içinde ,

Eski Paralar ve Değerlerini Tespit Etmenin Yolları

eski paralar

Madeni para toplamak eğlenceli bir hobidir, ancak koleksiyonerler doğal olarak madeni paralarının değerini bilmek ister. Bu yazımızda eski paralar ve bu paraların değerlerini tespit etmenin yollarını yazacağız. Bu meraktan ya da yatırım amaçlı paralarla ilgilendikleri için olabilir. Toplama sebebiniz ne olursa olsun, tam olarak ne tür bir paranız olduğunu ve durumunu da anlayarak başlayın. Daha sonra bu bilgilere çevrimiçi ve basılı değer listelerine başvurabilirsiniz. Madeni paralarınız için doğru bir değer elde etmek istiyorsanız, nümismatik bir organizasyon ve profesyonel bir değerleme uzmanı ile çalışın.

Eski Paralar: Paranın Basım Yeri ve Yılı

Paranın kökenini ve tarihini belirleyin. Spesifik değerini belirlemek için tam olarak hangi paraya baktığınızı bilmeniz gerekir. Modern madeni paralar, madeni paranın önüne veya arkasına yazdırılan bir tarih içerir. Muhtemelen menşe ülkelerini de belirteceklerdir. Bazıları da yeni basım işareti (madeni para üzerinde bir yere basılmış küçük harf) nerede basıldığını gösteren başka yararlı bilgiler de içerir.

Eski Paralar: Paranın Durumu

Eski paranın durumunu anlamak için parayı inceleyin. Bir paranın değeri, durumundan büyük ölçüde etkilenir. Yüksek kaliteli paralar genellikle lekelenmiş veya kirli olanlardan daha değerlidir. Daha önce hiç kullanılmamış sikkeler dolaşımsız olarak bilinir. Paralar “yeni basılmış” (mükemmel) koşulundan, “zayıf” (kirli veya hasarlı) olana kadar derecelendirilir.

Paranın Değerine Netten Bakın

Madeni para değer listelerini çevrimiçi kontrol edin. Bazı web siteleri bazı paralar için değerleri serbestçe kullanılabilir hale getirecektir. Professional Numismatics Guild gibi profesyonel bir organizasyona danışın. Madalyonunuzu tarihine ve kökenine göre arayın ve böylelikle geçerli değerini bulabilirsiniz.

Nette Bulamazsanız Kitaplara Bakın

Bir madeni para değerine bakın. Madalyonunuzun değerini çevrimiçi olarak bulamazsanız, Standart Dünya Paraları Kataloğu veya ABD Paraları Rehber Kitabı gibi bir referansa başvurun. Bu referanslar özellikle yararlıdır, çünkü belirli bir madeni para için birkaç değer listeleyebilirler:

 • “Kitap” değeri (madalyonun genel kabul gören değeri)
 • “Alış” değeri (bayinin parayı sizden almak için ödeyeceği miktar)
 • Perakende satış değeri (bir bayinin müşteriye madeni para satacağı şey)
 • Toptan satış değeri (bir bayinin jetonu, özellikle birkaç jeton birlikte satıldığında, başka bir bayiye satabileceği şey)Rüyada Para Görmek Ne Anlama Geliyor

Rüyada Para Görmek Ne Anlama Geliyor

Yorumlar

Cevap bırakın
 1. Bu alanda tecrube sahibi olmasam da tek bilgidim icine girdikce kisinin daha derine inesi geliyor olmasi
  Meraklilarindan taniyorum ancak guvenlik nedeniyle evine misafir kabul ederken cok titiz davraniyor
  Benim acimdan tek eksisi madeni paralarin bana agir gelen kokusu 🙁

 2. Bir çok eski param olsaydı sanırım onlardan dekoratif yapmaya çalışırdım.. bu yazı güzel bir fikir oldu bana.. teşekkürler :))

 3. Bu yazıyı tekrar okumak için okuma listeme ekliyorum,elimde kaç yıllık olduğunu bilmediğim paralar var.Burdan yardım alarak bakalım kaç yıllıkmış,bana faydası olur mu önemli olan husus burası:))

 4. Valla bu haberi direk babamla paylascam cok sever biriktirir hatta der en büyük mirasım baskada biseyim yok diye.Benım merakım yok ama ilgisi olanlara cok yönlendirici Bi içerik olmus

 5. Eskiye dair bir para görsem en azından şunu demek için bile biriktirir diye düşünüyorum,vay be tee o zamanlar bu paraları kullanıyorduk gibi. O zamanları görmüşüz. Şimdilerde buna dair durumlar maddi kaynak saglayabilecek uğraşı haline gelmiş durumda maalesef. İlgilileri için yönlendirici bi kaynak olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

golf sporunun tarihi: çinden avrupaya

Golf Sporunun Tarihi: Çin’den Avrupa’ya

harbin buz ve kar festivali: bembeyaz bir masal

Harbin Buz ve Kar Festivali: Bembeyaz Bir Masal