in

Erol Evgin Kimdir?

erol evgin kimdir

Bugün çok sevdiğim bir sanatçı olan Erol Evgin ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Erol Evgin kimdir? Müzik hayatı nasıl başlamıştır? gibi bir çok sorunun cevabını yazımda bulabilirsiniz.

EROL EVGİN KİMDİR?

Erol Evgin, 16 Nisan 1947 yılında Naciye ve Cevdet Evgin çiftinin beş çocuğunun dördüncüsü olarak İstanbul Moda’da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Bir dönem üniversitenin öğretim kadrosunda görev aldı.

EROL EVGİN- MÜZİK HAYATI

Erol Evgin 1969 yılında sözleri kendisine ait olan “Sen-Eski Günler” adlı bir single çalışması ile müzik dünyasına adım attı.

Eski Günler; festival birincisi bir şarkı olan “Canzone per te” adı şarkının üzerine Türkçe sözler yazılmış halidir. Bu single’ın ardından kendi söz ve bestelerinin de yer aldığı plaklar çıkardı, radyo ve tv programları yaptı ve konserler verdi. O dönemlerde meşhur olan şarkıları; “İstemesen de”, “Garip Gönlüm Olmuş Deli”, “Gel de Yanma”, “Şoför Mehmet” ve “Efkar” oldu.

Erol evgin çiğdem talu melih kibar

YER ALDIĞI MÜZİKALLER

1980-1984 yılları arasında Haldun Dormen imzası taşıyan ve Egemen Bostancı prodüksiyonu olan “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ile 400 kez, “Şen Sazın Bülbülleri” ile 200 kez başrol olarak sahne aldı.

BEYAZ PERDE

“Meryem ve Oğulları”, “Renkli Dünya”, “Bir İlkbahar Sabahı” adlı üç müzikal filmde başrol oynadı. “Dilara”, “Sitem”, “Sevme”, “Yeter” ve “Ateşle Oynama” gibi önemli şarkılar o döneme damgasını vurmuştur.

MİMARLIK BÜROSU AÇTI

Erol Evgin, 28 Şubat 1973 yılında kendisi gibi yüksek mimar olan Emel ile evlendi. Bu evlilikten Elvan ve Murat adını verdikleri iki çocukları oldu. Ve sonraları Ozan ve Eren adında torunları da ailelerine katıldı. 1986 yılında sahneye ara veren Erol Evgin, eşi Emel Evgin ile birlikte mimarlık bürosu açtı.

POPSAV- POPÜLER MÜZİK SANATI VAKFI

1989 yılında sanatçı arkadaşları ile birlikte POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nı kurdu. Üç yıl boyunca Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. 2005 yılında, POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanı olarak seçildi.

SUNUCULUK HAYATI

 • 1992-1993- Show TV “Süper Aile” adlı yarışma programının sunuculuğu yaptı.
 • 1995-1996- TRT 1’de kendi yapımı “Erol Evgin Show” adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendi.
 • 2000-2003- Kanal D ve Star TV’de “Bir Sevda Masalı” adlı programı hazırlayıp sundu.
 • 2014- TV 8’de hafta içi her gün yayınlanan “Aileler Yarışıyor” adlı yarışma programını sundu.

ALBÜMLER- KONSERLER-TURNELER

 • 1997- “Sen Unutulacak Kadın mısın ? ” – kendi besteleri çoğunluktadır.
 • O dönemin popüler şarkıları:  “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım”, “Sen Unutulacak Kadın mısın ?”, “Gönlümdeki Kuşlar” ve “Haydi Canlar”

erol evgin murat evgin

 • 2002- Oğlu Murat Evgin’le birlikte, 20 konserlik “Baba – Oğul” konser- show turnesi
 • 2004- Erol Evgin ve Murat Evgin bestelerinden ve çoğunluğu Dr. Selma Çuhacı’nın sözlerinden oluşan “İbadetim” adlı albüm çalışması
 • 2005 yılından beri, Kurtuluş Savaşı’mızı konu alan “Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” adlı konser hazırlayıp sunmaya devam etmektedir.
 • 2005- Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte yaptığı 20 unutulmaz şarkıyı içeren “İşte Öyle Bir Şey” albümü
 • 2006- Melih Kibar ve Çiğdem Talu imzalı, günümüz “Pop Klasikleri”ni barındıran, “Deli Divane”, “Rüya”, “Söyle Canım”, “Memleket Hasreti”, “Bir Bakışın Yetti” gibi unutulmaz şarkıların, orijinal kayıtlarını içeren “Tüm Bir Yaşam” albümü
 • 2009- 40. Sanat Yılı’nı; 20. Most Açıkhava Konserleri dahilinde gerçekleşen bir konserle kutladı. Bu konserde 20 kişilik özel orkestrası hazır bulundu. Konser 3 saat sürdü. Daha sonra bu konseri tüm doğallığı ile  DVD’ye aktardı.
 • 2009- “Erol Evgin – Hep Böyle Kal – 40 Yıl 40 Şarkı” isimli konser DVD’si çıktı.
 • 2009 Nisan ayı itibariyle ATV’de bir yıl yayınlanan “Bir Şarkısın Sen” adlı programda, Show’un Efendisi (Master of Ceremony) olarak bulundu.
 • 2010- “Yeni Yıla Sensiz Giriyorum” adlı dört parçalık bir single çalışması
 • 2011- “Göz Bebeğim Sen Çok Yaşa” albümü
 • 2012 -2013- Star TV’de yayınlanan “Benzemez Kimse Sana” adlı TV Show’unda jüri üyesi oldu.
 • 2014- müziği kendisine, sözleri Dr. Selma Çuhacı’ya ait olan “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım” isimli ünlü şarkısının, günümüz soundlarını içeren dört yeni versiyonu dijital platforma taşındı.
 • Ülkemizin hemen her köşesinde konserler vermiştir. Ayrıca Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Hollanda, Polonya, İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir çok konser vermiştir.

RESİM ÇALIŞMALARI

Sanatçı ayrıca kendi resim çalışmalarından oluşan  “Miras” adlı ilk kişisel resim sergisini Aralık 2005’de Ortaköy Sanat Galerisi’nde açtı. Mayıs 2006’da İzmir – Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde, Eylül 2006’da Ürgüp – Semih Balcıoğlu Sanat Galerisi’nde, Kasım 2006’da Trabzon – Karadeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yine resimlerini sergiledi.

Erol Evgin, sanat ile yoğrulmuş hayatını yaşamaya devam ediyor. Kendisi bizler için büyük bir kazanç. Efendi kişiliği, düzgün aile yaşantısını ve sanata verdiği emek ile hepimizin kalbinde güzel bir yere sahip başarılı bir insan. Yaşarken kıymetini bilmemiz gereken sanatçılardan biri. Kendisine sağlıklı mutlu huzurlu bir yaşam diliyoruz.

Erol Evgin kimdir yazımızdan sonra Müzeyyen Senar ile ilgili bilgi almak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Türk Sanat Müziğinin Güçlü Sesi: Müzeyyen Senar Kimdir?

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kedilerle seyahat

Kedilerle Seyahat Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

kaygı atakları

Kaygı Atakları Nasıl Atlatılır?