraki konuşmalarda mümkün olduğunca az eski günlerden bahsedilmeli

Sürekli eski anılardan bahsetmenin, eskiden şunu yapıyorduk, buraya gidiyorduk diyerek eskiyi deşip durmanın ayrılık sonrası hiç bir faydası yok.

Karşılıklı konuşup aşkın bittiğine karar vermeli

Aşkın bittiğini itiraf etmek başlı başına çok büyük bir erdemdir aslında ama aşkın bitmesi, aranızdaki her şeyin bitmesi demek değildir. Burada en önemli nokta doğru iletişim kurabilmektir.

Aradaki sevginin boyut değiştirmesi gerekir

Sevgi ne kaybolur ne de biter, sadece boyut değiştirir. Evet onu hala seviyorsunuz ama bu sevgi ilişkinize yetmiyor. İşte tam da bu sebepten arkadaş kalmalısınız.

Ama en önemlisi sevgiliden önce dost olabilmek…

İlişki süresince sevgili olmanın dışında öncelikle arkadaş olabilen kişilerin ayrılık sonrası arkadaş kalabilme olasılığı daha yüksektir.

Erkeklerin yaşadığı bir korku: Venüstrafobi Nedir?

Comments

Leave a Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Written by Mugetta

Ilgaz Dağı Milli Parkı Kampı Manzara

Ilgaz Dağı Kampı

Ahmet Kural Sıla kavgası

Ahmet Kural Sıla Kavgası – Yeni Şaşırtan Görüntüler