in ,

Eski Paralar ve Değerlerini Tespit Etmenin Yolları

eski paralar

Madeni para toplamak eğlenceli bir hobidir, ancak koleksiyonerler doğal olarak madeni paralarının değerini bilmek ister. Bu yazımızda eski paralar ve bu paraların değerlerini tespit etmenin yollarını yazacağız. Bu meraktan ya da yatırım amaçlı paralarla ilgilendikleri için olabilir. Toplama sebebiniz ne olursa olsun, tam olarak ne tür bir paranız olduğunu ve durumunu da anlayarak başlayın. Daha sonra bu bilgilere çevrimiçi ve basılı değer listelerine başvurabilirsiniz. Madeni paralarınız için doğru bir değer elde etmek istiyorsanız, nümismatik bir organizasyon ve profesyonel bir değerleme uzmanı ile çalışın.

Eski Paralar: Paranın Basım Yeri ve Yılı

Paranın kökenini ve tarihini belirleyin. Spesifik değerini belirlemek için tam olarak hangi paraya baktığınızı bilmeniz gerekir. Modern madeni paralar, madeni paranın önüne veya arkasına yazdırılan bir tarih içerir. Muhtemelen menşe ülkelerini de belirteceklerdir. Bazıları da yeni basım işareti (madeni para üzerinde bir yere basılmış küçük harf) nerede basıldığını gösteren başka yararlı bilgiler de içerir.

Eski Paralar: Paranın Durumu

Eski paranın durumunu anlamak için parayı inceleyin. Bir paranın değeri, durumundan büyük ölçüde etkilenir. Yüksek kaliteli paralar genellikle lekelenmiş veya kirli olanlardan daha değerlidir. Daha önce hiç kullanılmamış sikkeler dolaşımsız olarak bilinir. Paralar “yeni basılmış” (mükemmel) koşulundan, “zayıf” (kirli veya hasarlı) olana kadar derecelendirilir.

Paranın Değerine Netten Bakın

Madeni para değer listelerini çevrimiçi kontrol edin. Bazı web siteleri bazı paralar için değerleri serbestçe kullanılabilir hale getirecektir. Professional Numismatics Guild gibi profesyonel bir organizasyona danışın. Madalyonunuzu tarihine ve kökenine göre arayın ve böylelikle geçerli değerini bulabilirsiniz.

Nette Bulamazsanız Kitaplara Bakın

Bir madeni para değerine bakın. Madalyonunuzun değerini çevrimiçi olarak bulamazsanız, Standart Dünya Paraları Kataloğu veya ABD Paraları Rehber Kitabı gibi bir referansa başvurun. Bu referanslar özellikle yararlıdır, çünkü belirli bir madeni para için birkaç değer listeleyebilirler:

  • “Kitap” değeri (madalyonun genel kabul gören değeri)
  • “Alış” değeri (bayinin parayı sizden almak için ödeyeceği miktar)
  • Perakende satış değeri (bir bayinin müşteriye madeni para satacağı şey)
  • Toptan satış değeri (bir bayinin jetonu, özellikle birkaç jeton birlikte satıldığında, başka bir bayiye satabileceği şey)Rüyada Para Görmek Ne Anlama Geliyor

Rüyada Para Görmek Ne Anlama Geliyor

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

golf sporunun tarihi: çinden avrupaya

Golf Sporunun Tarihi: Çin’den Avrupa’ya

harbin buz ve kar festivali: bembeyaz bir masal

Harbin Buz ve Kar Festivali: Bembeyaz Bir Masal