Gündem

Erken Seçim 24 Haziran’da!

Erken seçim haberi ile son zamanlarda konuştuğumuz tek konu bu olmaya başladı. Son 5 yıl içinde çok fazla seçime şahit olmuş, hepsinde görev almış biri olarak bugün sizlere erken seçimin getirilerinden, götürülerinden ve etkilerinden bahsedeceğim.

Erken Seçim Nedir?

Herkesin aklında belli başlı sorular olacaktır elbette. Neden erken seçim? Hükümetimiz ve YSK buna hazır mı?

Türkiye’de her 4 senede bir milletvekili seçimleri yapılmakta, meclis içerisinde aktif rol oynayacak temsilcilerimizi seçmekteyiz. Ancak geçen 16 Nisan’da yapılan referandum sonucu ile mecliste görev alacak vekil sayısı 550’den 600’e çıkarıldı. Aslında bu durum erken seçimin habercisi bir karardı. 3 Kasım 2019’da yapılması konuşulan seçim tarihi biraz daha erkene alınıp 24 Haziran 2018’e çekildi. Bu erken seçim kararı bu sene ilk defa yapılacak olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)‘de 30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerine ertelendi.

Erken Seçim Hangi Koşullarda Yapılır?

Seçim kararını veren merci cumhurbaşkanlığıdır. Seçim kararı alındığı taktirde tarihinde açıklanması gerekiyor. Seçim tarihi, açıklandıktan sonra en az 45 en fazla ise 90 gün sonrasında olmalı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu kanun ile “298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun” seçimlere ilişkin olarak tespit ettiği süreleri kısaltarak seçmen kütüklerinin yenilenmesi, seçime gidecek siyasi partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusularının bastırılması başta olmak üzere birçok hazırlığı gerçekleştirebiliyor.

Erken seçim

Neden Erken Seçim?

1980 yılından sonra Türkiye’de seçimlerin normal süresinden önce yapılması şu şekilde belirtiliyor;

  1. Ülke ekonomisinin kötüye gitmesi, yüksek enflasyon oranları ve bu durumlardan kötü etkilenen kesimlerin çıkarını gözetmek için hükümete cephe alan tarafların talepleri,
  2. Muhalefet partileri ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu baskılar neticesinde bu karara varılabiliyor. Önümüzde ki seçimin en büyük etkeni MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin kurulu hükümet üzerine kurmuş olduğu baskı.
  3. Mecliste çoğunluğa sahip bir parti, siyasi konjonktürün kendi lehine işlediğini anladığında seçimleri erkene alabiliyor.
  4. Genel başkanı genel seçimlere kısa süre kala değişen ve meclis yoğunluğunda elinde bulunduran siyasi partiler, eski başkanlarının etkisinden kurtulabilmek adına erken seçim yoluna gitmektedir.
  5. Askerî darbeler de tarihimizde 2 defa bu sebeple ülkemizi erken seçime götürmüştür.

18 Yaşından Küçükler Oy Kullanabilecek Mi?

Erken seçim kararı ardından kafalarda oluşan binlerce sorulardan biri de 18 yaşından küçükler oy kullanabilecek mi? Bu sene üniversite sınavına girecek olan 2000 doğumlu ‘milenyum’ gençler 24 Haziran’da sandığa gidemeyecek. 3 Kasım 2019’da planlanan seçim o tarihte yapılsaydı eğer 3 Kasım 2001 doğumlular sandığa gidecekti. Erken seçim kararı ise ilk oylarını vermeyi düşünen gençlerimiz için planlarının değişmesine sebep oldu. Buna göre erken seçim tarihi olan 24 Haziran 2018’de 18 yaşını dolduramayan kişiler sandığa gidemeyecek.

seçim
Erken Seçim Nedir?

Seçimler ile ilgili bilgilerinizi E-Devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kontrol etmek için buraya tıklayınız.

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu